Zioła na hemoroidy (żylaki odbytu)

Zioła na hemoroidy (żylaki odbytu)

Jakie stosować zioła na hemoroidy? Poznaj najlepsze zioła na żylaki odbytu.Hemoroidy to wstydliwa oraz bolesna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Niestety, jednak pozostaje ona wciąż tematem tabu. Pacjenci bardzo często ignorują jej pierwsze objawy. Wsparciem w ich leczeniu mogą być zioła, takie jak np. ruszczyk kolczasty, ziele nostrzyka. W celu hamowania rozwoju tej choroby stosuje się maści na hemoroidy, nasiadówki na hemoroidy (np. wywar z kory dębu), czy pije leki ziołowe.

Objawy hemoroidów i przyczyny

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze to bardzo częsta przypadłość dotykająca wielu ludzi. Choroba hemoroidalna została uznana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej ludzi zmaga się z problemami związanymi ze schorzeniami kanału odbytu. Czasami trudno poznać jej pierwsze objawy

Dotyka ona ludzi nie zależnie od wieku. Za przyczyny powstawania hemoroidów uważa się siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dietę ubogą w błonnik (powodująca zaparcia), czy małą ilość przyjmowanych płynów. Ponadto żylaki odbytu mogą być spowodowane ciążą oraz być powiązane z nieprawidłowym krążeniem żylnym. Na hemoroidy najbardziej narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia,

Objawy choroby hemoroidalnej są zazwyczaj bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej nią. Do głównych objawów zaliczają się: podrażnienie, pieczenie, świąd odbytu, uszkodzenie śluzówki związane z krwawieniem, ból oraz obrzęk w okolicy odbytu, uczucie niekompletnego wypróżnienia (zaparcia), uczucie mokrego stolca. Dojść może również do wypadania guzków krwawniczych, powstawania szczelin, czy pęknięć. W leczeniu pomocne okazać się mogą czopki doodbytnicze, czy zioła, które dodatkowo działają przeciwzapalnie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zioła na hemoroidy

W leczeniu objawów hemoroidów stosuje się mieszanki ziołowe. Mogą one stanowić wsparcie w leczeniu ustalonym przez lekarza. Preparaty ziołowe są nieocenione w walce z hemoroidami. Wykazują działanie przeciwzapalne i ściągające ściany naczyń włosowatych żylaków odbytów. Ponadto hamują drobne krwawienia. Przy tej przypadłości najczęściej wykorzystywane są liście i kora dębu. Za pomocą ziół można wzmocnić naczynia żylne zewnątrz odbytu. Mieszanki ziół mogą być zarówno do stosowania wewnętrznego, doustnego (picie naparów) jak i stosowania zewnętrznego (maści, w postaci nasiadówek z kory dębu).

Na hemoroidy zewnętrzne zastosować można również wyciąg z kasztanowca, np. w postaci żelu i nakładać go za pomocą wacika. Kasztan jest bogaty w escynę, wykazująca działanie przeciwżylakowe i właściwości przeciwzapalne, odkażające, czy przeciwbakteryjne. W leczeniu żylaków odbytu polecana jest również kora kasztanowca.

Ponadto w leczeniu tego schorzenia będą pomocne okłady oraz kąpiele z rumianku. Rumianek przyspiesza proces gojenia się guzków krwawniczych odbytu. Inne zioła polecane przy chorobie hemoroidalnej to np. krwawnik.

W leczeniu hemoroidów wykorzystuje się również oczar wirginijski (Hamamelis virginina). Wyciągi z liści i kory oczaru stosuje się głównie zewnętrznie w postaci okładów, czy wykorzystywane są do wykonywania nasiadówek stosowanych pomocniczo. Ponadto odwar z oczaru polecany jest do codziennej higieny intymnej.

Receptury ziołowe na hemoroidy

Istnieją naturalne receptury ziołowe wykazujące działanie uszczelniające naczynia krwionośne i łagodzące świąd, obrzęk oraz pieczenie okolic odbytu. Jak stosować zioła na hemoroidy?

  • wywar braci Bonifratów - zmieszaj w równych ilościach owoce jarzębiny, kwiat kasztanowca, ziele krwawnika, rdestu ostroguorzkiego, tasznika, a także skrzypu
  • duszony przetacznik wg św. Hildegardy - świeże liście przetacznika duś w małej ilości wody, a następnie dopraw do smaku czosnkiem oraz solą
  • mieszanka do picia (przepis ojca Klimuszko) - przygotuj 50g kory kruszyny, kwiatu tarniny, liści melisy, mięty pieprzowej koszyczków rumianku, ziela tasznika krwawnika, rdestu ostroguorzkiego i owoców kopru włoskiego, a następnie wymieszaj. Zioła zalej 1/2 szklanki wrzątku oraz zostaw pod przykryciem. Po upływie 3 godzi przecedź oraz lekko podgrzej. Tak przygotowaną mieszankę pij 2 razy dziennie, w ilości jednej szklanki (rano i przed kolacją)


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ziół wykorzystywanych do wykonywania nasiadówek stosowanych przy wystąpieniu hemoroidów, czy które zioła są skuteczne na ten wstydliwy problem zdrowotny, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj właściwości ziół i pozbądź się stanów zapalnych w organizmie. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz dowiedzieć się więcej o swoim własnym zdrowiu ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca