Alergia na zwierzęta: Jak utrzymać zwierzęcego towarzysza pomimo alergii. Alergiczny nieżyt nosa to poważny problem. Alergia na sierść zwierząt − co to jest? Jak długo alergeny zwierzęce mogą się utrzymywać w pomieszczeniach? 

Alergia na zwierzęta: Jak utrzymać zwierzęcego towarzysza pomimo alergii. Alergiczny nieżyt nosa to poważny problem. Alergia na sierść zwierząt − co to jest? Jak długo alergeny zwierzęce mogą się utrzymywać w pomieszczeniach? 

Sprawdź jak radzić sobie z alergią na zwierzęta

Alergia na zwierzęta - skąd się bierze?

Alergia na zwierzęta jest reakcją alergiczną układu odpornościowego na białka występujące w ślinie, moczu i łuskach zwierząt. Głównym winowajcą alergii są nazywane alergenami. W kontakcie ze skórą lub inhalacją, te alergeny mogą spowodować u osób wrażliwych różne objawy alergiczne.

Najczęstszymi alergenami występującymi u zwierząt domowych są białka Fel d 1 (alergen kotów), Can f 1 (alergen psów) i alergeny występujące u drobiu i gryzoni. Kontakt z tymi alergenami może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, skóry lub dróg oddechowych u osób z predyspozycjami alergicznymi.

Alergia skórna na zwierzęta - co możesz zrobić?

Jeśli cierpisz na alergię skórną na zwierzęta, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby ograniczyć objawy i utrzymać zwierzęcego towarzysza:

 1. Utrzymuj czystość - Regularne czyszczenie mieszkania, w tym odkurzanie dywanów, tapicerki mebli i zasłon, pomoże usunąć alergeny z otoczenia. Dodatkowo, korzystanie z specjalistycznych odkurzaczy wyposażonych w filtry HEPA (High-Efficiency Particulate Air) zatrzymuje większość drobin alergenów w workach, zapobiegając ich ponownemu uwalnianiu do powietrza.
 2. Ogranicz obszar - Wyznacz specjalne strefy, w których zwierzę może przebywać w domu. Trzymaj drzwi i okna zamknięte w tych pomieszczeniach, aby zapobiec przenikaniu alergenów do reszty domu. Dobrym pomysłem jest również zakupienie łatwo czyszczących poduszek, na których zwierzę może odpoczywać.
 3. Unikaj bezpośredniego kontaktu - Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na alergeny zwierząt, unikaj bezpośredniego kontaktu z nimi. Unikanie głaskania, przytulania lub spania z zwierzęciem pomaga ograniczyć kontakt z alergenami.
 4. Myj zwierzę regularnie - Regularne mycie zwierzęcia pomocne jest w usuwaniu alergenów z jego futra. Wykorzystuj specjalne szampony dla zwierząt, które są bezpieczne dla ich skóry i pomagają w redukcji alergenów. Jeśli masz alergię, poproś o pomoc inną osobę w myciu zwierzęcia, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z alergenami.

Alergia na zwierzęta - objawy

Objawy alergii na zwierzęta mogą być różnorodne i zależą od osoby, rodzaju zwierzęcia oraz stopnia wrażliwości organizmu. Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta to:

 • Kichanie i katar
 • Wysypki skórne
 • Pokrzywka
 • Łzawienie oczu
 • Kaszel i duszność
 • Świąd i zaczerwienienie skóry

Jeśli doświadczasz którychkolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Alergia na zwierzęta - leczenie

Leczenie alergii na zwierzęta może obejmować zarówno farmakologiczne jak i niemedycznego środki. Oto kilka popularnych metod leczenia:

 1. Leki przeciwhistaminowe - Leki te pomagają łagodzić objawy alergii, takie jak katar, swędzenie czy wysypki skórne. Przykładem takiego leku jest loratadyna.
 2. Kortykosteroidy - W przypadku umiarkowanych lub ciężkich objawów alergii, lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych, które mają silne działanie przeciwzapalne.
 3. Immunoterapia - Jeśli alergia jest ciężka i nie reaguje na inne metody leczenia, lekarz może zalecić immunoterapię. Polega to na stopniowym wprowadzaniu alergenów do organizmu, aby stopniowo zmniejszyć reakcję alergiczną.

Pamiętaj, że każdy przypadek alergii na zwierzęta jest inny, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najodpowiedniejszego leczenia dla Ciebie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak klasyfikować objawy alergicznego nieżytu nosa

Objawy alergicznego nieżytu nosa (również znane jako katar sienny lub alergiczny nieżyt nosa) można klasyfikować na podstawie ich charakteru, nasilenia i trwania. Poniżej znajdują się najważniejsze kategorie objawów alergicznego nieżytu nosa:

Objawy główne:

 • Kichanie: Nagłe i gwałtowne wydalenie powietrza z nosa w odpowiedzi na podrażnienie.
 • Wyciek z nosa (również zwany rinnigą): Wydzielina z nosa, która może być wodnista, klarowna lub mętna.
 • Swędzenie nosa: Uczucie swędzenia lub drapania w nosie, które może powodować chęć pocierania nosa.

Objawy wtórne:

 • Zatkanie nosa: Trudności w oddychaniu przez nos z powodu obrzęku błony śluzowej nosa.
 • Swędzenie i pieczenie w gardle: Niektórzy pacjenci z alergicznym nieżytem nosa odczuwają również swędzenie i pieczenie w gardle.

Objawy dodatkowe:

 • Kaszel: Niektórzy pacjenci mogą doświadczać kaszlu, szczególnie w nocy lub w odpowiedzi na przepływ wydzieliny z nosa do gardła.
 • Zmęczenie: Przewlekłe objawy alergiczne mogą prowadzić do ogólnego uczucia zmęczenia.

Nasilenie objawów:

 • Objawy alergicznego nieżytu nosa mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie, a nasilenie może różnić się w zależności od pory roku i rodzaju alergenów.

Trwanie objawów:

 • Objawy alergicznego nieżytu nosa mogą być sezonowe, występując w określonym sezonie alergenowym (np. pyłki roślin) lub całoroczne, występujące przez cały rok w odpowiedzi na alergeny domowe, takie jak roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy grzyby pleśniowe.

Klasyfikacja objawów alergicznego nieżytu nosa może pomóc w ustaleniu diagnozy i wyborze odpowiedniego leczenia. Jest to często wykonywane przez lekarza lub alergologa na podstawie wywiadu medycznego pacjenta, badań fizycznych i ewentualnych testów alergicznych. Warto również monitorować objawy, aby śledzić ich nasilenie i trwanie, co może pomóc w dostosowaniu planu leczenia w razie potrzeby.

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Alergia na leki – jakie są objawy i czego unikać przy uczuleniu na lekarstwa?

Alergia na leki jest reakcją nadwrażliwości organizmu na substancje zawarte w lekarstwach. Objawy alergii mogą wystąpić zarówno po pierwszym kontakcie z danym lekiem, jak i po wielokrotnym stosowaniu. Do najczęstszych objawów alergii na leki należą: wysypka, pokrzywka, obrzęk skóry, świąd, a także trudności w oddychaniu, wzmożone łzawienie i katar. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również nudności, wymioty oraz ból brzucha. W przypadku uczulenia na lekarstwa ważne jest unikanie substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Należy dokładnie czytać ulotki i skład leków oraz informować o uczuleniu lekarza, farmaceutę oraz personel medyczny. W przypadku objawów alergii po zażyciu leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ważne jest również poinformowanie wszystkich lekarzy oraz personelu medycznego o uczuleniu na lekarstwa przed podjęciem jakiejkolwiek terapii. W przypadku nieustępujących objawów alergii warto skonsultować się z alergologiem, który wskaże odpowiednią terapię i pomoże unikać substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Pamiętajmy, że alergia na leki może być groźna dla naszego zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca