Co to są odleżyny? Jakie są ich rodzaje, jak je leczyć? Odleżyny - rodzaje i stopnie odleżyn. Odleżyny – przyczyny, klasyfikacja, opatrunki na odleżyny. Zapobieganie odleżynom i ich eliminacja

Co to są odleżyny? Jakie są ich rodzaje, jak je leczyć? Odleżyny - rodzaje i stopnie odleżyn. Odleżyny – przyczyny, klasyfikacja, opatrunki na odleżyny. Zapobieganie odleżynom i ich eliminacja

Czy wiesz, że odleżyny są poważnym problemem dla osób leżących przez długie czas? Dowiedz się, jak je rozpoznać, jak je leczyć i w jaki sposób możemy im zapobiegać. Przeczytaj nasz poradnik i stań się świadomym opiekunem dla bliskich.

Odleżyny - klasyfikacja i stopnie zaawansowania

Odleżyny, znane również jako odleżyny skórne lub odleżyny ciśnieniowe, to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które powstają jako wynik utrzymującego się nacisku na określone obszary ciała. Często występują u osób, które są zmuszone pozostawać w jednej pozycji przez długi czas, np. pacjentów leżących w szpitalu lub osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać.

W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek, odleżyny można podzielić na cztery stopnie zaawansowania:

Stopień 1:

Przy tym stopniu skóra może być zaczerwieniona i nieznacznie obrzęknięta. W dotyku obszar ten jest zwykle ciepły. Po lekkim ucisku na skórę może być widoczny biały odbicie, które zniknie po uwolnieniu nacisku. W tym stadium odleżyny można leczyć i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Stopień 2:

Na tym etapie skóra jest głębiej uszkodzona, tworząc otarcia, pęcherze lub owrzodzenia. Obszar może być bolesny i bardziej zaczerwieniony. W tym stadium odleżyny wymagają bardziej zaawansowanego leczenia i opieki.

Stopień 3:

To stadium charakteryzuje się rozległym uszkodzeniem skóry i tkanek miękkich. Otwarte owrzodzenia sięgają do tkanki podskórnej, mogą występować martwica tkanek. W tym stadium obowiązkowa jest intensywna pielęgnacja i leczenie.

Stopień 4:

To najbardziej zaawansowany etap, w którym dochodzi do utraty tkanki, obejmującej mięśnie, więzadła, a nawet kości. Skóra może być otwarta, a obszar może być głęboki. Wymaga to natychmiastowej interwencji medycznej i specjalistycznego leczenia.

Babcine sposoby na odleżyny - tradycyjne metody pielęgnacji

Tradycyjne metody pielęgnacji stosowane od lat obejmują odpowiednie poduszki, zmianę pozycji co 2 godziny, masaż i obkładanie ran specjalnymi maściami. Również śćieranie skóry w okolicy odleżyn i użycie nawilżających kremów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia odleżyn. Jednak należy pamiętać, że te metody mogą być skuteczne tylko na wczesnym etapie i nie zawsze są wystarczające, dlatego zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Plastry na odleżyny - jak działają i jak je stosować?

Plastry na odleżyny, znane również jako hydrokoloidy, to elastyczne i samoprzylepne opatrunki, które można umieścić bezpośrednio na odleżyny. Działają one jak druga skóra, chroniąc uszkodzone obszary przed zanieczyszczeniem i otarciami. Dodatkowo, hydrokoloidy wydzielają substancje, które przyspieszają gojenie ran. Aby stosować plastry na odleżyny, należy najpierw dokładnie oczyścić obszar, zdjąć papierową osłonkę i delikatnie docisnąć plaster do skóry. Plastry powinny być regularnie wymieniane, aby utrzymać czystość ran.

Materac przeciwodleżynowy - rola w zapobieganiu odleżynom

Materace przeciwodleżynowe są skonstruowane z materiałów, które równomiernie rozkładają nacisk na ciało, zmniejszając ryzyko tworzenia się odleżyn. Dostępne są różne rodzaje materacy przeciwodleżynowych, takie jak materace z systemem powietrznym lub materace z wkładkami żelowymi. Niezależnie od rodzaju, materace przeciwodleżynowe mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia odleżyn u osób, które są zmuszone do długotrwałego pozostawania w jednej pozycji.

Wygląd odleżyn - objawy, stadium i cechy charakterystyczne

Rozpoznanie odleżyn jest kluczowe, aby podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec ich nasileniu. Cechy charakterystyczne odleżyn obejmują zaczerwienienie skóry, bolesność, utratę czucia, białe otarcia, owrzodzenia, martwicę tkanek i odklejanie się skóry. Identyfikacja stadium odleżyn jest również ważna, ponieważ wpływa na wybór odpowiednich metod terapeutycznych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapobieganie powstawaniu odleżyn

Zapobieganie powstawaniu odleżyn (inaczej nazywanych odleżynami lub odparzeniami) jest kluczowe, zwłaszcza u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, oraz u tych, którzy są ograniczeni ruchowo lub mają trudności z samodzielnym zmienianiem pozycji. Oto kilka skutecznych sposobów zapobiegania odleżynom:

 1. Regularna zmiana pozycji: Osoba leżąca lub siedząca powinna regularnie zmieniać pozycję ciała, co najmniej co dwie godziny. To pomaga w rozkładaniu nacisku na różne obszary skóry.
 2. Właściwe podparcie: Upewnij się, że osoba ma odpowiednie podparcie, takie jak ortopedyczny materac lub poduszki, które pomagają w równomiernym rozkładaniu nacisku na ciało.
 3. Utrzymanie skóry w czystości i suchości: Ważne jest, aby codziennie myć skórę wrażliwych obszarów, a także utrzymywać skórę suchą. Unikaj długotrwałego kontaktu z wilgotnymi lub mokrymi powierzchniami.
 4. Unikanie tarcia i ucisku: Unikaj tarcia lub ucisku skóry, na przykład unikaj zbyt ciasnej odzieży, zwłaszcza na obszarach narażonych na odleżyny.
 5. Zapobieganie nadmiernemu poceniu się: Osoby, które nadmiernie się pocą, powinny być odpowiednio utrzymywane w czystości i używać chłonnych materiałów odzieżowych.
 6. Dieta i nawodnienie: Prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dieta bogata w białko, witaminy i minerały jest ważna dla zdrowia skóry.
 7. Unikanie długotrwałego ucisku na kości: Jeśli osoba jest w pozycji leżącej, podłóż podnóżki pod nogi, aby uniknąć ucisku na pięty. Jeśli siedzi, unikaj długotrwałego ucisku na pośladki.
 8. Używanie specjalistycznych narzędzi: W przypadku osób, które są szczególnie narażone na odleżyny, mogą być stosowane specjalistyczne narzędzia, takie jak opatrunek profilaktyczny lub specjalne wkładki.
 9. Konsultacja z opiekunem medycznym: Osoby, które są zagrożone odleżynami ze względu na ograniczenia ruchowe lub inne problemy zdrowotne, powinny być regularnie oceniane przez opiekuna medycznego, który może zalecić odpowiednie środki zapobiegawcze.
 10. Wczesne rozpoznanie i leczenie: Jeśli zauważysz pierwsze oznaki odleżyn, takie jak zaczerwienienie lub otarcia skóry, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec pogłębianiu się problemu.

Zapobieganie odleżynom wymaga systematyczności i staranności. Osoby opiekujące się pacjentami leżącymi lub siedzącymi powinny być odpowiednio przeszkolone i wiedzieć, jak zapobiegać odleżynom oraz jak odpowiednio dbać o skórę pacjenta. Warto również stosować profilaktyczne działania, aby uniknąć problemu od samego początku.

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Profilaktyka przeciwodleżynowa to zestaw działań i strategii mających na celu zapobieganie powstawaniu odleżyn (inaczej nazywanych odparzeniami lub odlezlinami). Jest to szczególnie istotne dla osób, które są ograniczone ruchowo, przebywają w pozycji leżącej lub siedzącej przez dłuższy czas, a także dla tych, które mają trudności w zmienianiu pozycji. Oto kilka kluczowych działań profilaktycznych przeciwodleżynowych:

 1. Regularna zmiana pozycji: Osoby leżące lub siedzące powinny regularnie zmieniać pozycję ciała, co najmniej co dwie godziny. Zmiana pozycji pomaga w rozkładaniu nacisku na różne obszary skóry i unika długotrwałego ucisku.
 2. Ustal harmonogram zmian pozycji: Stworzenie ustalonego harmonogramu zmian pozycji, który jest konsekwentnie przestrzegany, jest kluczowe. Opiekunowie lub personel medyczny powinni być odpowiednio poinstruowani w kwestii regularnej zmiany pozycji pacjenta.
 3. Właściwe podparcie: Upewnij się, że osoba ma odpowiednie podparcie, takie jak materac przeciwdziałający odleżynom, poduszki pod ciało i podparcia dla nóg. Wybór odpowiedniego materaca jest szczególnie ważny.
 4. Nawilżanie skóry: Skóra powinna być utrzymywana w odpowiedniej wilgotności, aby unikać jej przesuszenia. Stosowanie nawilżających kremów lub balsamów może pomóc w tym procesie.
 5. Unikanie tarcia i ucisku: Unikaj tarcia skóry o twarde powierzchnie lub ubrania oraz unikaj długotrwałego ucisku na określone obszary skóry. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu odleżyn.
 6. Zdrowa dieta: Prawidłowa dieta bogata w białko, witaminy i minerały jest ważna dla zdrowia skóry. Dobre odżywianie wspomaga proces gojenia i utrzymanie skóry w dobrej kondycji.
 7. Unikanie nadmiernego poceniu się: Jeśli osoba ma tendencję do nadmiernego pocenia się, należy regularnie utrzymywać czystość skóry, aby uniknąć podrażnień i odparzeń.
 8. Konsultacja z opiekunem medycznym: Osoby, które są szczególnie narażone na odleżyny z powodu swojego stanu zdrowia lub ograniczeń ruchowych, powinny być regularnie oceniane przez opiekuna medycznego. Opiekun medyczny może zalecić odpowiednie środki zapobiegawcze i monitorować stan skóry pacjenta.
 9. Unikanie zbyt długiego czasu w jednej pozycji: Osoby, które są w pozycji leżącej lub siedzącej, powinny unikać zbyt długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Warto również pamiętać o ćwiczeniach zmieniających nacisk na skórę, takich jak ruchy nóg czy zmiany pozycji w łóżku.
 10. Wczesne rozpoznanie i leczenie: W razie pierwszych oznak odleżyn, takich jak zaczerwienienie, otarcia lub zmiany w skórze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec pogłębianiu się problemu.

W przypadku osób o znacznym ryzyku powstania odleżyn, istnieją specjalistyczne środki, takie jak specjalne opatrunki przeciwdziałające odleżynom lub poduszki przeciwdziałające odleżynom, które mogą być pomocne w profilaktyce.

Ryzyko wystąpienia odleżyn - rozpoznanie

Ryzyko wystąpienia odleżyn (inaczej nazywanych odlezlinami lub odparzeniami) zależy od wielu czynników i może wystąpić u osób w różnym wieku i w różnych sytuacjach. Jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia odleżyn. Rozpoznanie ryzyka jest ważne, aby wdrożyć odpowiednie środki profilaktyczne. Oto niektóre z głównych czynników ryzyka wystąpienia odleżyn:

 1. Ograniczenia ruchowe: Osoby, które są ograniczone ruchowo i nie mogą zmieniać pozycji ciała samodzielnie, są bardziej narażone na odleżyny. Należą do nich osoby leżące w łóżku przez długi czas, osoby po urazach rdzenia kręgowego, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.
 2. Bezpośredni ucisk: Długotrwały bezpośredni ucisk na określone obszary skóry może prowadzić do odleżyn. Obszary szczególnie narażone to kości, takie jak kości krzyżowej, kości ogonowej, pięty, łopatki i obszar za uszami.
 3. Skóra podatna na uszkodzenia: Osoby z delikatną skórą lub skórą podatną na uszkodzenia (np. w wyniku przewlekłego otarcia) są bardziej narażone na odleżyny.
 4. Stan ogólny zdrowia: Osoby z ogólnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niedożywienie, odwodnienie, cukrzyca, choroby naczyniowe czy zmniejszone krążenie krwi, mogą być bardziej narażone na odleżyny.
 5. Zakażenia: Zakażenia skóry lub infekcje ogólnoustrojowe mogą wpływać na zdolność skóry do gojenia się i zwiększać ryzyko odleżyn.
 6. Zabiegi chirurgiczne: Osoby po zabiegach chirurgicznych, szczególnie tych z długotrwałą pozycją w łóżku po operacji, są bardziej narażone na odleżyny.
 7. Stan psychiczny: Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które wpływają na ich zdolność do opieki nad własnym ciałem i higieną, mogą być bardziej narażone na odleżyny.
 8. Wiek: Starsze osoby, ze względu na naturalne zmiany skóry i spowolnienie procesów gojenia się, są bardziej narażone na odleżyny.
 9. Waga ciała: Osoby z niedowagą lub otyłością mogą być bardziej narażone na odleżyny ze względu na nierównomierny rozkład nacisku na skórę.
 10. Niedożywienie: Brak odpowiedniej diety i niedożywienie mogą prowadzić do osłabienia organizmu i skóry, co zwiększa ryzyko odleżyn.
 11. Długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji: Jeśli osoba pozostaje w jednej pozycji przez długi czas, na przykład w wyniku choroby lub znalezienia się w pozycji leżącej w trakcie rekonwalescencji, ryzyko odleżyn wzrasta.

Rozpoznanie ryzyka wystąpienia odleżyn jest kluczowe dla zapobiegania tym bolesnym i potencjalnie poważnym stanom. Osoby narażone na odleżyny powinny być monitorowane, stosować odpowiednie środki profilaktyczne i być pod stałą opieką medyczną w celu śledzenia stanu skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek oznak odleżyn, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Odleżyny to poważne uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które powstają w wyniku długotrwałego nacisku na określone obszary ciała. Są one szczególnie powszechne u osób, które są zmuszone do leżenia przez długi czas. Istnieje kilka rodzajów odleżyn, a ich leczenie zależy od stopnia zaawansowania. Pielęgnacja tradycyjna i stosowanie plastrów jest pomocne na początkowym etapie, natomiast materac przeciwodleżynowy jest skutecznym środkiem zapobiegawczym. Pamiętaj o świadomości objawów i odpowiednim leczeniu, aby zapewnić komfort i zdrowie osobom podatnym na odleżyny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca