Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Sprawdź wszystkie ważne informacje o astmie oraz o alergii i o tym jak je rozpoznać ?

Objawy alergii

Alergia jest nadwrażliwością organizmu na pewne substancje, zwane alergenami, które są nieszkodliwe dla większości osób. Typowe objawy alergii obejmują:

  1. Kichanie
  2. Wodnisty wyciek z nosa
  3. Świąd i zaczerwienienie oczu
  4. Wysypki na skórze, np. pokrzywka
  5. Skurcze mięśni, np. w przypadku alergii na orzechy

Alergia może występować na różne czynniki, takie jak pyłki roślin, kurz, pleśń, sierść zwierząt lub pokarmy.

Objawy astmy

Astma jest chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłymi stanami zapalnymi oskrzeli. Objawy astmy mogą obejmować:

  1. Napadowy duszność
  2. Kaszel, zwłaszcza nocą lub w odpowiedzi na bodźce alergiczne
  3. Świszczący oddech
  4. Skurcze oskrzeli
  5. Uczucie ucisku w klatce piersiowej

Jakie są powiązania między astmą a alergią?

Alergia a astma są powiązane ze sobą, ponieważ alergeny są czynnikiem wywołującym objawy astmy. Gdy osoba jest narażona na alergeny, może powodować stan zapalny w oskrzelach, co prowadzi do astmy.

Ponadto, wiele osób cierpiących na astmę również ma współistniejące alergie. Często alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz lub sierść zwierząt, mogą wyzwalać objawy astmy u osób predysponowanych genetycznie do choroby.

Jakie objawy się różnią między astmą, a alergią?

Podobieństwo objawów astmy i alergii sprawia, że ​​często są one mylone. Jednak istnieją pewne różnice, które mogą pomóc w odróżnieniu tych dwóch stanów:

  • Objawy alergii dotyczą głównie nosa, oczu i skóry, podczas gdy objawy astmy koncentrują się na układzie oddechowym.
  • W przypadku alergii, objawy często występują w reakcji na konkretne substancje, takie jak pyłki roślin czy sierść zwierząt, podczas gdy astma może być wywołana różnymi czynnikami, w tym wysiłkiem fizycznym czy infekcjami górnych dróg oddechowych.
  • Astma objawia się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli, podczas gdy alergia to nadwrażliwość organizmu na określone alergeny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Alergia a astma u dzieci - jak je rozpoznać?

Rozpoznanie alergii i astmy u dzieci może być trudne, ze względu na podobieństwo objawów i trudności w komunikacji w przypadku małych dzieci. W przypadku podejrzenia alergii lub astmy u dziecka, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania, takie jak testy skórne oderwany odcinek oskrzelowy.

Najczęstsze objawy alergii i astmy u dzieci obejmują:

  • Powtarzający się kaszel
  • Uczucie duszności lub trudności w oddychaniu
  • Świsty podczas oddychania
  • Świąd i zaczerwienienie skóry
  • Wodnisty wyciek z nosa
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych

Wczesne rozpoznanie i leczenie alergii i astmy u dzieci jest istotne w celu zapewnienia im odpowiedniego komfortu i jakości życia.

Czy astma alergiczna jest groźna?

Astma alergiczna to przewlekłe schorzenie, które objawia się nawracającymi atakami duszności, kaszlem i świszczącym oddechem. Choć każdy przypadek astmy jest inny, dla niektórych osób jest ona groźna i może znacząco wpływać na ich jakość życia. W przypadku astmy alergicznej, ataki duszności mogą być wywołane przez kontakt z substancjami alergicznymi, takimi jak roztocza kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin lub pleśnie. Z tego powodu osoby cierpiące na astmę alergiczną muszą być świadome swoich alergenów i starać się ich unikać. Kiedy atak astmy wystąpi, ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich środków, takich jak inhalacja leków rozszerzających oskrzela, aby złagodzić objawy i zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia. Nieleczona astma alergiczna może prowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet powodować ciężkie napady duszności, które mogą stanowić zagrożenie życia. Dlatego unikanie alergenów, regularne monitorowanie astmy i stosowanie odpowiednich leków są kluczowe dla utrzymania kontroli nad chorobą. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Astma oskrzelowa - przyczyny i leczenie. Charakterystyczne objawy 

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem oskrzeli i ich nadwrażliwością. Przyczyny tej choroby są wieloczynnikowe i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do astmy, jednak wystąpienie choroby może być również spowodowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, alergeny, zakażenia dróg oddechowych czy nawet niektóre leki.

Najbardziej charakterystycznymi objawami astmy oskrzelowej są duszność, kaszel, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Te objawy występują zwykle w napadach, które mogą być spowodowane przez zimne powietrze, wysiłek fizyczny, alergeny lub stres. Istnieje wiele metod leczenia astmy, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych oraz leków przeciwzapalnych. Ważnym elementem terapii jest również edukacja pacjenta w zakresie unikania czynników wywołujących napady, takich jak dym tytoniowy czy alergeny, oraz nauka prawidłowego sposobu inhalacji leków. Dodatkowo, można zastosować terapię fizykalną, która pomaga w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy kawa szkodzi wątrobie? Fakty i mity na temat wpływu kofeiny

Czy kawa szkodzi wątrobie? Fakty i mity na temat wpływu kofeiny

Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Dla wielu osób stanowi nieodłączny element porannej rutyny, źródło energii i przyjemności. Jednocześnie wokół jej wpływu na zdrowie, a w szczególności na funkcjonowanie wątroby, narosło wiele mitów i nieporozumień. Czy rzeczywiście kawa szkodzi wątrobie? A może wręcz przeciwnie – wspiera jej pracę? W tym artykule przyglądamy się aktualnym badaniom i przedstawiamy rzetelne informacje, które pomogą Ci zrozumieć, jak kofeina wpływa na wątrobę i ogólne zdrowie metaboliczne.

Naturalne metody wspierania pracy nerek – co jeść i czego unikać ?

Naturalne metody wspierania pracy nerek – co jeść i czego unikać ?

Nerki to jeden z najważniejszych organów filtrujących w naszym organizmie. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa nie tylko na oczyszczanie krwi z toksyn, ale także na gospodarkę wodno-elektrolitową, regulację ciśnienia krwi oraz produkcję hormonów. Niestety, styl życia i dieta często nadmiernie obciążają nerki, prowadząc do ich przeciążenia i stopniowego osłabienia.W artykule dowiesz się, jak naturalnie wspierać pracę nerek poprzez odpowiedni sposób żywienia oraz czego unikać, aby nie zakłócać ich funkcji.

Domowe sposoby na poprawę trawienia po ciężkim posiłku

Domowe sposoby na poprawę trawienia po ciężkim posiłku

Po obfitym posiłku często pojawiają się uczucie ciężkości, wzdęcia czy niestrawność.Zamiast sięgać po tabletki, warto wypróbować domowe sposoby na poprawę trawienia, które są naturalne i skuteczne. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody, które pomogą złagodzić dolegliwości trawienne i przywrócić komfort po jedzeniu.

Czy terapia falą uderzeniową jest bezpieczna?

Czy terapia falą uderzeniową jest bezpieczna?

Przewlekły, stale odczuwany ból potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pacjentów poszukuje nowoczesnych i nieinwazyjnych zarazem metod leczenia, które przyniosą im szybkie i trwałe rezultaty. Jedną z nich jest terapia falą uderzeniową – zabieg, który zyskuje coraz większą popularność nie tylko za sprawą swojej skuteczności, ale także dzięki niskiej inwazyjności. W artykule wyjaśnimy, na czym polega terapia falą uderzeniową, w jakich przypadkach jest najczęściej stosowana, jak wygląda zabieg z jej wykorzystaniem, a także odpowiemy na często zadawane przez pacjentów pytanie – czy to bezpieczne?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc