bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zapalenie pęcherza moczowego: Diagnoza, leczenie i profilaktyka. Zapalenie pęcherza moczowego – objawy. Zapalenie dróg moczowych - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie 

Blog healthcare

Zapalenie pęcherza moczowego: Diagnoza, leczenie i profilaktyka. Zapalenie pęcherza moczowego – objawy. Zapalenie dróg moczowych - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie 

Sprawdź jak objawia się zapalenie pęcherza moczowego i jak je wyleczyć

Spis treści

 1. Zapalenie pęcherza moczowego - od czego? Przyczyny
 2. Zapalenie pęcherza u kobiet - dlaczego jest częstsze?
 3. Zakażenie dróg moczowych - objawy
 4. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Objawy zapalenia pęcherza moczowego
 7. Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiet
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zapalenie pęcherza moczowego - od czego? Przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego, znane również jako infekcja dróg moczowych, jest powszechną chorobą wywoływaną przez bakterie, które dostają się do pęcherza moczowego. Główną przyczyną zapalenia pęcherza jest zakażenie bakteryjne, najczęściej spowodowane przez bakterie z rodzaju Escherichia coli (E. coli). Bakterie te mogą dostać się do pęcherza poprzez cewkę moczową.

Inne bakterie, takie jak Klebsiella, Proteus czy Enterobacter, mogą również być odpowiedzialne za zapalenie pęcherza moczowego. Czasami infekcje mogą być wywołane przez wirusy lub grzyby, ale są one mniej powszechne niż infekcje bakteryjne.

Zapalenie pęcherza u kobiet - dlaczego jest częstsze?

Kobiety są bardziej podatne na zapalenie pęcherza moczowego niż mężczyźni. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do częstszych przypadków zapalenia pęcherza u kobiet:

 1. Anatomiczne uwarunkowania - krótka długość cewki moczowej u kobiet ułatwia bakteriom dotarcie do pęcherza.
 2. Bliskość odbytu - bliższe położenie cewki moczowej do odbytu u kobiet zwiększa ryzyko przeniesienia bakterii z okolicy odbytnicy do pęcherza.
 3. Działanie hormonów - fluktuacje hormonalne u kobiet, takie jak menopauza, mogą wpływać na zmiany w błonie śluzowej cewki moczowej, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje.
 4. Aktywność seksualna - częstsze zapalenie pęcherza u kobiet może być związane z aktywnością seksualną, ponieważ stosunek płciowy może wprowadzać bakterie do cewki moczowej.

Zakażenie dróg moczowych - objawy

Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą się różnić, ale najczęściej występujące to:

 1. Ból w dolnej części brzucha.
 2. Częste oddawanie moczu w małych ilościach.
 3. Pieczenie lub piekący ból podczas oddawania moczu.
 4. Odczucie parcia na pęcherz.
 5. Mętny lub nieprzyjemnie pachnący mocz.
 6. Obecność krwi w moczu.

Jeśli wystąpią te objawy, zalecane jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Chociaż zapalenie pęcherza wymaga leczenia farmakologicznego, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą łagodzić objawy i pomóc w procesie gojenia:

 1. Picie dużej ilości wody - picie dużej ilości płynów, szczególnie czystej wody, pomaga utrzymać nawodnienie i spłukać bakterie z układu moczowego.
 2. Unikanie substancji drażniących - unikanie kofeiny, alkoholu, pikantnych potraw oraz napojów gazowanych może pomóc w złagodzeniu podrażnienia pęcherza.
 3. Stosowanie ciepłego kompresu - umieszczenie ciepłego kompresu na dolnej części brzucha może przynieść ulgę i złagodzić ból.
 4. Unikanie powstrzymywania moczu - regularne oddawanie moczu pomaga w spłukiwaniu bakterii z pęcherza i zapobieganiu gromadzeniu się ich.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego, znane również jako zapalenie pęcherza czy cystitis, jest stanem zapalnym pęcherza moczowego, który może być bolesny i uciążliwy. Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą być różne, ale najczęstsze z nich to:

 1. Ból w dolnej części brzucha: Pacjenci z zapaleniem pęcherza moczowego często odczuwają ból lub ucisk w dolnej części brzucha. Ból ten może być lekki lub intensywny i może promieniować w kierunku okolic krocza.
 2. Dyskomfort i pieczenie podczas oddawania moczu: Jednym z charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie pieczenia lub piekący ból podczas oddawania moczu.
 3. Nietypowe uczucie potrzeby oddania moczu: Pacjenci z zapaleniem pęcherza mogą często odczuwać nagłą potrzebę oddania moczu, nawet jeśli pęcherz nie jest pełny. To uczucie może być uciążliwe i prowadzić do częstszego korzystania z toalety.
 4. Częste oddawanie moczu : Zapalenie pęcherza może prowadzić do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu, nawet jeśli ilość moczu jest niewielka.
 5. Nagły i silny parcie na pęcherz: Pacjenci z zapaleniem pęcherza moczowego mogą odczuwać silne i nagłe parcie na pęcherz, co może być trudne do opanowania.
 6. Krwiomocz: W niektórych przypadkach zapalenia pęcherza moczowego może pojawić się krwiomocz, co oznacza obecność krwi w moczu. Mocz może mieć różowy lub czerwony kolor.
 7. Gorączka i ogólne złe samopoczucie: W przypadku ciężkiego zapalenia pęcherza moczowego pacjenci mogą wykazywać objawy ogólnego złego samopoczucia, takie jak gorączka, dreszcze i osłabienie.
 8. Ból w okolicy miednicy: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból w okolicy miednicy lub krocza.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą być dość uciążliwe i mogą wpłynąć na jakość życia pacjenta. Jeśli wystąpią objawy sugerujące zapalenie pęcherza moczowego lub krwiomocz, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania moczu i dokładną ocenę. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego zazwyczaj obejmuje antybiotyki w przypadku infekcji bakteryjnej, a w przypadku infekcji wirusowych lub niemiędzybakteryjnych inne leki mogą być stosowane. Wskazane jest również picie dużych ilości wody, aby pomóc w płukaniu bakterii z pęcherza i łagodzeniu objawów.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn, głównie ze względu na anatomiczne różnice w budowie układu moczowego. Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiet obejmują:

 1. Krótka cewka moczowa: Kobiety mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, co sprawia, że bakterie łatwiej mogą dostać się do pęcherza, co zwiększa ryzyko infekcji.
 2. Bliskość odbytu do cewki moczowej: Anatomicznie u kobiet odbyt znajduje się bliżej cewki moczowej niż u mężczyzn, co zwiększa ryzyko przenoszenia bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej.
 3. Aktywność seksualna: Częste zmiany partnerów seksualnych lub aktywność seksualna zwiększa ryzyko dostawania się bakterii do cewki moczowej.
 4. Używanie środków antykoncepcyjnych: Niektóre formy antykoncepcji, takie jak diafragma, mogą zwiększać ryzyko zapalenia pęcherza moczowego.
 5. Menopauza: Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą wpływać na zmniejszenie ilości bakterii "dobrych" w pochwie, co zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.
 6. Ubytki immunologiczne: Osoby z osłabionym układem odpornościowym, na przykład z powodu chorób lub leczenia immunosupresyjnego, mogą być bardziej podatne na infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza moczowego.
 7. Niewłaściwa higiena: Niewłaściwa higiena intymna, tzn. przetarcie się z przodu do tyłu po oddawaniu stolca, może przyczynić się do przenoszenia bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.
 8. Zastosowanie środków chemicznych: Niektóre produkty do higieny intymnej, perfumy czy dezodoranty mogą drażnić skórę wokół cewki moczowej i zwiększać ryzyko infekcji.
 9. Zakrzepica moczowodów: Blokada przepływu moczu z pęcherza może stwarzać warunki do rozwoju infekcji.
 10. Przewlekłe choroby moczowo-płciowe: Przewlekłe stany zapalne dróg moczowych lub kamienie nerkowe mogą zwiększać ryzyko zapalenia pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet często jest spowodowane infekcją bakteryjną, zazwyczaj przez bakterie Escherichia coli (E. coli), które dostają się do cewki moczowej i pęcherza. Dlatego ważne jest, aby dbać o higienę intymną, unikać czynników ryzyka i leczyć infekcje dróg moczowych odpowiednimi antybiotykami. Jeśli infekcje pęcherza moczowego stają się nawracające lub przewlekłe, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny i ewentualnie dalszego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz