Aparat ortodontyczny - jak działa i jakie są rodzaje aparatów? Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny - jak działa i jakie są rodzaje aparatów? Jak działa aparat ortodontyczny?

Jak działa aparat ortodontyczny ? W tym artykule omówimy, jak działa aparat ortodontyczny, jakie są jego rodzaje, a także koszt takiego urządzenia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych - Tradycyjne i nowoczesne rozwiązania

Istnieją dwa główne rodzaje aparatu ortodontycznego. Są to aparaty tradycyjne oraz aparaty nowoczesne.

Aparaty tradycyjne

Aparaty tradycyjne składają się z metalowych pierścieni umieszczonych na każdym zębie oraz drutu, który łączy je ze sobą. Do tego typu aparatu ortodontycznego przykleja się również gumki, które pomagają w przesuwaniu zębów. Aparaty tradycyjne maja swoje wady, które zniechęcają pacjentów do ich noszenia. Są one widoczne i trudne w utrzymaniu w czystości.

Aparaty nowoczesne

Aparaty nowoczesne to aparaty estetyczne i dekoralne. Do tej grupy zalicza się aparaty z ceramicznych kłódek lub nakładek. Takie aparaty są mniej widoczne niż aparaty tradycyjne i nie przyciągają uwagi. Większość z nich jest wyposażona w druty z tytanu, które zapewniają wygodę podczas noszenia aparatu.

Aparat ortodontyczny przed i po - Przykłady przypadków

Korekcja wad zgryzu i przesunięć zębów za pomocą aparatu ortodontycznego może wpłynąć na wygląd zębów i całego twarzy. W niektórych przypadkach zmiana jest niewielka, a w innych wręcz pożądana przez stomatologię estetyczną.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów przed i po noszeniu aparatu ortodontycznego.

 • Przypadek 1: Pacjent miał przesunięty ząb na górze, który zdominował cały wygląd jego uśmiechu. Po noszeniu aparatu ortodontycznego zęby wróciły na swoje miejsce, a uśmiech stał się bardziej równomierny.
 • Przypadek 2: Pacjent miał nadmierną ilość zębów na górze, co było przyczyną zatłoczenia w jamie ustnej. Po noszeniu aparatu ortodontycznego zęby ustawiały się w sposób bardziej równomierny, co poprawiło wygląd całego uśmiechu.
 • Przypadek 3: Pacjent miał zagięty ząb na dole, który uniemożliwiał mu swobodne zamykanie ust. Po noszeniu aparatu ortodontycznego zęby wróciły na swoje miejsce, a ząb odzyskał naturalny kształt.

Koszt aparatu ortodontycznego - Czynniki wpływające na cenę

Ile kosztuje aparat ortodontyczny? To pytanie, które jest na ustach wielu pacjentów i ich rodziców. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju aparatu, ilości zębów, które wymagają korekcji, a także stopnia skomplikowania zabiegu.

Koszt aparatów ortodontycznych waha się pomiędzy kilkoma tysiącami złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Niektóre ubezpieczenia medyczne pokrywają koszty noszenia aparatu ortodontycznego. Warto sprawdzić, jakie są zasady funkcjonowania ubezpieczenia i czy obejmuje ono koszty aparatu.

Aparat ortodontyczny estetyczny - Dyskretne i niewidoczne opcje

Dla pacjentów, którzy nie chcą nosić tradycyjnego aparatu ortodontycznego, ale chcą uzyskać te same korzyści, istnieją także opcje aparatu estetycznego. Najpopularniejsze z nich to aparaty ceramiczne i nakładkowe. Aparat ceramiczny jest podobny do aparatu metalowego, ale zęby są zdominowane przez kolorowe pierścienie, które nie przyciągają uwagi. Aparat nakładkowy jest przezroczysty i nie przyciąga on uwagi.

Jak działa aparat ortodontyczny - Korekcja wad zgryzu i przesunięć zębów

Aparat ortodontyczny działa za pomocą nacisku, który jest wywierany na zęby, przez co przesuwają się one na właściwe miejsce. Z czasem zęby zaczynają tworzyć nową strukturę, co prowadzi do poprawy ich ułożenia i kształtu.

Aparat ortodontyczny jest stosowany w przypadku wad zgryzu i przesunięć zębów, które wymagają korekcji. Pomaga on również w poprawie higieny jamy ustnej, co wpływa na ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Warto pamiętać, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, a czas leczenia zależy od stopnia skomplikowania zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak działa ruchomy aparat ortodontyczny?

Ruchomy aparat ortodontyczny, często nazywany aparatem na stałe, jest urządzeniem stosowanym w ortodoncji do korekty wad zgryzu, ustalania właściwego położenia zębów i poprawy estetyki uśmiechu. W przeciwieństwie do aparatów na stałe (aparatów zamkniętych), które są przytwierdzone do zębów i nie można ich samodzielnie zdejmować, ruchome aparaty ortodontyczne można wyjmować z ust, co ułatwia ich czyszczenie i utrzymanie higieny jamy ustnej. Oto, jak działa ruchomy aparat ortodontyczny:

 1. Poprawa zgryzu: Ruchome aparaty ortodontyczne są często stosowane u dzieci i młodzieży w celu korekty wad zgryzu, takich jak nadmierny przodozgryz (wysunięcie żuchwy do przodu) lub cofnięty zgryz (wysunięcie żuchwy do tyłu). Aparat pomaga wyregulować położenie żuchwy względem szczęki, co poprawia funkcję żucia i estetykę uśmiechu.
 2. Korekta położenia zębów: Ruchome aparaty ortodontyczne mogą być stosowane do przesuwania i ustalania położenia pojedynczych zębów lub grup zębów. Mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów takich jak przemieszczone zęby, rozwarstwienie zębów lub zbyt duża przestrzeń między zębami.
 3. Wyrównywanie łuków zębowych: Ruchome aparaty mogą być używane do wyrównywania łuków zębowych, co oznacza, że pomagają uzyskać idealnie zakrzywiony kształt łuku zębowego, co jest ważne dla prawidłowego zgryzu i estetyki uśmiechu.
 4. Modyfikacja długości i kształtu żuchwy: W niektórych przypadkach ruchome aparaty ortodontyczne mogą być stosowane do modyfikacji długości lub kształtu żuchwy, co jest szczególnie przydatne w leczeniu pacjentów z asymetrią twarzy.
 5. Korekta nawyków ustnych: Ruchome aparaty mogą pomóc w korekcji niepożądanych nawyków ustnych, takich jak zły nawyk ssania palca czy przetrzymywania języka w niewłaściwym miejscu.

Ruchome aparaty ortodontyczne działają na zasadzie stopniowego wywierania nacisku na zęby i tkanki otaczające, co powoduje ich przemieszczanie się w odpowiednie miejsce. Aparat składa się z plastikowej lub metalowej płytki (tak zwanej płytce dźwigowej), która jest umieszczana na podniebieniu lub na dolnej szczęce, oraz sprężyn, klamer, haków lub innych elementów, które pomagają wywierać nacisk na zęby i przesuwać je w odpowiednie miejsca.

Sukces leczenia za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego zależy od regularnego noszenia aparatu zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty. Wizyty kontrolne u ortodonty są również ważne w celu monitorowania postępu leczenia i dostosowywania aparatu w miarę potrzeb.

Jak działa stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny, zwany również aparatem na stałe lub aparatem zamkniętym, jest urządzeniem używanym w ortodoncji do korekty wad zgryzu i położenia zębów. Jest to skomplikowane urządzenie składające się z metalowych elementów, zwanych zamkami lub klamrami, które są przytwierdzone do zębów za pomocą specjalnej kleju. Stały aparat działa na zasadzie stopniowego wywierania nacisku na zęby, co powoduje ich przesuwanie się w odpowiednie miejsce. Oto jak działa stały aparat ortodontyczny:

 1. Zamki (klamry): Zamki to małe metalowe lub ceramiczne elementy, które są przyklejane do każdego zęba. Zamki mają specjalne rowki lub gniazda, do których przymocowane są druty ortodontyczne. Druty te łączą ze sobą zamki na wszystkich zębach w łuku zębowym.
 2. Druty ortodontyczne: Druty ortodontyczne to cienkie metalowe lub elastyczne druty, które łączą ze sobą zamki na zębach. Są one odpowiednio ukształtowane, aby wywierać nacisk na zęby w określonym kierunku, co pozwala na przesuwanie zębów w odpowiednie miejsce. W trakcie leczenia druty są regularnie wymieniane lub dostosowywane przez ortodontę.
 3. Sprężyny i gumki: W niektórych przypadkach do aparatu mogą być dodawane sprężyny lub gumki, które pomagają w przesuwaniu zębów lub w korekcji zgryzu. Te elementy mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
 4. Wizyty kontrolne: Podczas trwania leczenia pacjent regularnie odwiedza swojego lekarza ortodontę na wizyty kontrolne. Podczas tych wizyt ortodonta dostosowuje aparat, wymienia druty lub dodaje dodatkowe elementy, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Stały aparat ortodontyczny jest skutecznym narzędziem do korekty wielu wad zgryzu i położenia zębów, w tym przesunięć zębów, przodozgryzów, cofniętych zgryzów i wielu innych. Leczenie aparatem na stałe może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia problemu i planu leczenia.

Jest to skuteczna metoda, ale wymaga od pacjenta stałej współpracy i regularnych wizyt u ortodonty. Dobrze utrzymanie higieny jamy ustnej jest również ważne, ponieważ aparat ortodontyczny może być miejscem gromadzenia się resztek jedzenia i bakterii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca