Chłoniak: Rodzaje, diagnoza i postęp w terapii. Chłoniak Hodgkina. Leczenie chłoniaka Hodgkina. Chłoniak – objawy 

Chłoniak: Rodzaje, diagnoza i postęp w terapii. Chłoniak Hodgkina. Leczenie chłoniaka Hodgkina. Chłoniak – objawy 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje na temat chłoniaka 

Co to jest chłoniak?

Chłoniak to rodzaj nowotworu złośliwego, który rozwija się w układzie chłonnym. Układ chłonny to ważna część naszego systemu odpornościowego, składająca się z węzłów chłonnych, śledziony, migdałków oraz tkanki limfatycznej. Chłoniaki powstają, gdy komórki układu chłonnego zaczynają się niekontrolowanie dzielić i rosnąć. Istnieje wiele różnych rodzajów chłoniaków, a ich diagnoza i leczenie może się różnić.

Rak chłoniak - podział i klasyfikacja

Chłoniaki można podzielić na dwie główne kategorie: chłoniaki Hodgkina (rak Hodgkina) oraz chłoniaki nie-Hodgkinowskie. Rak Hodgkina jest stosunkowo rzadki, ale najczęściej występuje u młodych dorosłych i osób w wieku 60 lat i starszych. Charakteryzuje się obecnością tzw. komórek Reeda-Sternberga, które są charakterystyczne dla tego typu chłoniaka.

Chłoniaki nie-Hodgkinowskie są bardziej zróżnicowaną grupą, obejmującą wiele podtypów choroby. Podział chłoniaków nie-Hodgkinowskich opiera się na badaniu mikroskopowym, genetyce i immunofenotypowym. Klasyfikacja tych chłoniaków jest złożona i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz badań laboratoryjnych.

Chłoniak - gdzie występuje?

Chłoniaki mogą występować w różnych częściach ciała, w zależności od rodzaju chłoniaka. Oto przykłady niektórych miejsc występowania chłoniaków:

Chłoniak mózgu

Chłoniak mózgu, zwany również pierwotnym chłoniakiem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), rozwija się w tkance mózgowej lub rdzeniowej. Jest to rzadki rodzaj chłoniaka, który wymaga specjalistycznego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. Leczenie może obejmować operację, radioterapię, leczenie farmakologiczne lub ich kombinacje.

Chłoniak żołądka

Chłoniak żołądka rozwija się w błonie śluzowej wyścielającej żołądek. Jest to jedna z najczęstszych postaci chłoniaków pozagrzewczych (poza układem chłonnym). Objawy chłoniaka żołądka mogą obejmować ból brzucha, utratę apetytu, nudności oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Diagnoza chłoniaka żołądka wymaga wykonania endoskopii oraz badania histopatologicznego przez specjalistę gastroenterologa.

Chłoniak skóry

Chłoniak skóry to rodzaj chłoniaka, który rozwija się w skórze lub blisko niej. Może manifestować się w postaci guzków, zmian o charakterze rumieni lub owrzodzeń. Diagnoza chłoniaka skóry zwykle wymaga wykonania biopsji skóry i badania histopatologicznego. Leczenie może obejmować przeszczepienie komórek macierzystych, radioterapię lub leczenie farmakologiczne.

Chłoniak - przerzuty

Chłoniaki mogą się rozprzestrzeniać na inne obszary ciała poprzez układ chłonny. Przerzuty chłoniaków mogą występować w węzłach chłonnych, narządach wewnętrznych, kościach, szpiku kostnym, wątrobie lub płucach. W zależności od rozległości przerzutów, lekarz może zalecić różne strategie leczenia, takie jak chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub przeszczepienie komórek macierzystych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chłoniak - rokowania

Rokowanie zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj chłoniaka, stadium choroby, wiek pacjenta oraz ogólny stan zdrowia. Dzięki postępom w diagnozowaniu i terapii chłoniaków, wiele przypadków jest leczalnych. Wczesne wykrycie, właściwa diagnoza i odpowiednio dobrana terapia znacznie zwiększają szanse na skuteczne leczenie.

Podsumowując, chłoniak to rodzaj nowotworu złośliwego rozwijającego się w układzie chłonnym. Istnieje wiele różnych rodzajów i lokalizacji chłoniaków, a ich diagnoza i leczenie wymagają specjalistycznej wiedzy i badań. Rokowanie zależy od wielu czynników, ale dzięki postępom w terapii wiele przypadków jest leczalnych.

Leczenie chłoniaka Hodgkina

Leczenie chłoniaka Hodgkina (CH) zależy od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia i odpowiedź na leczenie. Chłoniak Hodgkina jest jednym z bardziej uleczalnych rodzajów chłoniaków, a leczenie ma na celu wyleczenie pacjenta lub uzyskanie trwałej remisji. Oto ogólny przegląd opcji leczenia chłoniaka Hodgkina:

 1. Chemioterapia: Jest to często stosowana metoda leczenia chłoniaka Hodgkina, zarówno w początkowych, jak i zaawansowanych stadiach choroby. Protokoły chemioterapii mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych czynników pacjenta. Skuteczne schematy chemioterapii często wykorzystują kombinacje różnych leków przeciwnowotworowych.
 2. Radioterapia: Radioterapia może być stosowana jako uzupełnienie chemioterapii lub jako samodzielna metoda leczenia, zwłaszcza w przypadku wczesnych stadiów chłoniaka Hodgkina. Jest to forma terapii opierająca się na promieniach rentgenowskich, które są ukierunkowane na obszar, w którym występuje chłoniak.
 3. Terapie ukierunkowane: W niektórych przypadkach lekarze mogą stosować terapie ukierunkowane na konkretne czynniki związane z chłoniakiem Hodgkina, takie jak przeciwciała monoklonalne (np. brentuksymab vedotin) lub inhibitory checkpointów immunologicznych (np. pembrolizumab), zwłaszcza w przypadku nawrotów choroby lub opornego na leczenie.
 4. Przeszczep szpiku kostnego lub komórek krwiotwórczych: W niektórych zaawansowanych przypadkach chłoniaka Hodgkina może być konieczne przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek krwiotwórczych, aby zastąpić uszkodzoną tkankę krwiotwórczą. To zwykle stosuje się po intensywnej chemioterapii.
 5. Obserwacja: W przypadku wczesnych stadiów chłoniaka Hodgkina, w których ryzyko nawrotu jest niskie, lekarze mogą zalecić monitorowanie pacjenta, a nie natychmiastowe leczenie. Jest to podejście znane jako "czekaj i obserwuj", które pozwala uniknąć potencjalnych skutków ubocznych leczenia, jeśli nie jest ono konieczne.
 6. Opieka paliatywna: W przypadkach zaawansowanych, nieuleczalnych chłoniaków Hodgkina, gdy leczenie nie jest skuteczne lub nie jest możliwe, opieka paliatywna ma na celu łagodzenie objawów i poprawę komfortu pacjenta.

Leczenie chłoniaka Hodgkina jest zazwyczaj indywidualizowane i opracowywane przez zespół specjalistów, w tym onkologów, hematologów i radioterapeutów. Ważne jest, aby pacjent omawiał swoje opcje leczenia i cele z lekarzem oraz zdobywał wsparcie od specjalistów ds. opieki nad chorym na chłoniaka Hodgkina. Rokowania dla wielu pacjentów z chłoniakiem Hodgkina są bardzo dobre, szczególnie jeśli choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium i odpowiednio leczona.

Chłoniak – stopnie zaawansowania

Chłoniak to rodzaj nowotworu układu chłonnego, który może występować w różnych stopniach zaawansowania. Klasyfikacja stopnia zaawansowania jest ważna w celu oceny, jak daleko zaawansowana jest choroba, co ma wpływ na wybór i plan leczenia. Klasyfikacja ta jest często wykorzystywana do opisania stopnia zaawansowania chłoniaka:

 1. Stadium I (lokalne): Chłoniak jest ograniczony do jednego obszaru w ciele, np. jednego węzła chłonnego lub jednego narządu, takiego jak śledziona lub migdałki podniebienne. To najbardziej wczesne stadium choroby.
 2. Stadium II (lokalne lub regionalne): Chłoniak występuje w dwóch lub więcej węzłach chłonnych, ale nadal jest ograniczony do jednej części ciała, zazwyczaj po jednej lub obu stronach przepony.
 3. Stadium III (zaawansowane): Chłoniak jest zaawansowany i występuje w węzłach chłonnych po obu stronach przepony (węzły chłonne w obszarach nad i pod przeponą).
 4. Stadium IV (zaawansowane): Chłoniak rozprzestrzenił się poza układ chłonny na inne narządy lub tkanki, takie jak wątroba, płuca, kości, szpik kostny lub inne narządy wewnętrzne.

Ponadto, w klasyfikacji Ann Arbor, która jest często używana do opisywania chłoniaków, dodawane są litery A lub B oraz ewentualnie litera E, aby dostarczyć dodatkowych informacji na temat objawów klinicznych:

 • A: Brak objawów ogólnych. Oznacza to, że pacjent nie ma objawów takich jak gorączka, nocne poty czy utrata masy ciała.
 • B: Obecność objawów ogólnych. Pacjent ma objawy ogólne, takie jak gorączka, nocne poty lub utrata masy ciała.
 • E: Infiltracja narządu lub tkanki obok zaangażowanej grupy węzłów chłonnych, na przykład mięśnia lub kości.

Przykłady opisu zaawansowania chłoniaka z wykorzystaniem klasyfikacji Ann Arbor to na przykład "Chłoniak Hodgkina stadium IIIB" lub "Chłoniak nie-Hodgkina stadium IAE".

Klasyfikacja stopnia zaawansowania jest kluczowa dla określenia planu leczenia i rokowań. Im niższy stopień zaawansowania, tym częściej można osiągnąć trwałą remisję, a rokowania są zazwyczaj lepsze. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane indywidualnie przez lekarza onkologa na podstawie specyficznych cech pacjenta i choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca