Bulimia - objawy. Jak wygląda zmaganie z bulimią? Objawy i leczenie, skutki bulimii. Jak pomóc osobie z bulimią? Na czym polega bulimia 

Bulimia - objawy. Jak wygląda zmaganie z bulimią? Objawy i leczenie, skutki bulimii. Jak pomóc osobie z bulimią? Na czym polega bulimia 

Sprawdź jakie mogą być skutki bulimii i jak ją leczyć

Na czym polega bulimia?

Bulimia to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami objadania się i następującymi po nich zachowaniami kompensacyjnymi, takimi jak wymioty, używanie środków przeczyszczających, nadmierne ćwiczenia fizyczne lub ograniczanie spożywania pokarmów. Osoby cierpiące na bulimię zazwyczaj mają obawy związane z utratą kontroli nad jedzeniem i wagą, a ich samoocena jest silnie zależna od ich wyglądu i wagi ciała. Bulimia mogą dotykać osoby w różnym wieku, płeć nie stanowi tutaj przeszkody. Choroba ta jest nie tylko problemem fizycznym, ale także emocjonalnym, a często idzie w parze z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęk czy zaburzenia osobowości. W leczeniu bulimii kluczowa jest terapia psychoedukacyjna, terapia poznawczo-behawioralna, wsparcie społeczne oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. W skrajnych przypadkach, gdy stan pacjenta jest poważnie zagrożony, może być konieczna hospitalizacja. 

Bulimia - objawy i ich wpływ na zdrowie. Żarłoczność psychiczna – jedno z zaburzeń odżywiania

Bulimia nervosa, zwana również bulimią, to poważne zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami nadmiernego jedzenia, zwanych napadami objadania się, po których występują działania kompensacyjne, takie jak wymioty lub nadmierne ćwiczenia. Ta choroba ma zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne, które mogą mieć poważny wpływ na zdrowie.

Bulimia - objawy psychiczne i ich konsekwencje. Jak leczyć?

Objawy psychiczne bulimii są związane z emocjonalnym przeżyciem osoby i jej myśleniem. Zwykle obejmują:

 • Napady objadania się: Osoby cierpiące na bulimię często mają uczucie utraty kontroli nad jedzeniem i jedzą znacznie większe ilości pokarmu niż większość ludzi w podobnym czasie. Te napady objadania się często są tajne i prowadzą do poczucia wstydu i winy.
 • Zachowania kompensacyjne: Osoby z bulimią często stosują środki kompensacyjne po napadzie objadania się, aby zneutralizować spożyte kalorie. Popularnymi środkami kompensacyjnymi są wymioty wywołane, nadmierne ćwiczenia fizyczne lub stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Te zachowania mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych.
 • Niezdrowe przekonania o wadze i wyglądzie ciała: Osoby z bulimią często mają negatywne przekonania o swoim wyglądzie i przeceniane znaczenie wagi. Mogą odczuwać silne niezadowolenie z ciała i próbować kontrolować wagę za wszelką cenę.

Objawy psychiczne bulimii mogą prowadzić do wielu konsekwencji. Mogą to być:

 • Problemy emocjonalne: Osoby z bulimią często cierpią na depresję, lęki i niską samoocenę. Mogą również odczuwać silne poczucie wstydu i izolować się od innych.
 • Trudności interpersonalne: Relacje interpersonalne mogą ucierpieć w wyniku bulimii, ponieważ osoba może być przygnębiona, wycofana i skoncentrowana tylko na swoich obawach dotyczących jedzenia i wagi, co może prowadzić do izolacji społecznej.
 • Trudności w koncentracji i funkcjonowaniu: Bulimia może wpływać na zdolność do skupienia uwagi i funkcjonowania w codziennym życiu. Osoby cierpiące na bulimię mogą mieć trudności w pracy, szkole i innych dziedzinach życia.

Bulimia - objawy fizyczne i ich skutki dla organizmu

Objawy fizyczne bulimii są związane z wpływem nadmiernego jedzenia i działań kompensacyjnych na organizm. Najczęstsze objawy to:

 1. Osoby z bulimią często wymiotują po napadzie objadania się, co może prowadzić do podrażnienia i stanu zapalnego w gardle. Może to prowadzić do chrypki, bólu gardła i trudności w mówieniu.
 2. Problemy z zębami i dziąsłami: Kwas występujący w wymiotinach może uszkodzić szkliwo zębów, co prowadzi do próchnicy, nadwrażliwości zębów i problemów z dziąsłami.
 3. Zaburzenia elektrolitowe: Nadmierny wymioty i stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych mogą prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie. Niedobory potasu i innych elektrolitów mogą mieć poważne skutki, takie jak nieregularny rytm serca, osłabienie mięśni, zawroty głowy i inne problemy zdrowotne.
 4. Problemy z przewodem pokarmowym: Częste wymioty mogą powodować uszkodzenie przełyku, zapalenie żołądka, owrzodzenia w jamie ustnej i inne problemy z przewodem pokarmowym.

Anoreksja i bulimia - objawy - podobieństwa i różnice

Anoreksja i bulimia to dwa różne zaburzenia odżywiania, ale mają pewne podobieństwa. Oto kilka podobieństw i różnic między tymi dwoma chorobami:

Podobieństwa:

 • Oba zaburzenia mają związek z niezdrowym podejściem do jedzenia i wagi ciała.
 • Zarówno osoby z anoreksją, jak i bulimią mogą mieć obsesję na punkcie wyglądu ciała.
 • Zarówno anoreksja, jak i bulimia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Różnice:

 • Osoby z anoreksją starają się utrzymać bardzo niską wagę poprzez ograniczenie jedzenia, podczas gdy osoby z bulimią mają napady objadania się, po których stosują działania kompensacyjne.
 • Osoby z anoreksją mogą wykazywać objawy ekstremalnego wychudzenia, podczas gdy osoby z bulimią mogą mieć normalną wagę ciała.
 • Anoreksja ma często długotrwały i przewlekły charakter, podczas gdy bulimia może mieć epizodyczny charakter.

Bulimia - pierwsze objawy, które należy rozpoznać i zrozumieć

Wczesne rozpoznanie bulimii może pomóc w szybkim rozpoczęciu leczenia i minimalizacji konsekwencji zdrowotnych. Oto kilka pierwszych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Nagłe zmiany w wadze ciała, zarówno wzrost, jak i spadek.
 • Ukrywanie jedzenia i jedzenie w tajemnicy.
 • Częste wyjścia do łazienki po posiłkach.
 • Stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych bez medycznej potrzeby.
 • Silne poczucie winy lub wstydu po jedzeniu.
 • Zaabsorbowanie wyglądem ciała i wagą.
 • Spadek lub utrata zainteresowania jedzeniem.

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś, kogo znasz, te objawy, warto porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Leczenie bulimii jest możliwe i skuteczne przy odpowiedniej pomocy.

Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania, które wymaga uwagi i wsparcia. Nie wahaj się szukać pomocy i wsparcia w walce z bulimią.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skutki bulimii po latach

Bulimia, obok anoreksji, jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania.Jest to stan, w którym osoba spożywa duże ilości jedzenia bez kontroli, a następnie próbuje się go pozbyć, poprzez wymioty, zażywanie środków przeczyszczających lub nadmierne ćwiczenia fizyczne. Skutki tego zaburzenia mogą być trudne do zauważenia od razu, ale po latach bulimia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Najczęstszymi objawami długotrwałej bulimii są problemy z trawieniem, uszkodzenie przełyku, problemy dentystyczne związane z nadmierznym narażeniem zębów na kwasy żołądkowe, a także zaburzenia hormonalne i elektyrolitowe. Bulimia może również prowadzić do zaburzeń psychicznych takich jak depresja, lęki i obsesyjno-kompulsywne zaburzenia. Dodatkowo, osoby cierpiące na bulimię są bardziej narażone na wystąpienie innych chorób, takich jak miażdżyca, niewłaściwe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca. Skutki bulimii po latach mogą być trwałe i wpływać na jakość życia i samopoczucie osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie i wsparcie dla osób dotkniętych bulimią. 

Bulimia – jak pomóc osobie z bulimią? Rokowania osób cierpiących na bulimię

Bulimia to poważne zaburzenie żywienia, które charakteryzuje się nawracającymi napadami objadania się, na które często nakłada się wymioty czy stosowanie środków przeczyszczających. Osoba cierpiąca na bulimię często jest nieszczęśliwa i przeżywa silny niepokój związany z wagą i wyglądem ciała. Jeśli chcemy pomóc osobie z bulimią, musimy zacząć od wyrażenia naszej troski i zrozumienia dla jej problemu. Ważne jest, aby być empatycznym i nie oceniać osoby za jej zachowanie. Następnie, warto zachęcać ją do poszukiwania profesjonalnej pomocy, takiej jak terapia lub wsparcie od dietetyka. Wspólne rozmowy i wysłuchanie jej obaw mogą być również bardzo pomocne. Wyjątkowo ważne jest, aby unikać używania wagi ciała jako tematu rozmowy i zamiast tego skupić się na aspektach zdrowotnych i emocjonalnych. Osoby z bulimią potrzebują wsparcia, zrozumienia i miłości – pamiętajmy o tym, gdy starannie wspieramy kogoś z tą chorobą. 

Anoreksja a bulimia - jakie są różnice?

Anoreksja i bulimia to dwa poważne zaburzenia odżywiania, które często są mylone ze sobą. Pomimo że oba zaburzenia dotykają kwestii związanych z jedzeniem, istnieją znaczące różnice między nimi. Anoreksja charakteryzuje się niezdrowym stosowaniem restrykcyjnych diet, prowadząc do drastycznego ubytku masy ciała. Osoby cierpiące na anoreksję mają wygórowane wyobrażenie o swoim ciele i często starają się unikać spożywania pożywienia. Z kolei bulimia to zaburzenie, które wiąże się z napadami objadania się, po których następuje prowokowane wymiotowanie lub stosowanie środków przeczyszczających. Osoby z bulimią zazwyczaj mają niestabilną wagę i są świadome swojego problemu. Ważne jest, aby zrozumieć, że zarówno anoreksja, jak i bulimia mają poważne konsekwencje zdrowotne i należy szukać pomocy specjalisty w celu leczenia tych zaburzeń. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca