Choroby dziąseł: Diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia. Zapalenie dziąseł. Choroby przyzębia, zapalenie przyzębia 

Choroby dziąseł: Diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia. Zapalenie dziąseł. Choroby przyzębia, zapalenie przyzębia 

Często zapominamy o tym, jak ważne jest utrzymywanie zdrowych dziąseł. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że choroby dziąseł są jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. Niestety, nieleczona choroba dziąseł może prowadzić nawet do utraty zębów. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny chorób dziąseł, jakie są objawy oraz jak można je leczyć.

Choroby dziąseł i przyzębia - skąd się biorą?

Choroby dziąseł i przyzębia zwykle zaczynają się od bakterii znajdujących się w płytkach nazębnych. Bakterie te mogą wywołać stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Jeśli stan zapalny nie zostanie zatrzymany, może doprowadzić do rozwoju choroby dziąseł, która prowadzi do uszkodzenia tkanek dziąseł i kości, które otaczają zęby.

Czynniki ryzyka dla chorób dziąseł obejmują:

 • palenie papierosów
 • cukrzyca
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej
 • zmiany hormonalne u kobiet (np. podczas ciąży i menopauzy)
 • choroby autoimmunologiczne
 • leki, które zmniejszają wydzielanie śliny, takie jak niektóre leki przeciwdepresyjne i leki na alergie.

Choroby dziąseł - Objawy zapalenia dziąseł

Najczęstszym objawem chorób dziąseł jest krwawienie dziąseł podczas czyszczenia zębów lub jedzenia. Innymi objawami mogą być:

 • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
 • nieświeży oddech
 • ból podczas żucia
 • luzowanie zębów
 • wypadanie zębów
 • recesja dziąseł, czyli cofanie się tkanek dziąseł z zębów.

Jeśli odnotujesz któreś z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z dentystą. Wczesne wykrycie choroby dziąseł i przystąpienie do leczenia może pomóc w uniknięciu trudnych i kosztownych procedur.

Choroby dziąseł u dzieci

Chociaż choroby dziąseł są częstsze u dorosłych, dzieci również mogą je rozwijać. Dzieci zwykle nie mają jakichkolwiek objawów w początkowych stadiach choroby dziąseł, dlatego tak ważne jest, aby rodzice pomogli utrzymać higienę jamy ustnej swoich dzieci.

Najważniejsze kroki, jakie można podjąć w celu zapobiegania chorobom dziąseł u dzieci, to:

 • nauka prawidłowego szczotkowania zębów i codzienna higiena jamy ustnej
 • unikanie słodyczy i napojów zawierających cukier
 • zachęcanie do regularnych wizyt u dentysty.

Choroby dziąseł - leczenie

Leczenie chorób dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym etapie choroby dziąseł, leczenie może obejmować profesjonalne czyszczenie zębów, podczas którego usuwa się z nich płytki nazębne i kamień nazębny. Czasami może być również przepisany specjalny płyn do płukania ust lub antybiotyk.

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby dziąseł, leczenie obejmuje zazwyczaj zabieg chirurgiczny, aby usunąć tkanki uszkodzone przez chorobę i przywrócić zdrowe uzębienie. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli stanu uzębienia i dziąseł.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Choroby przyzębia - leczenie domowe

Choroby przyzębia to zespół stanów zapalnych, które dotyczą tkanek utrzymujących zęby w jamie ustnej. Leczenie choroby przyzębia wymaga zazwyczaj wizyty u stomatologa, jednak istnieją również skuteczne sposoby leczenia domowego. Jednym z nich jest regularne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. Ważne jest także używanie nici dentystycznej, aby usunąć resztki pokarmu spomiędzy zębów. Dobrym nawykiem jest również stosowanie płukanek antybakteryjnych. Utrzymanie zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały jest niezbędne dla utrzymania dobrze odżywionych tkanek przyzębia. Istotna jest także unikanie palenia papierosów, ponieważ nikotyna ma negatywny wpływ na zdrowie dziąseł. Regularne badania stomatologiczne pomagają wczesnemu wykrywaniu i leczeniu choroby przyzębia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie dziąseł, należy natychmiast skonsultować się ze stomatologiem w celu ustalenia optymalnego sposobu leczenia. 

Podsumowanie

Choroby dziąseł są powszechną chorobą, której nie można lekceważyć. Choroby te mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek dziąseł i kości, które otaczają zęby. Należy zwrócić uwagę na objawy choroby dziąseł i natychmiast skonsultować się z dentystą w przypadku ich wystąpienia. Wczesne wykrycie choroby dziąseł i przystąpienie do leczenia może pomóc w uniknięciu trudnych i kosztownych procedur. Pamiętaj o utrzymaniu zdrowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizytach u dentysty, aby zapobiec chorobom dziąseł.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca