Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy u ludzi, postępowanie. Włośnica - co to jest włosień kręty (trichinella spiralis)? Włośnica - zapobieganie zakażeniu

Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy u ludzi, postępowanie. Włośnica - co to jest włosień kręty (trichinella spiralis)? Włośnica - zapobieganie zakażeniu

Sprawdź wszystkie najwazniejsze informacje o włośnicy, jak można się nią zarazić, jak ją leczyć

Co to jest włośnica?

Włośnica to choroba pasożytnicza wywołana przez tasiemca Diphyllobothrium. Ten pasożyt osiąga długość nawet do 10 metrów i zasiedla przewód pokarmowy człowieka.

Włośnicy można zapobiec poprzez unikanie spożycia surowych lub niedogotowanych ryb, które są żywicielami pośrednimi tasiemca. W obecnej dobie choroba ta występuje rzadko, ale nadal zdarzają się zachorowania w regionach, gdzie jedzenie surowych ryb jest popularne.

Włośnica - choroba - przyczyny

W głównej mierze włośnica wywoływana jest przez spożycie surowych lub niedogotowanych ryb, które zawierają larwy tasiemca Diphyllobothrium. Larwy te przenoszone są na człowieka, który jest ostatecznym żywicielem pasożyta. Tasiemiec rozpoczyna swój rozwój w jelitach, gdzie dorosłe osobniki produkują jaja pasożyta.

Włośnica - Objawy włośnicy

Objawy włośnicy zwykle nie pojawiają się od razu. Często choroba przebiega bezobjawowo przez dłuższy czas. Pierwsze symptomy pojawiają się po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od zakażenia.

Najczęstszymi objawami włośnicy są:

 • Bóle brzucha
 • Biegunka
 • Wzdęcia
 • Mdłości i wymioty
 • Zmiany w apetycie
 • Utrata wagi
 • Zawroty głowy lub bóle głowy
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Zmniejszenie ilości witaminy B12 w organizmie, co może prowadzić do anemii

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć widzenia robaków lub ich segmentów w kale.

Włośnica - Leczenie włośnicy

W przypadku podejrzenia włośnicy, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Lekarz zwykle zleca badania krwi oraz kału, aby potwierdzić rozpoznanie.

Leczenie konwencjonalne włośnicy

Leczenie włośnicy opiera się przede wszystkim na farmakologicznym zwalczaniu pasożytów. Najczęściej stosowanymi lekami są preparaty oparte na prazykwantelu lub niklozamidzie. Leczenie powinno trwać co najmniej 3 dni.

Włośnica - leczenie ziołami

W przypadku włośnicy, niektóre zioła mogą być skutecznym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Oswalda stanowczy, jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w naturalnej terapii włośnicy. Plantago niemiecka, żeń-szeń i rozmaryn mogą również okazać się pomocne w leczeniu włośnicy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skuteczne metody zapobiegania włośnicy

Najlepszą metodą zapobiegania włośnicy jest unikanie spożycia surowych lub niedogotowanych ryb. Przed spożyciem każdej ryby, należy upewnić się, że została odpowiednio ugotowana lub smażona, co zabiło larwy pasożyta. Warto także spożywać ryby pochodzące z zaufanych źródeł lub świeżo połowione.

Rozpoznanie włośnicy

Rozpoznanie włośnicy jest oparte głównie na obserwacji klinicznej oraz badaniach laboratoryjnych. W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, w którym pyta o objawy oraz ewentualne narażenie na kontakt z chorobą. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, skupiając się na stanie skóry, owłosienia oraz innych części ciała, które mogłyby wskazywać na obecność pasożytów. Podejrzewając włośnicę, lekarz może również zlecić badanie mikroskopowe materiału pobranego z zainfekowanego obszaru skóry. W przypadku dodatniego wyniku badania, konieczne jest dalsze zbadanie stolca w celu potwierdzenia obecności jaj pasożytów. Dodatkowo, pacjent może zostać skierowany na badanie krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia oraz wykluczenia innych chorób. Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować włośnicę i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby uniknąć powikłań i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pasożytów. 

Powikłania włośnicy - jakie mogą wystapić?

Powikłania włośnicy mogą być różnorodne i powodować poważne problemy zdrowotne. Jednym z potencjalnych powikłań jest niedokrwienie jelit, które może prowadzić do martwicy jelit i konieczności przeprowadzenia operacji usunięcia części jelita. Inne powikłania obejmują perforację jelita, która może wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej, zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrożenia życia, oraz niedrożność jelit, która prowadzi do zatrzymania całkowitego przepływu treści pokarmowych. Możliwe są również infekcje dróg moczowych, skurcze naczyń na skutek niedotlenienia jelit, a także wytworzenie przetoki jelitowej. W niektórych przypadkach może dojść do powikłań związanych z układem oddechowym, takich jak zapalenie płuc. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio monitorować objawy włośnicy i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek komplikacji. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca