bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zapalenie żył - jak leczyć zakrzepicę żył głębokich. Objawy i leczenie.

Blog healthcare

Zapalenie żył - jak leczyć zakrzepicę żył głębokich. Objawy i leczenie.

Zakrzepica żył głębokich, sprawdź jak leczyć zapalenie kończyn dolnych jakie są objawy i jak im zapobiegać.

Spis treści

 1. Zapalenie żył to zapalenie ściany żyły
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Zapalenie żył kończyn dolnych – powikłania i profilaktyka
 4. Żyła może ulec zapaleniu w wyniku urazu, z powodu infekcji lub z powodu choroby podstawowej - zapalenie żył – przyczyny
 5. Leczenie zakrzepicy żył kończyn dolnych 
 6. Zapalenie żył może być ostre (krótkotrwałe) lub przewlekłe (długotrwałe)
 7. Objawy zakrzepicy obejmują ból i tkliwość w dotkniętym obszarze
 8. Chociaż nie każdy, kto ma zapalenie żył, doświadcza objawów, istnieją pewne wspólne objawy, na które należy zwrócić uwagę
 9. Najczęstszym obszarem dotkniętym zapaleniem żył jest noga, zwłaszcza żyła udowa w udzie (lub pachwinie)
 10. Zapalenie żył w nodze może być oznaką innych problemów zdrowotnych, które wymagają uwagi
 11. Może być spowodowane urazem, infekcją lub innym stanem, który zwiększa przepływ krwi przez żyłę
 12. Najczęstszym objawem zapalenia żył jest ból w dotkniętym obszarze, który może trwać godzinami lub dniami
 13. Ból związany z zapaleniem żył może być ostry lub przewlekły, w zależności od przyczyny i nasilenia stanu
 14. Inne objawy, które mogą wystąpić to zaczerwienienie i obrzęk wokół dotkniętego obszaru
 15. W niektórych przypadkach występuje również historia wcześniejszych urazów dotkniętego obszaru
 16. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie żył, natychmiast udaj się do lekarza!
 17. Zakrzepowe zapalenie żył - podsumowanie 
 18. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zapalenie żył jak się objawia, jak leczyć , zakrzepica żył głębokich

Ból i tkliwość w dotkniętym obszarze są najczęstszymi objawami zapalenia żył. Zapalenie żył może być ostre lub przewlekłe, w zależności od jego przyczyny i nasilenia. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie żył, natychmiast udaj się do lekarza!

Zapalenie żył to zapalenie ściany żyły

Zapalenie żył jest stanem zapalnym ściany żyły i często występuje u osób z żylakami. Może być również spowodowane urazem, infekcją lub chorobą.

Może być ostre (krótkotrwałe) lub przewlekłe (długotrwałe). Objawy obejmują ból i tkliwość w dotkniętym obszarze.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie żył kończyn dolnych – powikłania i profilaktyka

Zapalenie żył kończyn dolnych, znane również jako zakrzepowe zapalenie żył (ZZŻ), jest poważnym stanem, który wymaga odpowiedniego leczenia i opieki. Istnieje kilka powikłań związanych z zapaleniem żył kończyn dolnych, a także sposoby profilaktyki, które mogą pomóc w zapobieganiu temu schorzeniu.

Powikłania zapalenia żył kończyn dolnych mogą obejmować:

 1. Zakrzepica żylna: Najpoważniejszym powikłaniem ZZŻ jest rozwój zakrzepu w żyłach. Jeśli zakrzep przeniesie się do głębszych żył, może spowodować zakrzepicę głęboką, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
 2. Zatorowość płucna: Jeśli zakrzep z żył kończyn dolnych oderwie się i przeniesie do płuc, może spowodować zatorowość płucną, stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
 3. Owrzodzenia lub owrzodzenia podudzi: W niektórych przypadkach ZZŻ może prowadzić do uszkodzenia skóry, tworząc owrzodzenia lub owrzodzenia na skórze kończyn dolnych. Mogą być bolesne i trudne do gojenia.

Aby zapobiegać zapaleniu żył kończyn dolnych, warto przestrzegać następujących zasad profilaktyki:

 1. Regularna aktywność fizyczna: Prowadzenie aktywnego trybu życia, w tym regularne ćwiczenia, może pomóc w utrzymaniu prawidłowego przepływu krwi i zmniejszyć ryzyko tworzenia się zakrzepów.
 2. Unikanie długotrwałego siedzenia lub stania: Długotrwałe siedzenie lub stanie w jednej pozycji może utrudniać krążenie krwi w kończynach dolnych. W przypadku pracy wymagającej długiego siedzenia lub stania, zaleca się regularne przerwy na rozciąganie nóg i krótką aktywność fizyczną.
 3. Unikanie nadmiernego palenia tytoniu i picia alkoholu: Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu mogą wpływać na układ krążenia, zwiększając ryzyko tworzenia się zakrzepów.
 4. Utrzymanie prawidłowej masy ciała: Otyłość jest jednym z czynników ryzyka ZZŻ. Prawidłowe utrzymanie masy ciała poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zapalenia żył kończyn dolnych.
 5. Noszenie elastycznych pończoch uciskowych: Specjalne pończochy uciskowe mogą wspierać krążenie krwi w nogach i zmniejszać ryzyko tworzenia się zakrzepów.

Żyła może ulec zapaleniu w wyniku urazu, z powodu infekcji lub z powodu choroby podstawowej - zapalenie żył – przyczyny

 • Uraz: Żyła może ulec zapaleniu w wyniku urazu, infekcji lub choroby podstawowej.
 • Zakrzep krwi: Ponad 50% przypadków zapalenia żył jest związanych z zakrzepicą (skrzepami krwi) w ścianie żyły. Kiedy skrzepy te odrywają się od miejsca, w którym powstały, mogą przemieszczać się w krwiobiegu i blokować mniejsze tętnice lub żyły poniżej miejsca, w którym powstały. Nazywa się to zatorowością - i może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone wystarczająco szybko!
 • Rozdarcie w ścianie żyły: Możliwe jest również, że rozerwanie ściany żyły spowoduje krwotok do otaczających tkanek, ponieważ nie ma już nic, co powstrzymywałoby całą krew w żyłach!

Leczenie zakrzepicy żył kończyn dolnych 

Leczenie zakrzepicy żył zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja i rozmiar zakrzepu, obecność objawów oraz indywidualne czynniki ryzyka pacjenta. Głównym celem terapii jest zapobieżenie rozprzestrzenianiu się zakrzepu, redukcja ryzyka powikłań, takich jak zatorowość płucna, oraz zapobieżenie nawrotom. Typowe metody leczenia obejmują antykoagulanty, które zmniejszają zdolność krwi do tworzenia skrzepów oraz rozpuszczają już istniejące zakrzepy. W niektórych przypadkach może być również konieczne stosowanie leków trombolitycznych, które mają na celu rozpuszczenie zakrzepu w szybszym tempie. Dodatkowo, pacjentom z zakrzepicą żył zaleca się stosowanie pończoch uciskowych w celu poprawy krążenia krwi oraz unikanie długotrwałego unieruchomienia, aby zapobiec powstawaniu nowych zakrzepów. Leczenie zakrzepicy żył powinno być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza, który dobierze odpowiednie metody terapeutyczne dla danego pacjenta.

Zapalenie żył może być ostre (krótkotrwałe) lub przewlekłe (długotrwałe)

Zapalenie żył może być ostre (krótkotrwałe) lub przewlekłe (długotrwałe). Stan ten zazwyczaj charakteryzuje się zapaleniem ściany żyły. Zapalenie to powoduje obrzęk, ból i tkliwość w okolicy dotkniętej żyły.

Ostre zapalenie żył zwykle rozwija się po urazie naczynia krwionośnego, na przykład po przypadkowym uderzeniu nogą o coś na tyle mocno, że powstaje siniak. Powstałe siniaki mogą uszkodzić pobliskie drobne naczynia krwionośne, które następnie stają się zaognione i bolesne, gdy próbują się zagoić. Ostre zapalenie żył może również wystąpić po operacji na żyłach rąk lub nóg; ten rodzaj urazu nazywany jest pooperacyjnym zakrzepowym zapaleniem żył.

Przewlekła niewydolność żylna (CVI), powszechnie znana jako żylaki lub pajączki na nogach i kostkach.

Objawy zakrzepicy obejmują ból i tkliwość w dotkniętym obszarze

 • Ból i tkliwość są częstymi objawami zapalenia żył. Dotknięty obszar może być bolesny w dotyku, a żyły mogą być napięte.
 • Obrzęk jest również częstym objawem zapalenia żył, zwłaszcza jeśli występuje infekcja. Obrzęk może mieć kolor czerwony lub niebieski, a także może być ciepły w dotyku.
 • Zaczerwienienie często towarzyszy obrzękowi, choć może również wystąpić niezależnie od obrzęku lub innych oznak stanu zapalnego w organizmie (np. ciepła)

Chociaż nie każdy, kto ma zapalenie żył, doświadcza objawów, istnieją pewne wspólne objawy, na które należy zwrócić uwagę

Chociaż nie każdy, kto ma zapalenie żył, doświadcza objawów, istnieją pewne typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę.

 • Ból: Ból jest najczęstszym objawem zapalenia żył i może być odczuwany zarówno w dotkniętej żyle, jak i w innym obszarze, takim jak sąsiedni mięsień lub staw z powodu stanu zapalnego. Ból może się różnić w zależności od lokalizacji żył i stopnia zaawansowania choroby.
 • Obrzęk: Obrzęk wokół miejsca zapalenia żył lub wysoko na kończynie (np. ramieniu lub nodze) może wystąpić z powodu gromadzenia się płynu wokół uszkodzonych żył i węzłów chłonnych w ich pobliżu. Obrzęk ten może utrudniać przepływ krwi przez te obszary ciała, co może prowadzić do poważniejszych powikłań, jeśli nie będzie leczone przez dłuższy czas, ponieważ nie ma już wystarczającego krążenia!

Najczęstszym obszarem dotkniętym zapaleniem żył jest noga, zwłaszcza żyła udowa w udzie (lub pachwinie)

Najczęstszym obszarem dotkniętym zapaleniem żył jest noga, zwłaszcza żyła udowa w udzie (lub pachwinie). Żyła ta biegnie w górę do brzucha. Uda również mogą być dotknięte zapaleniem żył.

Kolejnym częstym miejscem występowania zapalenia żył jest nagłośnia; jest to przestrzeń z tyłu gardła, która prowadzi do nosa i jamy nosowej.

Zapalenie żył w nodze może być oznaką innych problemów zdrowotnych, które wymagają uwagi

Chociaż zapalenie żył nie zawsze jest poważnym stanem, może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Jeśli masz zapalenie żył, ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie żył i nie masz dostępu do opieki medycznej od razu lub nie możesz sobie na nią pozwolić, istnieją kroki, które pomogą złagodzić objawy do czasu, gdy leczenie stanie się dostępne:

 • Odpoczynek na chorej nodze lub stopie poprzez uniesienie jej powyżej poziomu serca pomoże zmniejszyć obrzęk i ból; jednak jeśli noga lub stopa jest spuchnięta ponad miarę, może to nie być możliwe bez pomocy innej osoby.
 • Stosowanie chłodnych okładów (takich jak mokry ręcznik) również pomoże zmniejszyć obrzęk i ból, zapewniając jednocześnie pewną ulgę w dyskomforcie; jednak ponownie, jeśli spowoduje to nadmierny dyskomfort lub pogorszy sytuację, należy natychmiast zaprzestać ich stosowania, ponieważ mogą one zwiększyć krwawienie w ścianach żył, co pogorszy stan zapalny zamiast pomóc go złagodzić.

Może być spowodowane urazem, infekcją lub innym stanem, który zwiększa przepływ krwi przez żyłę

Zapalenie żył to stan zapalny żyły spowodowany urazem, infekcją lub innym stanem, który zwiększa przepływ krwi przez żyłę. Może być leczone antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu zapalenia żył, należy unikać czynności, które powodują jego wystąpienie (takich jak długotrwałe siedzenie).

Najczęstszym objawem zapalenia żył jest ból w dotkniętym obszarze, który może trwać godzinami lub dniami

Najczęstszym objawem zapalenia żył jest ból w dotkniętym obszarze, który może trwać godzinami lub dniami. Ból może być ostry lub przewlekły i może wahać się od łagodnego dyskomfortu do silnej agonii.

Ostre zapalenie żył zwykle pojawia się nagle i trwa krótko (mniej niż dwa tygodnie). Często jest spowodowane urazem żyły, który powoduje jej stan zapalny - na przykład, jeśli upadniesz na ramię i stłuczesz je o coś twardego, takiego jak beton lub asfalt podczas joggingu; jeśli wpadniesz na coś podczas spaceru; lub jeśli ktoś kopnie cię w goleń podczas treningu piłki nożnej. Ostra zakrzepica żylna (zakrzepy krwi) również powoduje ostre zapalenie naczyń krwionośnych, ponieważ blokują one normalny przepływ krwi przez nie, powodując obrzęk wokół obszarów, w których tworzą się w żyłach.

Ból związany z zapaleniem żył może być ostry lub przewlekły, w zależności od przyczyny i nasilenia stanu

Ból związany z zapaleniem żył może być ostry lub przewlekły, w zależności od przyczyny i nasilenia stanu. Ból może być łagodny lub silny, stały lub przerywany i może przybierać różne formy, w tym ostre, tępe i piekące. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają kłujące bóle, które często opisywane są jako pulsujące odczucia, które nasilają się podczas ruchu w nocy, podczas leżenia lub siedzenia w pozycji pionowej przez długi czas (uniesione nogi).

Inne objawy, które mogą wystąpić to zaczerwienienie i obrzęk wokół dotkniętego obszaru

Inne objawy, które mogą wystąpić, obejmują zaczerwienienie i obrzęk wokół dotkniętego obszaru. W tradycyjnej medycynie chińskiej nazywa się to "ciepłem" lub "gorącem". Jeśli masz te objawy, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby można było zdiagnozować i leczyć, zanim zapalenie żył stanie się poważniejsze.

W niektórych przypadkach występuje również historia wcześniejszych urazów dotkniętego obszaru

W niektórych przypadkach istnieje również historia wcześniejszych urazów dotkniętego obszaru. Jeśli w ostatnich tygodniach lub miesiącach doświadczyłeś urazu lub urazu nogi, rozsądne może być jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie żył, natychmiast udaj się do lekarza!

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie żył, jak najszybciej udaj się do lekarza. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana i leczona, tym większa szansa na powrót do zdrowia.

Lekarz będzie w stanie pomóc ustalić, czy zapalenie żył jest rzeczywiście przyczyną bólu. Jeśli tak jest, może przepisać leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen) lub zalecić inne sposoby na złagodzenie dyskomfortu w oczekiwaniu na opcje leczenia, takie jak zabiegi chirurgiczne lub zastrzyki ze sterydami lub antykoagulantami (leki rozrzedzające krew).

Zakrzepowe zapalenie żył - podsumowanie 

Zapalenie żył może objawiać się bólem i tkliwością w dotkniętym obszarze. Może mieć charakter ostrej, krótkotrwałej infekcji lub przewlekłego stanu zapalnego. Często występuje u osób z żylakami, ale może być również spowodowane urazem, infekcją lub inną chorobą. Istnieje duże ryzyko związane z zapaleniem żył, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zakrzepica, która może prowadzić do zatorowości płucnej. Leczenie zapalenia żył zależy od przyczyny i nasilenia stanu. Antykoagulanty i leki przeciwzapalne są często stosowane w terapii, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakrzepu i redukować ryzyko powikłań. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza w przypadku podejrzenia zapalenia żył i niezwłocznie rozpocząć leczenie, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz