bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia na rwę kulszową - jak wzmocnić mięśnie i złagodzić ból? Ćwiczenia i sposoby jak uśmierzyć ból kręgosłupa. Atak rwy kulszowej - schorzenia

Blog healthcare

Ćwiczenia na rwę kulszową - jak wzmocnić mięśnie i złagodzić ból? Ćwiczenia i sposoby jak uśmierzyć ból kręgosłupa. Atak rwy kulszowej - schorzenia

Rwa kulszowa to schorzenie, które może powodować intensywny ból w okolicy pośladka, biodra i nogi. Jednym ze sposobów łagodzenia tego bólu i wzmocnienia mięśni jest regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są skuteczne ćwiczenia na rwę kulszową, w tym ćwiczenia na rwę kulszową pośladka, ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży, oraz jakie ćwiczenia można wykonywać na rwę kulszową w nodze.

Spis treści

 1. Objawy rwy kulszowej
 2. 3 ćwiczenia na rwę kulszową - złagodzenie bólu i wzmocnienie mięśni przy problemach z rwa kulszową.
 3. Ćwiczenia na rwę kulszową pośladka
 4. Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży
 5. Jakie ćwiczenia na rwę kulszową?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Podsumowanie

Objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej mogą obejmować:

- Ból w dolnej części pleców, który może promieniować wzdłuż jednej lub obu nóg

- Pieczenie, drętwienie lub uczucie mrowienia w nodze lub stopie

- Osłabienie mięśni nóg lub trudności w poruszaniu się

- Trudności w utrzymaniu równowagi

- Uczucie sztywności lub ograniczonego zakresu ruchu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

- Uczucie, że noga się przestawia lub że stopa drży

- Nasilenie objawów przy dłuższym siedzeniu lub skręconej pozycji, a ulga przy chodzeniu lub leżeniu

- W przypadkach bardziej zaawansowanych, zaburzenia czynności jelit lub pęcherza moczowego

Jeśli masz podejrzenie rwy kulszowej, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badanie i zaleci odpowiednie leczenie. 

3 ćwiczenia na rwę kulszową - złagodzenie bólu i wzmocnienie mięśni przy problemach z rwa kulszową.

1. Półmostek

Ćwiczenie to ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha oraz mięśni na plecach. Aby je wykonać, połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i stopami płasko na podłodze. Następnie unieś biodra, aż tworzą one prostą linię z kolanami i barkami. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powoli opuść biodra. Powtórz to ćwiczenie kilkanaście razy.

2. Skręty tułowia

Ćwiczenie to skupia się na wzmocnieniu mięśni brzucha i boków. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Następnie skręć tułów w prawo i dotknij lewym łokciem prawego kolana. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie skręć tułów w lewo i dotknij prawym łokciem lewego kolana. Powtórz ten ruch kilkanaście razy, utrzymując równomierne tempo.

3. Napinanie mięśni pośladkowych

Ćwiczenie to skupia się na wzmocnieniu mięśni pośladkowych, które są często osłabione u osób z rwą kulszową. Stań prosto, a następnie unieś jedną nogę w górę, odciągając ją od podłoża. Wytrzymaj przez kilka sekund i opuść nogę. Powtórz to ćwiczenie kilkanaście razy na każdą nogę.

Ćwiczenia na rwę kulszową pośladka

Jeśli ból spowodowany rwą kulszową koncentruje się głównie w okolicy pośladka, istnieją specjalne ćwiczenia, które pomogą w złagodzeniu tego dyskomfortu.

1. Pośladkowe napinanie

Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i stopami płasko na podłodze. Następnie zegnij jedną nogę i przyciągnij ją do klatki piersiowej. Rękoma złap za kolano i delikatnie przyciągnij je jeszcze bardziej ku górze, czując napięcie w pośladku. Wytrzymaj przez kilka sekund, a następnie powoli rozluźnij i powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

2. Przyciąganie kolana do klatki piersiowej

Stań prosto i złap się jedną ręką za coś stabilnego, na przykład za krzesło lub ścianę. Następnie unieś jedną nogę i przyciągnij ją do klatki piersiowej, czując napięcie w pośladku. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży może być szczególnie trudna ze względu na zmienne obciążenie ciała oraz zmiany hormonalne. Oto kilka bezpiecznych ćwiczeń, które można wykonywać w ciąży:

1. Marsz w miejscu

Stań prosto i delikatnie podskakuj na miejscu, podnosząc kolana wysoko do góry. Wykonuj ten ruch przez kilka minut, starając się utrzymać równomierne tempo.

2. Rozciąganie pośladków

Stań prosto i wykonaj krok naprzód jedną nogą. Delikatnie zgiń kolano, aż poczujesz miły napięcie w pośladku. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ten ruch na drugą nogę.

3. Ramie-noga

Stań prosto z wyprostowanymi ramionami. Następnie podnieś jedną rękę w górę, jednocześnie podnosząc przeciwną nogę. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ten ruch na drugą stronę.

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową?

Wybierając ćwiczenia na rwę kulszową, ważne jest, aby skupić się na wzmocnieniu mięśni tułowia, brzucha i pośladków. Ćwiczenia oparte na rozciąganiu i wzmocnieniu tych obszarów mogą przynieść ulgę i zmniejszyć częstotliwość epizodów rwę kulszową.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Podsumowanie

Rwa kulszowa może być bardzo dokuczliwym schorzeniem, ale regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pomóc w wzmocnieniu mięśni i złagodzić ból. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed rozpoczęciem nowego programu treningowego. Pamiętaj, że regularne wykonywanie ćwiczeń i utrzymanie zdrowego stylu życia mogą mieć pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie i zmniejszyć ryzyko powrotu dolegliwości związanych z rwą kulszową.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz