Czosnek niedźwiedzi - właściwości i uprawa

Czosnek niedźwiedzi - właściwości i uprawa

Czosnek niedźwiedzi właściwości lecznicze. Czosnek niedźwiedzi, a czosnek pospolity.Prawie każdy z nas zna lecznicze właściwości czosnku pospolitego. Nie każdy jednak wie, że pod względem wartości odżywczych przewyższa go gatunek czosnku, jakim jest czosnek niedźwiedzi. Warto wiedzieć, iż do niedawna był traktowany jako ciekawostka przyrodnicza. Dzisiaj szeroko stosuje się go jednak, w medycynie naturalnej – stanowi on skuteczny lek na wiele dolegliwości. Liście czosnku niedźwiedziego stanowią również doskonały dodatek do sałatek, pesto czy innych potraw. Suszony czosnek niedźwiedzi to bardzo uniwersalna przyprawa.Według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, czosnek niedźwiedzi jest rośliną objętą częściową ochroną. 

Czosnek niedźwiedzi, czyli niedźwiedzia siła dla każdego

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), nazywany także czosnkiem cygańskim czy cebulą czarownic, był stosowany w lecznictwie już przez starożytnych Germanów. Zapomniano o nim jednak, tak jak i o wielu cennych ziołach. Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w lasach całej Europy (jest tam chętnie zjadany przez niedźwiedzie, więc stąd wzięła się jego nazwa) i niektórych rejonach Azji. Znajduje się on pod ochroną częściową, więc nie wolno go zrywać w lesie (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin). Uprawiać można go jednak poza środowiskiem naturalnym, np. w ogrodach czy na plantacjach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi i jego uprawa?

Czosnek niedźwiedzi to ogrodowa roślina cebulowa. Wyglądem przypomną czosnek ozdobny czy konwalię majową. Nie jest on podobny do czosnku pospolitego, gdyż nie wykształca „ząbków”. Posiada on długie, ok. 30-centymetrowe lancetowate liście, w których zawarte są właściwości lecznicze, a także kuliste, białe kwiatostany, które wyrastają na półmetrowych łodygach. Wydzielają intensywny, czosnkowy zapach. Nie są one jednak jadalne (zawierają substancje szkodliwe dla człowieka, a ich spożycie może skończyć się zatruciem). W naszym kraju pędy czosnku niedźwiedziego pojawiają się na przełomie marca oraz kwietnia. W stanie dzikim rosną w Puszczy Kampinoskiej, Białowieskiej, w Bieszczadach. Czosnek niedźwiedzi bywa też okolicach Sandomierza.

Uprawa czosnku niedźwiedziego nie jest taka trudna. Najlepiej rośnie on na glebach lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych oraz bogatych w próchnicę. Idealne do jego uprawy będzie stanowisko lekko zacienione, gdyż mocne nasłonecznienie i przesuszenie powoduje więdniecie roślin. Czosnek niedźwiedzi powinno się sadzić na żyznych glebach. Jego cebulki oraz sadzonki należy zasadzić na głębokości ok. 7-10 cm. Liście czosnku najlepiej zbierać przed marcem i kwietniem, ponieważ są wówczas delikatniejsze, a później stają się nieco łykowate. Pamiętaj, że możesz zasadzić czosnek niedźwiedzi w ogrodzie. 

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Liczne właściwości czosnku niedźwiedziego przede wszystkim wynikają z bogatej zawartości składu chemicznego ziela, czyli między innymi z obecności kwasów fenolowych i z dużego stężenia związków siarki. Kwasy fenolowe, czy inne substancje lotne zawarte w czosnku niedźwiedzim rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach podczas przeziębienia, grypy czy innych infekcji układu oddechowego. Przygotowuje się dlatego z niego syrop.

Związki siarki wpływają korzystnie na układ pokarmowy (przyspieszają, a także wzmagają wydzielanie żółci, tym samym usprawniają pracę jelit) oraz sercowo-naczyniowy (obniżają poziom cholesterolu, czy trójglicerydów we krwi). Ponadto wspomagają wątrobę w procesie odtruwania organizmu, czyli zobojętniają toksyny i wiążą nikotynę, metale ciężkie w związki, które są następnie wydalane. Zawarte w czosnku niedźwiedzim substancje są również silnym przeciwutleniaczem. Jest on, więc stosowany w medycynie naturalnej do zapobiegania oraz leczenia chorób nowotworowych.

Ponadto dzięki dużej zawartości adenozyny czosnek niedźwiedzi zmniejsza lepkość krwi, co tym samym ryzyko zakrzepów i obniża ciśnienie tętnicze skuteczniej od czosnku pospolitego. Czosnek niedźwiedzi zawiera dużo żelaza, które jest podstawowym składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie. Stosowanie tego ziela zapobiega miażdżycy, zawałom serca, udarom oraz chorobie wieńcowej. Składniki zawarte w czosnku wzmacniają również jego działanie w zwalczaniu wirusów, bakterii, czy grzybów chorobotwórczych. Działanie bakteriobójcze czosnku jest podobne do antybiotykoterapii, jednak w odróżnieniu od niej nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego.

Czosnek niedźwiedzi działa także stymulująco na produkcję immunoglobulin, więc wzmacnia układ odpornościowy.Dzięki dużej zawartości siarki czosnek niedźwiedzi jest bardzo pomocny w leczeniu reumatyzmu, gdyż regeneruje chrząstki stawowe. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości zdrowotnych czosnku niedźwiedziego i dowiedzieć się jak go przechowywać, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak uprawiać czosnek i poznaj jego cenne właściwości. Zdobądź wiedzę dotyczącą roślin o podobnych właściwościach i sprawdź najnowszą wiedzę dotyczącą zdrowia. Poznaj ziela o właściwościach prozdrowotnych i właściwościach odtruwających. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do pierwszej platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca