Czym się charakteryzuje chromanie przestankowe i jak je zdiagnozować? Choroby układu krążenia – objawy, przyczyny i profilaktyka chorób serca. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie 

Czym się charakteryzuje chromanie przestankowe i jak je zdiagnozować? Choroby układu krążenia – objawy, przyczyny i profilaktyka chorób serca. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie 

Chromanie przestankowe, zwane także chorobą Burgera lub chorobą zimnych stóp, to schorzenie, które charakteryzuje się bólem i drętwieniem nóg podczas chodzenia lub innego wysiłku fizycznego. Objawy te są spowodowane brakiem przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, które dostarczają krew do mięśni dolnych kończyn. W tym artykule poruszymy kwestie związane z diagnozą, leczeniem oraz radzeniem sobie z ograniczeniami wynikającymi z choroby.

Chromanie przestankowe - Co to jest i jakie są objawy?

Chromanie przestankowe to choroba charakteryzująca się nagłymi bólami nóg podczas chodzenia lub innych czynności wymagających wysiłku fizycznego. Objawy te zwykle ustępują po chwili odpoczynku. Schorzenie to jest spowodowane zwężeniem lub blokadą naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mięśni.

Objawy chromania przestankowego są uzależnione od etapu choroby i mogą różnić się u każdej osoby. Najczęstsze objawy to:

 • ból, drętwienie lub uczucie mrowienia w nogach podczas chodzenia lub innych czynności fizycznych
 • kurcze mięśniowe w łydkach
 • bóle lub zimne stopy
 • suchość i popękanie skóry na stopach i podudziach
 • słabe tętno w naczyniach krwionośnych w nogach

Testy i diagnoza chromania przestankowego - Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Diagnoza chromania przestankowego jest oparta na badaniach klinicznych, wywiadzie medycznym pacjenta oraz specjalistycznych testach. Podczas wizyty u lekarza zwykle przeprowadzane są następujące testy:

Jeśli diagnoza chromania przestankowego zostanie potwierdzona, lekarz zwykle zaleci specjalistyczne badania, takie jak arteriografia (radiologiczna procedura obrazowania naczyń krwionośnych z zastosowaniem środków kontrastowych) lub tomografia komputerowa (CT), która pozwala na dokładniejsze zobrazowanie naczyń krwionośnych w łydkach i stopach.

Chromanie przestankowe neurogenne - Przyczyny i metody leczenia

Chromanie przestankowe neurogenne to rzadka postać choroby, która jest spowodowana uszkodzeniem nerwów w nogach. Schorzenie to często występuje u osób z cukrzycą lub schorzeniami neurologicznymi. Objawy chromania przestankowego neurogenne różnią się od objawów innych postaci choroby i obejmują:

 • ból lub uczucie palenia w stopach, które nasila się podczas odpoczynku
 • uczucie mrowienia lub drętwienia w nogach
 • trudności z utrzymaniem równowagi

Leczenie chromania przestankowego neurogenne obejmuje leki przeciwbólowe i leki przeciwdepresyjne oraz fizjoterapię.

Chromanie przestankowe - Jak radzić sobie z ograniczeniami?

Choć chromanie przestankowe może znacznie wpłynąć na jakość życia, istnieją sposoby, które pomagają w radzeniu sobie z ograniczeniami wynikającymi z choroby. Oto niektóre porady:

 • ograniczenie aktywności fizycznej, która powoduje ból
 • regularne ćwiczenia fizyczne w celu poprawy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych
 • noszenie specjalnych skarpet lub obuwia, które poprawiają krążenie krwi w stopach
 • regularne wizyty u lekarza w celu monitorowania stanu zdrowia i uniknięcia powikłań

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chromanie przestankowe a jakość życia - Praktyczne porady i strategie

Chromanie przestankowe może wpłynąć na życie codzienne, ale istnieją strategie, które pomagają w radzeniu sobie z emocjonalnymi i psychicznymi wyzwaniami związanymi z chorobą. Oto niektóre praktyczne porady:

 • pozostanie aktywnym zawodowo lub społecznie
 • żywienie się zdrową dietą bogatą w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe
 • stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga lub medytacja, w celu zmniejszenia stresu

Chromanie przestankowe u osób starszych - Wyzwania i możliwości terapii

W starszym wieku chromanie przestankowe jest częstsze i często znacznie wpływa na codzienne funkcjonowanie. U osób starszych choroba może być spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak miażdżyca. Leczenie choroby u osób starszych może być bardziej skomplikowane ze względu na dodatkowe choroby i leki stosowane w ich leczeniu. W takich przypadkach lekarz decyduje o indywidualnym podejściu do każdego przypadku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca