bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Blog healthcare

Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Sprawdź wszystkie ważne informacje o astmie oraz o alergii i o tym jak je rozpoznać ?

Spis treści

 1. Objawy alergii
 2. Objawy astmy
 3. Jakie są powiązania między astmą a alergią?
 4. Jakie objawy się różnią między astmą, a alergią?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Alergia a astma u dzieci - jak je rozpoznać?
 7. Czy astma alergiczna jest groźna?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Astma oskrzelowa - przyczyny i leczenie. Charakterystyczne objawy 

Objawy alergii

Alergia jest nadwrażliwością organizmu na pewne substancje, zwane alergenami, które są nieszkodliwe dla większości osób. Typowe objawy alergii obejmują:

 1. Kichanie
 2. Wodnisty wyciek z nosa
 3. Świąd i zaczerwienienie oczu
 4. Wysypki na skórze, np. pokrzywka
 5. Skurcze mięśni, np. w przypadku alergii na orzechy

Alergia może występować na różne czynniki, takie jak pyłki roślin, kurz, pleśń, sierść zwierząt lub pokarmy.

Objawy astmy

Astma jest chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłymi stanami zapalnymi oskrzeli. Objawy astmy mogą obejmować:

 1. Napadowy duszność
 2. Kaszel, zwłaszcza nocą lub w odpowiedzi na bodźce alergiczne
 3. Świszczący oddech
 4. Skurcze oskrzeli
 5. Uczucie ucisku w klatce piersiowej

Jakie są powiązania między astmą a alergią?

Alergia a astma są powiązane ze sobą, ponieważ alergeny są czynnikiem wywołującym objawy astmy. Gdy osoba jest narażona na alergeny, może powodować stan zapalny w oskrzelach, co prowadzi do astmy.

Ponadto, wiele osób cierpiących na astmę również ma współistniejące alergie. Często alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz lub sierść zwierząt, mogą wyzwalać objawy astmy u osób predysponowanych genetycznie do choroby.

Jakie objawy się różnią między astmą, a alergią?

Podobieństwo objawów astmy i alergii sprawia, że ​​często są one mylone. Jednak istnieją pewne różnice, które mogą pomóc w odróżnieniu tych dwóch stanów:

 • Objawy alergii dotyczą głównie nosa, oczu i skóry, podczas gdy objawy astmy koncentrują się na układzie oddechowym.
 • W przypadku alergii, objawy często występują w reakcji na konkretne substancje, takie jak pyłki roślin czy sierść zwierząt, podczas gdy astma może być wywołana różnymi czynnikami, w tym wysiłkiem fizycznym czy infekcjami górnych dróg oddechowych.
 • Astma objawia się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli, podczas gdy alergia to nadwrażliwość organizmu na określone alergeny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Alergia a astma u dzieci - jak je rozpoznać?

Rozpoznanie alergii i astmy u dzieci może być trudne, ze względu na podobieństwo objawów i trudności w komunikacji w przypadku małych dzieci. W przypadku podejrzenia alergii lub astmy u dziecka, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania, takie jak testy skórne oderwany odcinek oskrzelowy.

Najczęstsze objawy alergii i astmy u dzieci obejmują:

 • Powtarzający się kaszel
 • Uczucie duszności lub trudności w oddychaniu
 • Świsty podczas oddychania
 • Świąd i zaczerwienienie skóry
 • Wodnisty wyciek z nosa
 • Częste infekcje górnych dróg oddechowych

Wczesne rozpoznanie i leczenie alergii i astmy u dzieci jest istotne w celu zapewnienia im odpowiedniego komfortu i jakości życia.

Czy astma alergiczna jest groźna?

Astma alergiczna to przewlekłe schorzenie, które objawia się nawracającymi atakami duszności, kaszlem i świszczącym oddechem. Choć każdy przypadek astmy jest inny, dla niektórych osób jest ona groźna i może znacząco wpływać na ich jakość życia. W przypadku astmy alergicznej, ataki duszności mogą być wywołane przez kontakt z substancjami alergicznymi, takimi jak roztocza kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin lub pleśnie. Z tego powodu osoby cierpiące na astmę alergiczną muszą być świadome swoich alergenów i starać się ich unikać. Kiedy atak astmy wystąpi, ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich środków, takich jak inhalacja leków rozszerzających oskrzela, aby złagodzić objawy i zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia. Nieleczona astma alergiczna może prowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet powodować ciężkie napady duszności, które mogą stanowić zagrożenie życia. Dlatego unikanie alergenów, regularne monitorowanie astmy i stosowanie odpowiednich leków są kluczowe dla utrzymania kontroli nad chorobą. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Astma oskrzelowa - przyczyny i leczenie. Charakterystyczne objawy 

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem oskrzeli i ich nadwrażliwością. Przyczyny tej choroby są wieloczynnikowe i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do astmy, jednak wystąpienie choroby może być również spowodowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, alergeny, zakażenia dróg oddechowych czy nawet niektóre leki.

Najbardziej charakterystycznymi objawami astmy oskrzelowej są duszność, kaszel, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Te objawy występują zwykle w napadach, które mogą być spowodowane przez zimne powietrze, wysiłek fizyczny, alergeny lub stres. Istnieje wiele metod leczenia astmy, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych oraz leków przeciwzapalnych. Ważnym elementem terapii jest również edukacja pacjenta w zakresie unikania czynników wywołujących napady, takich jak dym tytoniowy czy alergeny, oraz nauka prawidłowego sposobu inhalacji leków. Dodatkowo, można zastosować terapię fizykalną, która pomaga w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz