Czym jest potnica? Objawy i domowe sposoby łagodzenia. Etiologia wyprysku potnicowego nie jest do końca poznana. Atopowe zapalenie skóry 

Czym jest potnica? Objawy i domowe sposoby łagodzenia. Etiologia wyprysku potnicowego nie jest do końca poznana. Atopowe zapalenie skóry 

Szybko podążając w upalne dni po pracy, zauważasz, że Twoje stopy są mokre i przesiąknięte potem. To może być objawem potnicy, powszechnej dolegliwości, która dotyka wielu osób. W tym artykule dowiesz się, czym jest potnica, jakie są jej objawy oraz skuteczne metody leczenia, zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby łagodzenia.

Potnica na stopach - Czym jest i jakie są jej objawy?

Potnica na stopach, inaczej znana jako potnica stóp, to stan, w którym stopy nadmiernie się pocą. Jest to spowodowane zwiększoną aktywnością gruczołów potowych w tej okolicy. Objawia się nadmiernym poceniem, uczuciem wilgoci oraz nieprzyjemnym zapachem. Potnica na stopach może prowadzić do dyskomfortu, zwiększonej podatności na infekcje grzybicze oraz powodować nieprzyjemne odczucie, gdy stopy są stale mokre.

Objawy potnicy - Jak rozpoznać tę chorobę?

Rozpoznanie potnicy na stopach jest dość łatwe, zwłaszcza jeśli zauważasz charakterystyczne objawy. Oto niektóre z najczęstszych symptomów potnicy:

 1. Nadmierne pocenie się stóp, które przekracza naturalny poziom
 2. Uczucie wilgotności i dyskomfortu w okolicy stóp
 3. Nieprzyjemny zapach, szczególnie po zdejmowaniu obuwia
 4. Skłonność do rozwijania infekcji grzybiczych, takich jak grzybica stóp

Jeśli doświadczasz tych objawów regularnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz potnicę na stopach.

Potnica - Skuteczne sposoby leczenia

Gdy chodzi o leczenie potnicy na stopach, istnieje szereg skutecznych metod, które można zastosować. W zależności od nasilenia objawów, możesz skorzystać z jednego lub kilku z poniższych sposobów:

 • Przemywanie stóp wodą z dodatkiem octu jabłkowego lub soli Epsom, aby zmniejszyć ilość pocenia się stóp.
 • Stosowanie dezodorantów antyperspiracyjnych na stopy, które zawierają składniki, które blokują pocenie się.
 • Używanie bawełnianych skarpetek i oddychających, dobrze wentylowanych obuwia.
 • Regularna higiena stóp, w tym mycie i dokładne wysuszanie między palcami.
 • Unikanie noszenia skarpetek i butów z materiałów syntetycznych, które mogą tworzyć ciepłe i wilgotne środowisko dla stóp.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie potnicy - Farmakologiczne i niekonwencjonalne metody

W przypadku cięższych przypadków potnicy, gdy domowe sposoby nie przynoszą ulgi, istnieją również farmakologiczne i niekonwencjonalne metody leczenia. Twoim lekarzem może zalecić stosowanie leków antyperspiracyjnych, kremów lub maści zawierających substancje zmniejszające pocenie, takie jak alantoina czy chlorek glinu. Oprócz tego, istnieją również możliwości leczenia potnic za pomocą terapii jonoforezy, botoksu lub laseroterapii. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na potnicę - Naturalne środki łagodzące objawy

Jeśli preferujesz naturalne metody łagodzenia objawów potnicy, oto kilka domowych sposobów, które można spróbować:

 • Kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z szałwii lub herbaty rumiankowej, które mają właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.
 • Stosowanie proszku z mąki kukurydzianej lub sody oczyszczonej na stopy, aby zmiękczyć wilgoć i zminimalizować pocenie.
 • Zastosowanie naturalnych antybakteryjnych olejków eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego lub olejek z mięty pieprzowej, na skórę stóp.
 • Wykorzystanie siłujących właściwości octu jabłkowego, aby przemywać skórę stóp i zmniejszać ilość pocenia.

Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby łagodzenia objawów potnicy mogą działać w różnym stopniu u różnych osób. Jeśli objawy są uciążliwe lub nie ustępują, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca