Cyklotymia - co to jest? Jak się ją diagnozuje? Cyklotymia – objawy. Cyklotymia – przyczyny 

Cyklotymia - co to jest? Jak się ją diagnozuje? Cyklotymia – objawy. Cyklotymia – przyczyny 

Masz wahania nastroju ? Sprawdź czy nie cierpisz na cyklotymię

Cyklotymia - definiowanie stanów nastroju

Cyklotymia to rodzaj zaburzenia nastroju, które charakteryzuje się przewlekłymi zmianami między okresami niskiego nastroju (hipomanii) a okresami lekkiej depresji. Osoby z cyklotymią doświadczają mniej intensywnych i krótszych epizodów niż w przypadku pełnoobjawowych epizodów maniakalnych i depresyjnych charakterystycznych dla choroby afektywnej dwubiegunowej. Chociaż cyklotymia jest łagodniejsza, może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem.

Objawy cyklotymii - co odróżnia tę chorobę od innych zaburzeń nastroju

Objawy cyklotymii obejmują okresy hipomanii, w których występuje podniesiony nastrój, nadmierna energetyzacja, zwiększone poczucie własnej wartości i zmniejszone odczuwanie potrzeby snu. Okresy depresji w cyklotymii są łagodniejsze, charakteryzują się smutkiem, zmęczeniem, utratą zainteresowań i brakiem energii.

Co odróżnia cyklotymię od innych zaburzeń nastroju, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa lub dystymia? Przede wszystkim, objawy cyklotymii są mniej nasilone i niepełne w porównaniu do manii i depresji charakterystycznych dla choroby afektywnej dwubiegunowej. Ponadto, cyklotymia trwa dłużej - przynajmniej dwa lata u dorosłych (jeden rok u dzieci i młodzieży) w porównaniu do epizodów dysforycznych dystymii.

Test na cyklotymię - jak ocenić swoje symptomy i ryzyko wystąpienia cyklotymii

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na cyklotymię, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Przeprowadzi on wywiad, podczas którego oceni różne aspekty twojego stanu nastroju, takie jak okresy podniesionego lub obniżonego nastroju, ilość energii i poziom aktywności, koncentrację, senność oraz możliwe zmiany apetytu i wagi.

W celu dokładniejszej oceny, lekarz może poprosić cię o prowadzenie dziennika nastroju, w którym będziesz rejestrować swoje symptomy na przestrzeni pewnego okresu czasu. Istnieją również online testy samoopisowe, które mogą pomóc określić swoje symptomy oraz ryzyko wystąpienia cyklotymii.

Cyklotymia a dystymia - podobieństwa i różnice między tymi dwoma zaburzeniami

Cyklotymia i dystymia to dwa różne zaburzenia nastroju, ale mają pewne podobieństwa i różnice. Dystymia to przewlekła forma depresji, charakteryzująca się przewlekłym, łagodnym obniżonym nastrojem przez większość dni w ciągu co najmniej dwóch lat u dorosłych (jeden rok u dzieci i młodzieży). Chociaż objawy dystymii są przewlekłe, są one mniej nasilone niż w przypadku przewlekłej depresji.

Podobieństwem między cyklotymią a dystymią jest to, że oba zaburzenia mają łagodniejsze objawy niż ich pełnoobjawowe odpowiedniki (depresja w przypadku dystymii, mania i depresja w przypadku cyklotymii). Różnicą jest jednak to, że cyklotymia charakteryzuje się zmianami nastroju między hipomanią a łagodną depresją, podczas gdy dystymia to przewlekły obniżony nastroj.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie cyklotymii - metody terapeutyczne i samopomoc w radzeniu sobie z tym zaburzeniem

Leczenie cyklotymii obejmuje kombinację farmakoterapii, terapii psychologicznej i wsparcia samopomocowego. Lekarz może przepisać leki stabilizujące nastroje, takie jak leki przeciwdepresyjne lub stabilizatory nastroju, aby złagodzić objawy cyklotymii.

Terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna czy terapia interpersonalna, może pomóc osobom cierpiącym na cyklotymię w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie ze zmianami nastroju, zarządzaniu stresem oraz identyfikowaniu i zmianie myśli i zachowań, które mogą przyczyniać się do zaburzenia.

Ważne jest również poszukiwanie wsparcia w samopomocy. Osoby cierpiące na cyklotymię mogą skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i głębokie oddychanie, aby łagodzić napięcie i stres. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą również pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

W przypadku cyklotymii ważne jest również tworzenie zdrowego stylu życia, aby ograniczyć czynniki, które mogą nasilać objawy, takie jak stres, brak snu, alkohol czy narkotyki.

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na cyklotymię, skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie oceni twoje symptomy i dobierze odpowiednie leczenie, takie jak farmakoterapia i terapia psychologiczna, aby pomóc ci radzić sobie z tym zaburzeniem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca