bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Co to jest autoagresja?

Blog healthcare

Co to jest autoagresja?

Czy autoagresja to samookaleczenie się? Autoagresją nazywa się zarówno samookaleczenie się, jak i kierowanie w stosunku do siebie różnych oskarżeń. Autoagresja stanowi poważny problem i doprowadzić może nawet do samobójstwa. W przypadku zauważenia przejawów krzywdzącego zachowania wobec siebie, lub u naszych bliskich, czy po prostu innych ludzi powinniśmy udać się do psychologa albo psychiatry.Jeśli podejrzewamy, że ktoś zmaga się z autoagresję, samookalecza się i przejawia emocjonalne problemy, warto namówić taką osobę do udania się do specjalisty.

Spis treści

 1. Czym jest autoagresja oraz jakie są jej przyczyny i objawy?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Leczenie autoagresji
 4. Jak sobie radzić z zachowaniami autoagresywnymi?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest autoagresja oraz jakie są jej przyczyny i objawy?

Autoagresja jest pojęciem bardzo szerokim. Oznaczać może zarówno samokrytykę, brawurową jazdę samochodem, anoreksję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne jak i próby samobójcze. Wyróżnić można różne rodzaje autoagresji. Należy jednak wiedzieć, że łączy je wspólna cecha, czyli celowe wyrządzanie sobie krzywdy. 

Autoagresja może przyjąć postać bezpośrednią i pośrednią. Autoagresja bezpośrednia odnosi się do autodestruktywnych skłonności, w których osoba dotknięta nią sama zadaje sobie cierpienie. Forma autoagresji pośredniej oznacza natomiast, że człowiek zmagający się z nią, sam prowokuje zagrożenie (np. nie spożywając zaleconych leków), czy poddaje się agresji innych osób. Wyróżnić możemy również autoagresję werbalną oraz niewerbalną. Do pierwszej z nich zalicza się samokrytykę, obwinianie się, a także poniżanie się. Do autoagresji niewerbalnej zalicza się natomiast różne formy uszkadzania swojego ciała, od samookaleczeń po wyrywanie sobie włosów.

Główną przyczyną autoagresji jest rozładowanie psychicznego napięcia, czy odwrócenie uwagi od nieustającego cierpienia psychicznego. Odbywa się ono poprzez skupienie się na doznaniach, które w odróżnieniu od skomplikowanych emocji można kontrolować. Badacze zwrócili uwagę na pewien fakt. Ból to bodziec, który w początkowej fazie wywołuje pojawienie się w mózgu hormonów powodujących dobre samopoczucie i znoszących fizyczne dolegliwości. Wyrządzanie sobie cierpienia może, więc przynosić ulgę, czy wprawiać w pewnego rodzaju stan euforii. Zadawanie sobie bólu wykazuje podobne działanie do substancji psychoaktywnych oraz podobnie jak one może uzależniać.

Za najczęstszy powód okaleczania, wyrządzania sobie krzywdy uznaje się bolesne doświadczenia z czasów dzieciństwa. Skłonności autodestrukcyjne wykazują osoby, które jako dzieci doznały krzywdy i zostały wychowane w poczuciu, że nie spełniają wysokich oczekiwań rodziców i nie są nikomu potrzebne. Należy wiedzieć, że powód braku uczuć nie ma większego znaczenia. Równie mocno mogą, więc cierpieć dorosłe dzieci alkoholików, czy ofiary przemocy seksualnej.

Autoagresja może być również narzędziem do osiągania różnych celów. W takim przypadku jest ona najczęściej komunikatem skierowanym do innych ludzi. Służyć może manifestacji swojego cierpienia. Jest po prostu niewerbalną prośbą o pomoc.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie autoagresji

W przypadku pojawienia się u bliskiej osoby jakichkolwiek przejawów autoagresji powinno się ją nakłonić do udania się do specjalisty. Początkowo może to być psycholog, czy psychoterapeuta. Bardzo ważne jest, aby z tym nie zwlekać.Osoba, która wcześniej próbowała się okaleczać, może pójść o krok dalej oraz spróbować odebrać sobie życie.

W celu podjęcia prób opanowania autoagresji, konieczne znalezienie jest jej przyczyn.Z tego powodu konieczne jest udanie się do psychologa czy psychoterapeuty. W spokoju i bez pośpiechu, przeprowadzą dokładną rozmowę z pacjentem oraz ustalą plan pomocy.

Jak sobie radzić z zachowaniami autoagresywnymi?

Czy dostrzegasz zachowania autodestrukcyjne oraz autoagresywne u swoich bliskich? Twój szczególny niepokój powinna wzbudzić autoagresja u dzieci (może zdarzyć się nawet niemowlętom). Brak im jeszcze umiejętności werbalizowania swoich uczuć. Zazwyczaj w ich przypadku przejaw zachowań autoagresywnych jest niemal zawsze wołaniem o pomoc, a nieusłyszenie ich może nieść dramatyczne konsekwencje. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy ból sprawia sobie dziecko, czy osoba dorosła, nigdy nie powinno się oceniać takiego zachowania, czy reagować gniewem. Twój bliski potrzebuje zrozumienia oraz wsparcia. Wiedz, że ich okazanie może być pierwszym, a także najważniejszym krokiem w procesie leczenia.


Nie od dzisiaj wiadomo, że holistyczne podejście do zdrowia jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że dbanie o zdrowie fizyczne jest tak samo ważne jak i o zdrowie psychiczne. Dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl i dowiedz się jak zadbać o zdrowie. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Dołącz do naszej społeczności i nie daj się autoagresji

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN