Choroba Meniere'a - opis, objawy, leczenie. Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy 

Choroba Meniere'a - opis, objawy, leczenie. Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy 

Choroba Meniere'a to jednostka kliniczna, charakteryzująca się atakami zawrotów głowy, szumem usznym, utratą słuchu oraz uczuciem pełności w uchu. To schorzenie wpływa na układ równowagi i słuch, a częstość występowania jest szacowana na 3-7 przypadków na 1000 osób.

Co to jest Choroba Meniere'a?

Choroba Meniere'a jest przewlekłą chorobą, która wpływa na ucho wewnętrzne i układ równowagi. Najczęściej dotyka jedno ucho, ale w niektórych przypadkach może również objąć drugie. Choroba charakteryzuje się atakami zawrotów głowy, które mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Jakie są główne objawy Choroby Meniere'a?

Główne objawy Choroby Meniere'a to:

 1. Zawroty głowy: nagle pojawiające się odczucie, że świat obraca się wokół nas.
 2. Utrata słuchu: początkowo jest to przewlekły, łagodny ubytek słuchu, który z czasem może się nasilać.
 3. Szumy uszne : występuje szum w jednym lub obu uszach, który jest spowodowany uszkodzeniem struktur ucha wewnętrznego.
 4. Uczucie pełności w uchu: pacjenci często opisują uczucie zatkania lub pełności w uchu.

Co powoduje Chorobę Meniere'a?

Choć dokładna przyczyna Choroby Meniere'a nie jest do końca poznana, sugeruje się, że warunki predysponujące do jej rozwoju mogą obejmować:

 • Płyny w uchu wewnętrznym, które mogą być wynikiem nieprawidłowej równowagi wytwarzania i odpływu płynów.
 • Zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym.
 • Czynniki genetyczne, choć to nadal wymaga dalszych badań.

Jak diagnozuje się Chorobę Meniere'a?

Diagnoza Choroby Meniere'a opiera się na wywiadzie, badaniu fizykalnym oraz wynikach badań dodatkowych. Jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych jest audiometria, która pozwala ocenić stopień utraty słuchu. Dodatkowo, pacjent może być skierowany na badanie czynnościowe układu równowagi (eng. electronystagmography), które oceni funkcję ucha wewnętrznego oraz reakcje oczu i głowy na bodźce.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie Choroby Meniere'a

Leczenie Choroby Meniere'a ma na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjenta. Obejmuje ono zarówno leczenie farmakologiczne, jak i terapie wymagające ingerencji chirurgicznej.

 • Farmakoterapia: Leki przeciwwymiotne mogą być stosowane w celu łagodzenia zawrotów głowy, a leki moczopędne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów nagromadzenia płynów w uchu wewnętrznym.
 • Terapie chirurgiczne: W przypadkach, gdy farmakoterapia nie przynosi odpowiednich rezultatów, pacjent może być skierowany na zabiegi chirurgiczne, takie jak dekompresja ucha wewnętrznego, który ma na celu odbarczenie przedsionka ucha wewnętrznego.

Jak poradzić sobie z Chorobą Meniere'a na co dzień?

Choroba Meniere'a jest przewlekła i może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym schorzeniem:

 • Zmniejszenie spożycia soli: Ograniczenie spożycia soli może pomóc w zmniejszeniu ilości płynu nagromadzonego w uchu wewnętrznym.
 • Unikanie czynników wywołujących: Wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak ograniczenie kofeiny, alkoholu czy stresu, może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia ataków.
 • Wspomaganie słuchu: Korzystanie ze sprzętu słuchowego lub implantów słuchowych może zminimalizować konsekwencje utraty słuchu.

Choroba Meniere'a to schorzenie, które wymaga długotrwałej opieki i leczenia. Jednak dzięki odpowiedniemu monitorowaniu i terapii może być kontrolowane, a pacjent może prowadzić normalne, pełne życie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca