Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Jak należy przygotować się do biopsji? Biopsja cienkoigłowa BAC. Biopsja szpiku – wskazania. Wyniki biopsji szpiku kostnego. Biopsja gruboigłowa. Biopsja – rodzaje i przebieg badania

Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Jak należy przygotować się do biopsji? Biopsja cienkoigłowa BAC. Biopsja szpiku – wskazania. Wyniki biopsji szpiku kostnego. Biopsja gruboigłowa. Biopsja – rodzaje i przebieg badania

Czy kiedykolwiek słyszałeś o biopsji? Biopsja jest jednym z najważniejszych diagnostycznych narzędzi w dziedzinie medycyny. Jest to procedura, która pozwala na pobranie próbek tkanki z podejrzanego obszaru w celu dalszej analizy. W tym artykule dowiesz się, czym jest biopsja, jak się do niej przygotować oraz jakie są rodzaje biopsji.

Co to jest biopsja i w jakim celu się ją wykonuje?

Biopsja to procedura medyczna, polegająca na pobraniu próbek tkanki lub płynu z organizmu w celu dalszych badań. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie choroby, określenie stopnia zaawansowania choroby oraz określenie odpowiedniego leczenia.

Biopsja może być przeprowadzana w różnych miejscach w ciele, w zależności od obszaru, który wymaga badań. Najczęściej wykorzystywane są biopsje wykonywane w:

 • piersi
 • prostaty
 • nerce
 • wątrobie
 • płucach
 • jamie brzusznej

Na czym polega biopsja?

Biopsja polega na pobraniu próbki tkanki ze zmienionego obszaru za pomocą specjalnego narzędzia. Próbkę te przeważnie pobiera się pod kontrolą obrazowania za pomocą USG, MRI lub CT, ale istnieją też biopsje wykonywane bezpośrednio z ręki lekarza, np. biopsja cienkoigłowa.

Procedura pobrania próbki tkanki, w zależności od jej rodzaju, może trwać od kilku minut do kilku godzin i wykonywana może być w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Po pobraniu próbki tkanki może wystąpić tymczasowy ból lub obrzęk na miejscu pobrania, ale pacjenci zwykle szybko wracają do codziennych czynności.

Biopsja – rodzaje i przebieg badania.

Istnieją różne rodzaje biopsji, a każda z nich różni się sposobem pobierania próbek tkanki, czasem trwania procedury i stopniem inwazyjności.

 1. Biopsja cienkoigłowa - polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki za pomocą cienkiej igły. Biopsja taka jest stosowana, gdy podejrzewa się obecność nowotworu lub zmiany na skórze.
 2. Biopsja gruboigłowa - pobierana jest większa próbka tkanki, dzięki czemu lekarz może dokładniej ocenić obszar wraz z jego tłem i stanem zapalnym.
 3. Biopsja otwarta - wymagają zwykle operacji chirurgicznej i pobrania większej próbki tkanki w celu dokładniejszej analizy.

Czy po biopsji można dźwigać? Odpowiedzi na pytania

Czy biopsja jest bolesna?

W zależności od rodzaju biopsji, stosowanego znieczulenia, miejsca pobrania próbki, ból lub dyskomfort minimalizuje się drogą znieczulenia, dlatego warto rozmawiać z lekarzem przed przystąpieniem do zabiegu.

Kto wykonuje biopsję?

Biopsję może wykonywać wykwalifikowany lekarz, takiej jak chirurg lub specjalista od chorób wewnętrznych, onkolog czy dermatolog, którzy mają odpowiednie szkolenia, uprawnienia i doświadczenie.

Ile się czeka na wynik biopsji?

Czas oczekiwania na wynik biopsji uzależniony jest od rodzaju biopsji, miejsca pobrania tkanki, a także od obciążenia danego laboratorium. Czas ten wynosi zwykle kilka dni do kilku tygodni.

Jak należy przygotować się do biopsji?

Przygotowanie się do biopsji jest ważne, aby upewnić się, że operacja będzie jak najbardziej skuteczna i bezpieczna. Pierwszym krokiem jest omówienie procedury z lekarzem i uzyskanie wszelkich niezbędnych informacji. Należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, alergiach i innych schorzeniach, które mogą wpływać na przebieg operacji. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń odnośnie jedzenia i picia przed zabiegiem. Często konieczne jest zastosowanie postu, aby uniknąć możliwych komplikacji. Przed biopsją można również poprosić o leki przeciwbólowe lub środki uspokajające, jeśli jest się zdenerwowanym lub obawia się bólu. Ważne jest również, aby zapewnić sobie transport do i z kliniki, ponieważ po zabiegu może wystąpić osłabienie i trudności w poruszaniu się. Przygotowanie się do biopsji to kluczowy element zapewnienia sobie bezpiecznej i skutecznej procedury. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Biopsja gruboigłowa - czym jest?

Biopsja gruboigłowa to procedura diagnostyczna, która polega na pobraniu tkanek z określonej części ciała za pomocą grubych igieł. Jest ona wykorzystywana w celu zbadania zmiany guzowatej lub podejrzenia nowotworu. Przebieg biopsji gruboigłowej zależy od lokalizacji badanej tkanki. Może być przeprowadzona pod kontrolą ultradźwięków, tomografii komputerowej lub innych metod obrazowania. Podczas zabiegu pacjent jest zwykle miejscowo znieczulany, aby zmniejszyć odczuwanie bólu. Po pobraniu próbki tkanki jest ona badana pod mikroskopem w celu rozpoznania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Biopsja gruboigłowa jest stosunkowo bezpieczną procedurą, jednak jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, takich jak infekcje, krwawienie czy uszkodzenie narządów. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzać tę procedurę pod nadzorem doświadczonego lekarza. 

Przebieg biopsji cienkoigłowej celowanej (BACC)

Przebieg biopsji cienkoigłowej celowanej (BACC) polega na pobraniu próbki tkanek lub płynów z organizmu przy użyciu cienkiej igły pod kontrolą ultrasonograficzną. Procedura wykonywana jest w celu zdiagnozowania lub oceny chorób lub guzów. Przed rozpoczęciem zabiegu, pacjent jest znieczulany w miejscu, gdzie zostanie wykonana biopsja, co minimalizuje odczuwanie bólu. Następnie, lekarz wprowadza cienką igłę do uzyskania dostępu do tkanki lub płynu, której próbka ma zostać pobrana. Podczas całego procesu, lekarz używa ultrasonografu, aby dokładnie zobaczyć miejsce, do którego należy skierować igłę. Biopsja trwa zwykle kilka minut i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Po zabiegu, pobrana próbka jest badana w laboratorium w celu postawienia dokładnej diagnozy. Biopsja cienkoigłowa celowana jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym sposobem diagnozowania różnych schorzeń. 

Wynik biopsji - i co dalej?

Po ustaleniu wyniku biopsji, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia kolejnych kroków. W przypadku wykrycia choroby, lekarz zwykle proponuje odpowiednie leczenie, które może obejmować chemioterapię, radioterapię czy operację, w zależności od diagnozy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca