Cellulit wodny a tłuszczowy - różnice i jak je rozpoznać?

Cellulit wodny a tłuszczowy - różnice i jak je rozpoznać?

Cellulit jest jednym z najczęstszych problemów skórnych dotykających wiele osób, zwłaszcza kobiet. Istnieją jednak różne rodzaje cellulitu, w tym cellulit wodny i tłuszczowy. Zrozumienie różnic między nimi jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia i walki z tym problemem. W tym artykule omówimy kluczowe cechy i charakterystykę cellulitu wodnego i tłuszczowego, jak rozpoznać różnicę oraz przedstawimy zdjęcia porównawcze.

Cellulit wodny a tłuszczowy - jakie są różnice? Kluczowe cechy i charakterystyka

Cellulit wodny:

Cellulit wodny jest spowodowany zatrzymywaniem się płynów w tkankach. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe krążenie limfatyczne, które prowadzi do gromadzenia się płynów między komórkami skóry. Kluczowe cechy cellulitu wodnego to:

 • Obrzęk skóry
 • Wrażenie ciężkości i napięcia w dotkniętych obszarach
 • Skóra może być zimna w dotyku
 • Widoczne "doliny" czy "fale" na skórze
 • Ból lub dyskomfort w dotkniętych obszarach

Cellulit tłuszczowy:

Cellulit tłuszczowy jest wynikiem gromadzenia się tkanki tłuszczowej pomiędzy włóknami kolagenu. Powoduje to nierównomierne rozłożenie tłuszczu i wygląd "skórki pomarańczowej". Kluczowe cechy cellulitu tłuszczowego to:

 • Widoczne grudki lub guzki na skórze
 • Skóra może być wygląd niejednolity i nierówny
 • Przesuwanie skóry może powodować ból lub dyskomfort
 • Zwykle pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach

Cellulit wodny a tłuszczowy - jak rozpoznać różnicę? Znaki i symptomy do identyfikacji

Rozpoznanie różnicy między cellulitem wodnym a tłuszczowym może być trudne, ponieważ objawy mogą się zlewać. Jednak istnieje kilka znaków i objawów, które mogą pomóc w identyfikacji:

Cellulit wodny:

 • Odczuwanie ciężkości, mrowienia lub dyskomfortu w dotkniętych obszarach
 • Skóra może być zimna i marmurkowa w dotyku
 • Obrzęk i wypukłość skóry
 • "Doliny" lub "fale" na skórze, szczególnie podczas ściskania obszaru

Cellulit tłuszczowy:

 • Widoczne guzki lub grudki na skórze
 • Skóra może być nierówna i niejednolita w dotyku
 • Przesuwanie skóry może powodować ból lub dyskomfort
 • Często występuje na typowych miejscach, takich jak uda, pośladki, brzuch i ramiona

Rozpoznawanie cellulitu wodnego i tłuszczowego - jakie są kryteria diagnostyczne?

Rozpoznanie cellulitu wodnego i tłuszczowego często wymaga profesjonalnej konsultacji lekarskiej. Lekarz będzie mógł dokładnie ocenić objawy i przeprowadzić badanie fizyczne. Jednak istnieją pewne kryteria diagnostyczne, które mogą pomóc w różnicowaniu:

Diagnostyka cellulitu wodnego obejmuje:

 1. Obrzęk i wypukłość skóry
 2. Wrażenie ciężkości lub napięcia
 3. Zimna i marmurkowa skóra w dotyku
 4. Obecność "dolin" lub "fal" na skórze

Diagnostyka cellulitu tłuszczowego obejmuje:

 1. Widoczne guzki lub grudki na skórze
 2. Nierówna i niejednolita skóra w dotyku
 3. Ból lub dyskomfort podczas przesuwania skóry

Pamiętaj, że profesjonalna ocena lekarska jest zawsze niezbędna w celu potwierdzenia diagnozy cellulitu i zaplanowania odpowiedniego leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice

Cellulit wodny i tłuszczowy to dwa różne rodzaje cellulitu, które różnią się pod wieloma względami. Cellulit wodny najczęściej występuje u kobiet i jest charakteryzowany przez nagromadzenie się płynu w tkance podskórnej. Może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak hormonalne zmiany, dieta, niedoczynność tarczycy czy siedzący tryb życia. Cellulit tłuszczowy natomiast to cellulit powstały z powodu nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Jest on bardziej widoczny i występuje najczęściej u osób z nadwagą lub otyłością. W przeciwieństwie do cellulitu wodnego, cellulit tłuszczowy nie jest związany z zatrzymaniem płynów. Oba rodzaje cellulitu mogą być widoczne na skórze jako nierówności, zmarszczki czy guzki. W celu redukcji cellulitu, ważne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych, regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. 

Jak rozpoznać rodzaj cellulitu?

Cellulit może być kłopotliwym problemem, ale zrozumienie rodzaju cellulitu może pomóc w wyborze odpowiedniego leczenia. Pierwszym rodzajem jest cellulit tłuszczowy, który występuje zwykle na udach, pośladkach i brzuchu. Jest to miękki i sypki cellulit, który zwykle nie jest bolesny. Kolejnym rodzajem jest cellulit włóknisty, który jest bardziej trudny do usunięcia. Jest to twarde grudki lub ropnie, które mogą być bolesne i powodować dyskomfort. Cellulit wodny to kolejny rodzaj cellulitu, który zwykle występuje u osób z problemami z obrzękami. Jest on spowodowany zatrzymywaniem się płynów w tkankach podskórnych. Cellulit mieszkowy to najbardziej zaawansowany rodzaj cellulitu i jest zwykle powodowany przez bakterie. Wymaga on natychmiastowej interwencji medycznej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca