Cholera: Walka z epidemią i znaczenie higieny w zachowaniu zdrowia

Cholera: Walka z epidemią i znaczenie higieny w zachowaniu zdrowia

Cholera to choroba towarzysząca ludzkości od ponad 200 lat. Z powodu niewłaściwej higieny, braku bieżącej wody oraz niskiego poziomu sanitarnego, w krajach rozwijających się nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W artykule omówimy podstawowe informacje na temat choroby, jej objawów, profilaktyki oraz zjawiska epidemii cholery i sposobów na uniknięcie jej rozprzestrzeniania.

Cholera - co to za choroba?

Cholera to choroba jelitowa wywołana przez bakterię Vibrio cholerae. Bakteria ta wywołuje silną biegunkę i wymioty, które prowadzą do skrajnego odwodnienia organizmu, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Chorobę tę można łatwo przenosić poprzez mycie rąk w brudnej wodzie lub poprzez spożywanie skażonej wody lub pożywienia.

Choroba cholera - objawy

Objawy cholery pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin lub maksymalnie doby od zakażenia. Najczęstsze objawy to:

 • wodnista biegunka
 • wymioty
 • bóle brzucha
 • skurcze mięśni brzucha
 • odwodnienie organizmu
 • zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu

Istnieją różne stopnie ciężkości choroby, od łagodnych do bardzo poważnych. Należy pamiętać, że osoby, u których wystąpiły objawy cholery, powinny niezwłocznie szukać pomocy medycznej.

Cholera - profilaktyka

Podstawowym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się cholery jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Poniżej przedstawiamy listę zasad, które pomagają uniknąć zakażenia:

 • Utrzymuj wysoki poziom higieny w domu i miejscu pracy, myj ręce często i dokładnie.
 • Ogranicz spożywanie surowych owoców i warzyw oraz pokarmów sprzedawanych na ulicy.
 • Pij wodę tylko ze sprawdzonych źródeł, a w miarę możliwości zawsze przegotowuj ją.
 • Stosuj preparaty dezynfekujące do naczyń, sztućców i powierzchni.

Istnieje również szczepionka przeciwko chorobie, która może być stosowana w sytuacjach szczególnych, np. przed podróżą do kraju z wybuchem epidemii lub dla pracowników służby zdrowia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Epidemia cholery - jak to wyglądało?

Historia epidemii cholery jest bardzo bogata i obejmuje wiele krajów i obszarów. Najbardziej znaną epidemią była tzw. pandemia cholery, która miała miejsce w latach 1817-1823 i rozprzestrzeniła się na cały świat. Z kolei w czasie brytyjskiej inwazji na Indie w 1857 roku cholera wywołała śmierć ponad 1,4 miliona ludzi.

Współczesne epidemie cholery to zdarzenia, które występują przede wszystkim w krajach rozwijających się, gdzie niska jakość wody i niehigieniczne warunki sanitarne sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Liczba nowych zakażeń cholery spada jednak w ostatnich latach, co jest efektem skutecznych kampanii edukacyjnych oraz podejmowanych działań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca