Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Alergia a astma Powiązania, wspólne objawy i jak je rozpoznać.Leczenie.Astma alergiczna, astma oskrzelowa.Objawy astmy i objawy alergii 

Sprawdź wszystkie ważne informacje o astmie oraz o alergii i o tym jak je rozpoznać ?

Objawy alergii

Alergia jest nadwrażliwością organizmu na pewne substancje, zwane alergenami, które są nieszkodliwe dla większości osób. Typowe objawy alergii obejmują:

  1. Kichanie
  2. Wodnisty wyciek z nosa
  3. Świąd i zaczerwienienie oczu
  4. Wysypki na skórze, np. pokrzywka
  5. Skurcze mięśni, np. w przypadku alergii na orzechy

Alergia może występować na różne czynniki, takie jak pyłki roślin, kurz, pleśń, sierść zwierząt lub pokarmy.

Objawy astmy

Astma jest chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłymi stanami zapalnymi oskrzeli. Objawy astmy mogą obejmować:

  1. Napadowy duszność
  2. Kaszel, zwłaszcza nocą lub w odpowiedzi na bodźce alergiczne
  3. Świszczący oddech
  4. Skurcze oskrzeli
  5. Uczucie ucisku w klatce piersiowej

Jakie są powiązania między astmą a alergią?

Alergia a astma są powiązane ze sobą, ponieważ alergeny są czynnikiem wywołującym objawy astmy. Gdy osoba jest narażona na alergeny, może powodować stan zapalny w oskrzelach, co prowadzi do astmy.

Ponadto, wiele osób cierpiących na astmę również ma współistniejące alergie. Często alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz lub sierść zwierząt, mogą wyzwalać objawy astmy u osób predysponowanych genetycznie do choroby.

Jakie objawy się różnią między astmą, a alergią?

Podobieństwo objawów astmy i alergii sprawia, że ​​często są one mylone. Jednak istnieją pewne różnice, które mogą pomóc w odróżnieniu tych dwóch stanów:

  • Objawy alergii dotyczą głównie nosa, oczu i skóry, podczas gdy objawy astmy koncentrują się na układzie oddechowym.
  • W przypadku alergii, objawy często występują w reakcji na konkretne substancje, takie jak pyłki roślin czy sierść zwierząt, podczas gdy astma może być wywołana różnymi czynnikami, w tym wysiłkiem fizycznym czy infekcjami górnych dróg oddechowych.
  • Astma objawia się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli, podczas gdy alergia to nadwrażliwość organizmu na określone alergeny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Alergia a astma u dzieci - jak je rozpoznać?

Rozpoznanie alergii i astmy u dzieci może być trudne, ze względu na podobieństwo objawów i trudności w komunikacji w przypadku małych dzieci. W przypadku podejrzenia alergii lub astmy u dziecka, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania, takie jak testy skórne oderwany odcinek oskrzelowy.

Najczęstsze objawy alergii i astmy u dzieci obejmują:

  • Powtarzający się kaszel
  • Uczucie duszności lub trudności w oddychaniu
  • Świsty podczas oddychania
  • Świąd i zaczerwienienie skóry
  • Wodnisty wyciek z nosa
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych

Wczesne rozpoznanie i leczenie alergii i astmy u dzieci jest istotne w celu zapewnienia im odpowiedniego komfortu i jakości życia.

Czy astma alergiczna jest groźna?

Astma alergiczna to przewlekłe schorzenie, które objawia się nawracającymi atakami duszności, kaszlem i świszczącym oddechem. Choć każdy przypadek astmy jest inny, dla niektórych osób jest ona groźna i może znacząco wpływać na ich jakość życia. W przypadku astmy alergicznej, ataki duszności mogą być wywołane przez kontakt z substancjami alergicznymi, takimi jak roztocza kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin lub pleśnie. Z tego powodu osoby cierpiące na astmę alergiczną muszą być świadome swoich alergenów i starać się ich unikać. Kiedy atak astmy wystąpi, ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich środków, takich jak inhalacja leków rozszerzających oskrzela, aby złagodzić objawy i zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia. Nieleczona astma alergiczna może prowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet powodować ciężkie napady duszności, które mogą stanowić zagrożenie życia. Dlatego unikanie alergenów, regularne monitorowanie astmy i stosowanie odpowiednich leków są kluczowe dla utrzymania kontroli nad chorobą. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Astma oskrzelowa - przyczyny i leczenie. Charakterystyczne objawy 

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem oskrzeli i ich nadwrażliwością. Przyczyny tej choroby są wieloczynnikowe i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do astmy, jednak wystąpienie choroby może być również spowodowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, alergeny, zakażenia dróg oddechowych czy nawet niektóre leki.

Najbardziej charakterystycznymi objawami astmy oskrzelowej są duszność, kaszel, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Te objawy występują zwykle w napadach, które mogą być spowodowane przez zimne powietrze, wysiłek fizyczny, alergeny lub stres. Istnieje wiele metod leczenia astmy, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych oraz leków przeciwzapalnych. Ważnym elementem terapii jest również edukacja pacjenta w zakresie unikania czynników wywołujących napady, takich jak dym tytoniowy czy alergeny, oraz nauka prawidłowego sposobu inhalacji leków. Dodatkowo, można zastosować terapię fizykalną, która pomaga w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
18Godzin
08Minut
48Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca