Choroby siatkówki: Diagnoza, leczenie i rola edukacji w profilaktyce. Droga pacjenta od diagnozy do leczenia chorób siatkówki

Choroby siatkówki: Diagnoza, leczenie i rola edukacji w profilaktyce. Droga pacjenta od diagnozy do leczenia chorób siatkówki

Siatkówka oka jest niezwykle ważnym elementem naszego wzroku, odpowiedzialnym za przekazywanie informacji do mózgu. Niestety, wiele chorób może wpływać na jej funkcjonowanie, prowadząc do pogorszenia widzenia lub nawet utraty wzroku. W tym artykule omówimy różne choroby siatkówki, uwzględniając ich przyczyny, objawy, diagnozę i metody leczenia. Ponadto, podkreślimy rolę edukacji w profilaktyce tych chorób, aby pomóc czytelnikom w ochronie ich zdrowia oczu.

Choroby siatkówki oka - co to jest?

Siatkówka oka jest cienką i delikatną warstwą tkanek, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię oka. Jej głównym zadaniem jest zamiana światła na sygnały elektryczne, które zostają przekazane do mózgu i interpretowane jako obrazy. W przypadku chorób siatkówki, proces ten może być zakłócony, co prowadzi do problemów z widzeniem.

Choroby siatkówki oka - przyczyny

Przyczyny chorób siatkówki oka mogą być różnorodne. Wiele z tych chorób wynika z uszkodzeń lub degeneracji tkanek siatkówki. Niektóre z najczęstszych przyczyn chorób siatkówki to:

 • Starzenie się: Proces starzenia się organizmu może prowadzić do stopniowej degeneracji siatkówki, co może powodować problemy z widzeniem.
 • Cukrzyca: Niekontrolowana cukrzyca może uszkodzić naczynia krwionośne w siatkówce, co może prowadzić do cukrzycowego obrzęku siatkówki, retinopatii cukrzycowej i innych powikłań.
 • Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić drobne naczynia krwionośne w siatkówce, powodując retinopatię nadciśnieniową.
 • Choroby dziedziczne: Niektóre choroby dziedziczne, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej i dystrofia siatkówki, mogą wpływać na funkcjonowanie siatkówki i prowadzić do utraty wzroku.

Choroby siatkówki oka - objawy

Objawy chorób siatkówki oka mogą się różnić w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby. Wczesne stadia chorób siatkówki często nie dają żadnych widocznych objawów, dlatego regularne badania oczu są kluczowe dla wykrycia tych chorób. Niektóre powszechne objawy chorób siatkówki to:

 • Trudności z widzeniem w ciemnościach.
 • Pogorszenie ostrości wzroku.
 • Zniekształcenie obrazów.
 • Powstawanie plam czy pustek w polu widzenia.
 • Ból, zarówno w oku, jak i w okolicy skroniowej.

Genetyczne choroby siatkówki oka

Włókna genetyczne odgrywają ważną rolę w zachowaniu zdrowej siatkówki. Niestety, mutacje w genach mogą prowadzić do rozwoju genetycznych chorób siatkówki. Niektóre z tych chorób to:

 • Retinopatia barwnikowa.
 • Retinitis pigmentosa.
 • Choroba Starga.
 • Choroba von Hippel-Lindau.
 • Choroba Coatsa.

Pamiętaj, że genetyczne choroby siatkówki mogą być dziedziczone, dlatego ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań genetycznych w przypadku wystąpienia tych chorób w rodzinie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Choroby siatkówki oka - diagnoza i leczenie

Diagnoza chorób siatkówki oka wymaga specjalistycznego badania oczu przeprowadzanego przez okulistę. Badania te mogą obejmować badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie pola widzenia czy badanie siatkówki za pomocą OCT (tomografia optyczna koherentna).

Leczenie chorób siatkówki oka zależy od rodzaju i zaawansowania choroby. Może obejmować stosowanie leków, stosowanie iniekcji wewnątrzgałkowych, laseroterapię, operacje oka czy wszczepienie sztucznej siatkówki. W przypadku chorób genetycznych siatkówki, odpowiednie leczenie może być bardziej skomplikowane i wymagać długoterminowej opieki specjalistycznej.

Rola edukacji w profilaktyce chorób siatkówki

Edukacja odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób siatkówki. Informowanie społeczeństwa o znaczeniu regularnych badań oczu, zdrowej diecie, kontrolowaniu cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, a także unikaniu czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu lub wczesnym wykrywaniu tych chorób. Ponadto, edukacja może wzmacniać świadomość społeczną i promować właściwe nawyki, które przeciwdziałają rozwojowi chorób siatkówki. Z inicjatywy Retina AMD Polska oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w marcu tego roku wystartowała kampania Zachowaj Wzrok.

Podsumowanie

Choroby siatkówki oka mogą mieć poważny wpływ na zdolność widzenia i jakość życia. Przyczyny tych chorób są różnorodne, jednak wiele z nich można zapobiegać lub skutecznie leczyć, szczególnie przy wczesnym wykryciu. Regularne badania okulistyczne oraz właściwa edukacja w dziedzinie profilaktyki mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia siatkówki. Pamiętaj, że oczyszczenie i odpowiednie dbanie o nasze oczy to inwestycja w naszą przyszłość.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca