Cholera: Walka z epidemią i znaczenie higieny w zachowaniu zdrowia

Cholera: Walka z epidemią i znaczenie higieny w zachowaniu zdrowia

Cholera to choroba towarzysząca ludzkości od ponad 200 lat. Z powodu niewłaściwej higieny, braku bieżącej wody oraz niskiego poziomu sanitarnego, w krajach rozwijających się nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W artykule omówimy podstawowe informacje na temat choroby, jej objawów, profilaktyki oraz zjawiska epidemii cholery i sposobów na uniknięcie jej rozprzestrzeniania.

Cholera - co to za choroba?

Cholera to choroba jelitowa wywołana przez bakterię Vibrio cholerae. Bakteria ta wywołuje silną biegunkę i wymioty, które prowadzą do skrajnego odwodnienia organizmu, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Chorobę tę można łatwo przenosić poprzez mycie rąk w brudnej wodzie lub poprzez spożywanie skażonej wody lub pożywienia.

Choroba cholera - objawy

Objawy cholery pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin lub maksymalnie doby od zakażenia. Najczęstsze objawy to:

 • wodnista biegunka
 • wymioty
 • bóle brzucha
 • skurcze mięśni brzucha
 • odwodnienie organizmu
 • zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu

Istnieją różne stopnie ciężkości choroby, od łagodnych do bardzo poważnych. Należy pamiętać, że osoby, u których wystąpiły objawy cholery, powinny niezwłocznie szukać pomocy medycznej.

Cholera - profilaktyka

Podstawowym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się cholery jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Poniżej przedstawiamy listę zasad, które pomagają uniknąć zakażenia:

 • Utrzymuj wysoki poziom higieny w domu i miejscu pracy, myj ręce często i dokładnie.
 • Ogranicz spożywanie surowych owoców i warzyw oraz pokarmów sprzedawanych na ulicy.
 • Pij wodę tylko ze sprawdzonych źródeł, a w miarę możliwości zawsze przegotowuj ją.
 • Stosuj preparaty dezynfekujące do naczyń, sztućców i powierzchni.

Istnieje również szczepionka przeciwko chorobie, która może być stosowana w sytuacjach szczególnych, np. przed podróżą do kraju z wybuchem epidemii lub dla pracowników służby zdrowia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Epidemia cholery - jak to wyglądało?

Historia epidemii cholery jest bardzo bogata i obejmuje wiele krajów i obszarów. Najbardziej znaną epidemią była tzw. pandemia cholery, która miała miejsce w latach 1817-1823 i rozprzestrzeniła się na cały świat. Z kolei w czasie brytyjskiej inwazji na Indie w 1857 roku cholera wywołała śmierć ponad 1,4 miliona ludzi.

Współczesne epidemie cholery to zdarzenia, które występują przede wszystkim w krajach rozwijających się, gdzie niska jakość wody i niehigieniczne warunki sanitarne sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Liczba nowych zakażeń cholery spada jednak w ostatnich latach, co jest efektem skutecznych kampanii edukacyjnych oraz podejmowanych działań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca