Bronchoskopia - na czym polega, jak się przygotować i czy bronchoskopia boli? Bronchoskopia – na czym polega badanie? Bronchoskopia płuc – ja wygląda badanie? Bronchoskopia - przeciwwskazania 

Bronchoskopia - na czym polega, jak się przygotować i czy bronchoskopia boli? Bronchoskopia – na czym polega badanie? Bronchoskopia płuc – ja wygląda badanie? Bronchoskopia - przeciwwskazania 

Bronchoskopia to jedno z ważnych i powszechnie stosowanych badań diagnostycznych w dziedzinie pulmonologii. Pozwala na bezpośrednie obejrzenie drzewa oskrzelowego i płuc. W tym artykule dowiesz się, czym jest bronchoskopia, jak się do niej przygotować, jak wygląda przebieg badania oraz czy jest ona bolesna.

Bronchoskopia - co to jest?

Bronchoskopia to badanie wykonywane przy użyciu specjalistycznego narzędzia, zwanego bronchoskopem. Jest to cienka, elastyczna rurka wyposażona w źródło światła oraz kamerę, która umożliwia prowadzenie badań endoskopowych w układzie oddechowym. Bronchoskop wprowadzany jest przez nos lub usta pacjenta, a następnie prowadzony przez gardło i tchawicę do oskrzeli i płuc.

Bronchoskopia - na czym polega?

Badanie bronchoskopowe przeprowadzane jest w celu oceny stanu oskrzeli, drzewa oskrzelowego oraz płuc. Pozwala na diagnozowanie różnego rodzaju chorób i patologii, takich jak:

 • Nowotwory płuc
 • Infekcje oskrzelowo-płucne
 • Choroby dróg oddechowych, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • Obecność ciał obcych w drogach oddechowych
 • Zmiany strukturalne w drzewie oskrzelowym

Bronchoskopia - przygotowanie

Przed przystąpieniem do bronchoskopii istnieją pewne zalecenia dotyczące przygotowania do badania. W przypadku endoskopii przez nos, może być konieczne ograniczenie przyjmowania pokarmów i płynów przez kilka godzin przed badaniem. Ponadto, pacjent może zostać poinformowany o konieczności odstawienia pewnych leków przed badaniem. W celu uzyskania dokładnych informacji na temat przygotowania do bronchoskopii, warto skonsultować się z lekarzem.

Bronchoskopia - przebieg badania

Przebieg bronchoskopii różni się w zależności od konkretnej sytuacji, ale ogólnie można wyróżnić kilka etapów, które są powszechne.

 1. Pacjent jest zazwyczaj poddawany znieczuleniu miejscowemu, które jest aplikowane na błonę śluzową nosa i gardła. Niekiedy stosuje się również znieczulenie ogólne.
 2. Następnie, lekarz wprowadza bronchoskop do jednego z nozdrzy lub przez usta pacjenta. Podczas tego procesu może wystąpić chwilowe nieprzyjemne wrażenie, ale zastosowane znieczulenie zmniejsza możliwe dolegliwości.
 3. Po wprowadzeniu bronchoskopu, lekarz przeprowadza staranne badanie drzewa oskrzelowego i płuc. Obraz z kamery na bronchoskopie jest transmitowany na monitor, co umożliwia lekarzowi dokładną ocenę badanych obszarów.
 4. W trakcie badania, lekarz może również pobierać wycinki tkanki do dalszych badań. W takim przypadku pacjent może odczuć krótkotrwały dyskomfort.
 5. Po zakończeniu badania, bronchoskop jest delikatnie usunięty.

Czy bronchoskopia jest bolesna?

Często pacjenci pytają, czy badanie bronchoskopowe jest bolesne. Ważne jest zrozumienie, że większość pacjentów znieczulana jest miejscowo przed rozpoczęciem badania, co minimalizuje dyskomfort. Wprowadzenie bronchoskopu może wywołać chwilowe uczucie duszności lub mrowienia, ale nie powinno to powodować silnego bólu. Lekarz i personel medyczny zawsze dbają o komfort pacjenta i stara się zminimalizować wszelkie dolegliwości.

Bronchoskopia - co wykrywa?

Badanie bronchoskopowe pozwala na dokładną ocenę stanu drzewa oskrzelowego i płuc. Dzięki temu możliwe jest wykrycie różnego rodzaju patologii i chorób, takich jak nowotwory płuc, infekcje lub obecność ciał obcych w drogach oddechowych. Ponadto, bronchoskopia umożliwia pobranie wycinków tkanki, które są później badane pod mikroskopem, co może doprowadzić do postawienia dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bronchoskopia - czy mogą być powikłania?

Podobnie jak przy każdym innym badaniu medycznym, bronchoskopia może wiązać się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z miejsc pobrania wycinków lub drażnienie dróg oddechowych. Rzadziej mogą wystąpić infekcje, uszkodzenia dróg oddechowych lub reakcje alergiczne na używane środki znieczulające. Wszelkie powikłania powinny być zgłaszane lekarzowi, który będzie w stanie odpowiednio zareagować i pomóc pacjentowi w ich rozwiązaniu.

Bronchoskopia - przeciwwskazania

Bronchoskopia to procedura diagnostyczna i/lub terapeutyczna, która polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego lub sztywnego narzędzia zwanej bronchoskopem przez nos lub usta pacjenta i dalej do dróg oddechowych w celu oceny i leczenia różnych chorób płuc i oskrzeli. Mimo że jest to bezpieczna procedura przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia, które mogą wpłynąć na decyzję o wykonaniu badania lub zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Poniżej przedstawiam niektóre z głównych przeciwwskazań do bronchoskopii:

 1. Brak zgody pacjenta: Zawsze konieczna jest świadoma zgoda pacjenta na przeprowadzenie bronchoskopii. Jeśli pacjent nie wyraża zgody lub jest niezdolny do wyrażenia zgody (na przykład ze względu na stan świadomości), procedura nie powinna być przeprowadzana.
 2. Ostre zatrzymanie krążenia: W przypadku ostrego zatrzymania krążenia lub ciężkiego stanu klinicznego pacjenta, bronchoskopia może być opóźniona lub odłożona, ponieważ wymaga ona specjalistycznej opieki i monitoringu.
 3. Ostre problemy oddechowe: Jeśli pacjent ma bardzo trudności z oddychaniem lub występuje ryzyko, że procedura spowoduje dalsze pogorszenie się oddechu, bronchoskopia może być przeciwwskazana.
 4. Wysokie ryzyko krwawienia: Pacjenci z wysokim ryzykiem krwawienia lub skłonnością do krwawienia (na przykład z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi) mogą mieć przeciwwskazania do bronchoskopii.
 5. Zaburzenia rytmu serca: Osoby z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca lub arytmiami mogą mieć przeciwwskazania do bronchoskopii, ponieważ procedura może wpłynąć na pracę serca.
 6. Zaostrzenie astmy: W przypadku pacjentów z ciężkim zaostrzeniem astmy bronchoskopia może być przeciwwskazana ze względu na ryzyko nasilenia objawów.
 7. Alergie lub reakcje na leki: Jeśli pacjent jest uczulony na leki stosowane podczas bronchoskopii lub na materiały używane podczas procedury, może to być przeciwwskazaniem.
 8. Wirusowe zakażenie układu oddechowego: W przypadku obecności wirusowych infekcji dróg oddechowych (np. COVID-19) bronchoskopia może być przeciwwskazana lub opóźniona ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
 9. Zawalenie się płuc: W sytuacji, gdy istnieje ryzyko zawalenia się lub kolapsu płuc podczas bronchoskopii, procedura może być przeciwwskazana.

Decyzję o przeprowadzeniu bronchoskopii należy zawsze podejmować indywidualnie, uwzględniając korzyści i ryzyko dla pacjenta. Lekarz prowadzący oceni stan pacjenta, jego historię medyczną i potrzebę wykonania badania. W przypadku wątpliwości lub obecności przeciwwskazań, lekarz może rozważyć alternatywne metody diagnostyczne lub terapeutyczne.

Bronchoskopia – jak wygląda zabieg?

Bronchoskopia jest to zabieg diagnostyczny, który polega na oglądaniu wnętrza dróg oddechowych za pomocą specjalnego urządzenia - bronchoskopu. Wykonywana jest głównie w celu zdiagnozowania różnych chorób płuc, takich jak nowotwory, infekcje, nadżerki czy zwężenia dróg oddechowych. Przebieg zabiegu rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego gardła, co ułatwia wprowadzenie bronchoskopu do krtani i dalsze przesunięcie go przez tchawicę do oskrzeli. Obraz z wnętrza dróg oddechowych jest transmitowany na monitor, co umożliwia lekarzowi dokładną obserwację i ocenę stanu pacjenta. W trakcie bronchoskopii możliwe jest również pobranie próbek tkanki lub płynu do badania histopatologicznego lub bakteriologicznego. Zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut, po czym pacjent może wrócić do domu, ale w niektórych przypadkach może być wymagane następne leczenie lub hospitalizacja. Bronchoskopia jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak niekiedy może powodować pewne komplikacje, takie jak krwawienie, infekcje czy uszkodzenia dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, aby wykonać zabieg u doświadczonego lekarza w odpowiednio wyposażonym ośrodku medycznym. Przed zabiegiem pacjent powinien poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach oraz ewentualnej ciąży. 

Bronchoskopia – wskazania

Bronchoskopia to procedura medyczna, która polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego lub sztywnego narzędzia zwanej bronchoskopem przez nos lub usta pacjenta i dalej do dróg oddechowych w celu oceny i leczenia różnych chorób płuc i oskrzeli. Oto niektóre z głównych wskazań do przeprowadzenia bronchoskopii:

 1. Diagnostyka zmian w drzewie oskrzelowym: Bronchoskopia jest stosowana do oceny i diagnostyki różnych zmian w drzewie oskrzelowym, takich jak guzy, polipy, owrzodzenia, czy zwężenia oskrzeli. Może pomóc w ustaleniu przyczyny duszności, kaszlu, krwioplucia lub innych objawów oddechowych.
 2. Rak płuc: W przypadku podejrzenia raka płuc bronchoskopia może być wykorzystywana do pobrania próbek tkanki lub płynu z drzewa oskrzelowego w celu potwierdzenia diagnozy i określenia rodzaju nowotworu.
 3. Zabiegi terapeutyczne: Bronchoskopia może być używana do leczenia różnych stanów, takich jak usunięcie ciała obcego z oskrzeli, rozszerzenie zwężonych oskrzeli (np. przy astmie), usunięcie polipów lub guzów, lub aby wstrzyknąć leki bezpośrednio do oskrzeli.
 4. Badanie hemoptoe: Jeśli pacjent cierpi na krwioplucie (hemoptoe), bronchoskopia może być stosowana do zidentyfikowania źródła krwawienia w drzewie oskrzelowym.
 5. Ocena stanu dróg oddechowych w przypadku urazów: Po urazach klatki piersiowej lub dróg oddechowych, bronchoskopia może pomóc w ocenie uszkodzeń i ustaleniu, czy wystąpiły uszkodzenia oskrzeli czy tchawicy.
 6. Diagnostyka i leczenie infekcji dróg oddechowych: Bronchoskopia może być używana do pobierania próbek z drzewa oskrzelowego w celu identyfikacji bakterii, wirusów lub grzybów odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych. Może również pomóc w usuwaniu ropni lub innych zmian spowodowanych infekcjami.
 7. Monitorowanie postępu leczenia: U pacjentów z wcześniejszymi diagnozami lub leczeniem chorób płuc, bronchoskopia może być wykonywana w celu monitorowania postępu leczenia lub oceny ewentualnych zmian.
 8. Badania badań obrazowych: Jeśli badania obrazowe (np. tomografia komputerowa) wykazują niejasne zmiany w płucach lub oskrzelach, bronchoskopia może być wykorzystywana do bliższego zbadania tych zmian.

Warto podkreślić, że bronchoskopia jest procedurą, która wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia lekarza. Decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje lekarz na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta i podejrzeń diagnostycznych. Przed procedurą pacjent może być informowany o jej przebiegu oraz ewentualnych ryzykach i korzyściach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca