Chrom - gdzie występuje i w jakim celu go sumplementować? Chrom: właściwości, źródła w żywności, rola chromu w organizmie. Chrom – właściwości, objawy niedoboru i suplementacja 

Chrom - gdzie występuje i w jakim celu go sumplementować? Chrom: właściwości, źródła w żywności, rola chromu w organizmie. Chrom – właściwości, objawy niedoboru i suplementacja 

Chrom to pierwiastek śladowy, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Chrom wpływa m.in. na metabolizm cukrów oraz na syntezę białek i kwasów tłuszczowych. W artykule omówimy właściwości chromu, źródła naturalne, zastosowanie w suplementacji oraz odpowiedni moment na przyjmowanie chromu.

Właściwości chromu - Rola tego pierwiastka w organizmie

Chrom wpływa na metabolizm glukozy, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą typu 2. Chrom jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania insuliny, hormonu odpowiedzialnego za kontrolę poziomu cukru we krwi. Chrom również wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez regulowanie metabolizmu tłuszczów i białek.

Chrom organiczny vs. nieorganiczny - Różnice i znaczenie dla zdrowia

Chrom występuje w dwóch formach: organicznej i nieorganicznej. Chrom organiczny jest łatwiej przyswajalny dla organizmu niż chrom nieorganiczny, dlatego w suplementacji zaleca się stosowanie chromu organicznego.

Chrom organiczny występuje w postaci pikolinianu chromu, który jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety. Chrom nieorganiczny jest zwykle stosowany w badaniach naukowych, ponieważ jego przyswajalność jest mniej efektywna.

Źródła chromu w diecie - Gdzie znaleźć najwięcej tego pierwiastka naturalnie?

Najbogatszymi naturalnymi źródłami chromu są:

 • Mięso (najlepiej czerwone)
 • Owoce morza
 • Orzechy i nasiona (najlepiej migdały)
 • Zboża (najlepiej pełnoziarniste)
 • Produkty nabiałowe
 • Warzywa (najlepiej brokuły i zielona sałata)

Zawartość chromu w diecie jest niewielka, zwykle wynosi około 20-35 mcg na dobę. Konieczne jest więc stosowanie suplementów diety.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Optymalny czas przyjmowania chromu - Czy istnieje najlepsza pora na suplementację?

Istnieje wiele teorii na temat optymalnego czasu przyjmowania chromu. Nie ma jednak żadnych konkretnych dowodów na to, że suplementacja chromem jest skuteczniejsza w określonym czasie. Dlatego ważne jest, aby przyjmować chrom regularnie, najlepiej z posiłkiem, który zawiera węglowodany.

Chrom na odchudzanie - Czy rzeczywiście pomaga w procesie redukcji wagi?

Chrom jest często stosowany w suplementacji mającej na celu utratę wagi. Chrom wpływa na metabolizm glukozy i reguluje poziom insuliny, co może pomóc w kontrolowaniu uczucia głodu i hamowaniu łaknienia.

Chrom może pomóc łagodzić skoki insuliny, które powodują nagłe uczucie głodu, a także przyspieszyć spalanie tłuszczu. Jednak nie ma wystarczających dowodów na to, że chrom sam w sobie przynosi duże korzyści w procesie utraty wagi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca