bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy u ludzi, postępowanie. Włośnica - co to jest włosień kręty (trichinella spiralis)? Włośnica - zapobieganie zakażeniu

Blog healthcare

Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy u ludzi, postępowanie. Włośnica - co to jest włosień kręty (trichinella spiralis)? Włośnica - zapobieganie zakażeniu

Sprawdź wszystkie najwazniejsze informacje o włośnicy, jak można się nią zarazić, jak ją leczyć

Spis treści

 1. Co to jest włośnica?
 2. Włośnica - choroba - przyczyny
 3. Włośnica - Objawy włośnicy
 4. Włośnica - Leczenie włośnicy
 5. Leczenie konwencjonalne włośnicy
 6. Włośnica - leczenie ziołami
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Skuteczne metody zapobiegania włośnicy
 9. Rozpoznanie włośnicy
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 11. Powikłania włośnicy - jakie mogą wystapić?

Co to jest włośnica?

Włośnica to choroba pasożytnicza wywołana przez tasiemca Diphyllobothrium. Ten pasożyt osiąga długość nawet do 10 metrów i zasiedla przewód pokarmowy człowieka.

Włośnicy można zapobiec poprzez unikanie spożycia surowych lub niedogotowanych ryb, które są żywicielami pośrednimi tasiemca. W obecnej dobie choroba ta występuje rzadko, ale nadal zdarzają się zachorowania w regionach, gdzie jedzenie surowych ryb jest popularne.

Włośnica - choroba - przyczyny

W głównej mierze włośnica wywoływana jest przez spożycie surowych lub niedogotowanych ryb, które zawierają larwy tasiemca Diphyllobothrium. Larwy te przenoszone są na człowieka, który jest ostatecznym żywicielem pasożyta. Tasiemiec rozpoczyna swój rozwój w jelitach, gdzie dorosłe osobniki produkują jaja pasożyta.

Włośnica - Objawy włośnicy

Objawy włośnicy zwykle nie pojawiają się od razu. Często choroba przebiega bezobjawowo przez dłuższy czas. Pierwsze symptomy pojawiają się po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od zakażenia.

Najczęstszymi objawami włośnicy są:

 • Bóle brzucha
 • Biegunka
 • Wzdęcia
 • Mdłości i wymioty
 • Zmiany w apetycie
 • Utrata wagi
 • Zawroty głowy lub bóle głowy
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Zmniejszenie ilości witaminy B12 w organizmie, co może prowadzić do anemii

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć widzenia robaków lub ich segmentów w kale.

Włośnica - Leczenie włośnicy

W przypadku podejrzenia włośnicy, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Lekarz zwykle zleca badania krwi oraz kału, aby potwierdzić rozpoznanie.

Leczenie konwencjonalne włośnicy

Leczenie włośnicy opiera się przede wszystkim na farmakologicznym zwalczaniu pasożytów. Najczęściej stosowanymi lekami są preparaty oparte na prazykwantelu lub niklozamidzie. Leczenie powinno trwać co najmniej 3 dni.

Włośnica - leczenie ziołami

W przypadku włośnicy, niektóre zioła mogą być skutecznym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Oswalda stanowczy, jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w naturalnej terapii włośnicy. Plantago niemiecka, żeń-szeń i rozmaryn mogą również okazać się pomocne w leczeniu włośnicy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skuteczne metody zapobiegania włośnicy

Najlepszą metodą zapobiegania włośnicy jest unikanie spożycia surowych lub niedogotowanych ryb. Przed spożyciem każdej ryby, należy upewnić się, że została odpowiednio ugotowana lub smażona, co zabiło larwy pasożyta. Warto także spożywać ryby pochodzące z zaufanych źródeł lub świeżo połowione.

Rozpoznanie włośnicy

Rozpoznanie włośnicy jest oparte głównie na obserwacji klinicznej oraz badaniach laboratoryjnych. W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, w którym pyta o objawy oraz ewentualne narażenie na kontakt z chorobą. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, skupiając się na stanie skóry, owłosienia oraz innych części ciała, które mogłyby wskazywać na obecność pasożytów. Podejrzewając włośnicę, lekarz może również zlecić badanie mikroskopowe materiału pobranego z zainfekowanego obszaru skóry. W przypadku dodatniego wyniku badania, konieczne jest dalsze zbadanie stolca w celu potwierdzenia obecności jaj pasożytów. Dodatkowo, pacjent może zostać skierowany na badanie krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia oraz wykluczenia innych chorób. Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować włośnicę i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby uniknąć powikłań i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pasożytów. 

Powikłania włośnicy - jakie mogą wystapić?

Powikłania włośnicy mogą być różnorodne i powodować poważne problemy zdrowotne. Jednym z potencjalnych powikłań jest niedokrwienie jelit, które może prowadzić do martwicy jelit i konieczności przeprowadzenia operacji usunięcia części jelita. Inne powikłania obejmują perforację jelita, która może wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej, zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrożenia życia, oraz niedrożność jelit, która prowadzi do zatrzymania całkowitego przepływu treści pokarmowych. Możliwe są również infekcje dróg moczowych, skurcze naczyń na skutek niedotlenienia jelit, a także wytworzenie przetoki jelitowej. W niektórych przypadkach może dojść do powikłań związanych z układem oddechowym, takich jak zapalenie płuc. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio monitorować objawy włośnicy i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek komplikacji. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz