bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Jak należy przygotować się do biopsji? Biopsja cienkoigłowa BAC. Biopsja szpiku – wskazania. Wyniki biopsji szpiku kostnego. Biopsja gruboigłowa. Biopsja – rodzaje i przebieg badania

Blog healthcare

Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Jak należy przygotować się do biopsji? Biopsja cienkoigłowa BAC. Biopsja szpiku – wskazania. Wyniki biopsji szpiku kostnego. Biopsja gruboigłowa. Biopsja – rodzaje i przebieg badania

Czy kiedykolwiek słyszałeś o biopsji? Biopsja jest jednym z najważniejszych diagnostycznych narzędzi w dziedzinie medycyny. Jest to procedura, która pozwala na pobranie próbek tkanki z podejrzanego obszaru w celu dalszej analizy. W tym artykule dowiesz się, czym jest biopsja, jak się do niej przygotować oraz jakie są rodzaje biopsji.

Spis treści

 1. Co to jest biopsja i w jakim celu się ją wykonuje?
 2. Na czym polega biopsja?
 3. Biopsja – rodzaje i przebieg badania.
 4. Czy po biopsji można dźwigać? Odpowiedzi na pytania
 5. Jak należy przygotować się do biopsji?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Biopsja gruboigłowa - czym jest?
 8. Przebieg biopsji cienkoigłowej celowanej (BACC)
 9. Wynik biopsji - i co dalej?
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest biopsja i w jakim celu się ją wykonuje?

Biopsja to procedura medyczna, polegająca na pobraniu próbek tkanki lub płynu z organizmu w celu dalszych badań. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie choroby, określenie stopnia zaawansowania choroby oraz określenie odpowiedniego leczenia.

Biopsja może być przeprowadzana w różnych miejscach w ciele, w zależności od obszaru, który wymaga badań. Najczęściej wykorzystywane są biopsje wykonywane w:

 • piersi
 • prostaty
 • nerce
 • wątrobie
 • płucach
 • jamie brzusznej

Na czym polega biopsja?

Biopsja polega na pobraniu próbki tkanki ze zmienionego obszaru za pomocą specjalnego narzędzia. Próbkę te przeważnie pobiera się pod kontrolą obrazowania za pomocą USG, MRI lub CT, ale istnieją też biopsje wykonywane bezpośrednio z ręki lekarza, np. biopsja cienkoigłowa.

Procedura pobrania próbki tkanki, w zależności od jej rodzaju, może trwać od kilku minut do kilku godzin i wykonywana może być w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Po pobraniu próbki tkanki może wystąpić tymczasowy ból lub obrzęk na miejscu pobrania, ale pacjenci zwykle szybko wracają do codziennych czynności.

Biopsja – rodzaje i przebieg badania.

Istnieją różne rodzaje biopsji, a każda z nich różni się sposobem pobierania próbek tkanki, czasem trwania procedury i stopniem inwazyjności.

 1. Biopsja cienkoigłowa - polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki za pomocą cienkiej igły. Biopsja taka jest stosowana, gdy podejrzewa się obecność nowotworu lub zmiany na skórze.
 2. Biopsja gruboigłowa - pobierana jest większa próbka tkanki, dzięki czemu lekarz może dokładniej ocenić obszar wraz z jego tłem i stanem zapalnym.
 3. Biopsja otwarta - wymagają zwykle operacji chirurgicznej i pobrania większej próbki tkanki w celu dokładniejszej analizy.

Czy po biopsji można dźwigać? Odpowiedzi na pytania

Czy biopsja jest bolesna?

W zależności od rodzaju biopsji, stosowanego znieczulenia, miejsca pobrania próbki, ból lub dyskomfort minimalizuje się drogą znieczulenia, dlatego warto rozmawiać z lekarzem przed przystąpieniem do zabiegu.

Kto wykonuje biopsję?

Biopsję może wykonywać wykwalifikowany lekarz, takiej jak chirurg lub specjalista od chorób wewnętrznych, onkolog czy dermatolog, którzy mają odpowiednie szkolenia, uprawnienia i doświadczenie.

Ile się czeka na wynik biopsji?

Czas oczekiwania na wynik biopsji uzależniony jest od rodzaju biopsji, miejsca pobrania tkanki, a także od obciążenia danego laboratorium. Czas ten wynosi zwykle kilka dni do kilku tygodni.

Jak należy przygotować się do biopsji?

Przygotowanie się do biopsji jest ważne, aby upewnić się, że operacja będzie jak najbardziej skuteczna i bezpieczna. Pierwszym krokiem jest omówienie procedury z lekarzem i uzyskanie wszelkich niezbędnych informacji. Należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, alergiach i innych schorzeniach, które mogą wpływać na przebieg operacji. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń odnośnie jedzenia i picia przed zabiegiem. Często konieczne jest zastosowanie postu, aby uniknąć możliwych komplikacji. Przed biopsją można również poprosić o leki przeciwbólowe lub środki uspokajające, jeśli jest się zdenerwowanym lub obawia się bólu. Ważne jest również, aby zapewnić sobie transport do i z kliniki, ponieważ po zabiegu może wystąpić osłabienie i trudności w poruszaniu się. Przygotowanie się do biopsji to kluczowy element zapewnienia sobie bezpiecznej i skutecznej procedury. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Biopsja gruboigłowa - czym jest?

Biopsja gruboigłowa to procedura diagnostyczna, która polega na pobraniu tkanek z określonej części ciała za pomocą grubych igieł. Jest ona wykorzystywana w celu zbadania zmiany guzowatej lub podejrzenia nowotworu. Przebieg biopsji gruboigłowej zależy od lokalizacji badanej tkanki. Może być przeprowadzona pod kontrolą ultradźwięków, tomografii komputerowej lub innych metod obrazowania. Podczas zabiegu pacjent jest zwykle miejscowo znieczulany, aby zmniejszyć odczuwanie bólu. Po pobraniu próbki tkanki jest ona badana pod mikroskopem w celu rozpoznania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Biopsja gruboigłowa jest stosunkowo bezpieczną procedurą, jednak jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, takich jak infekcje, krwawienie czy uszkodzenie narządów. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzać tę procedurę pod nadzorem doświadczonego lekarza. 

Przebieg biopsji cienkoigłowej celowanej (BACC)

Przebieg biopsji cienkoigłowej celowanej (BACC) polega na pobraniu próbki tkanek lub płynów z organizmu przy użyciu cienkiej igły pod kontrolą ultrasonograficzną. Procedura wykonywana jest w celu zdiagnozowania lub oceny chorób lub guzów. Przed rozpoczęciem zabiegu, pacjent jest znieczulany w miejscu, gdzie zostanie wykonana biopsja, co minimalizuje odczuwanie bólu. Następnie, lekarz wprowadza cienką igłę do uzyskania dostępu do tkanki lub płynu, której próbka ma zostać pobrana. Podczas całego procesu, lekarz używa ultrasonografu, aby dokładnie zobaczyć miejsce, do którego należy skierować igłę. Biopsja trwa zwykle kilka minut i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Po zabiegu, pobrana próbka jest badana w laboratorium w celu postawienia dokładnej diagnozy. Biopsja cienkoigłowa celowana jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym sposobem diagnozowania różnych schorzeń. 

Wynik biopsji - i co dalej?

Po ustaleniu wyniku biopsji, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia kolejnych kroków. W przypadku wykrycia choroby, lekarz zwykle proponuje odpowiednie leczenie, które może obejmować chemioterapię, radioterapię czy operację, w zależności od diagnozy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz