Jak wykorzystać sok z aloesu? Aloes (aloe vera) rośnie głównie w suchych regionach afryki i należy do rodziny jednoliściennych sukulentów liściowych. Wyposażony jest w tkankę i liście w których kryje się miąższ o konsystencji mięsistej. Jest jedną z roślin, która charakteryzuje się licznymi właściwościami leczniczymi. Dzięki nim wpływa pozytywnie na organizm. Lecznicze właściwości aloesu to m.in działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie, czy bakteriobójcze. Aloes posiada mięsiste liście zakończone małymi kolcami, wypełnione substancjami przyczyniającymi się do utrzymania zdrowia. Jego pierwsze udokumentowane wykorzystywanie do celów leczniczych miało miejsce w starożytnym Egipcie. To właśnie tam ludzie zachwycili się wyjątkowym działaniem aloesu. Obecnie wykorzystujemy go w różnych celach w postaci żelu i soku.
Zdrowotne właściwości aloesu znane są już od wieków. Sok aloesowy był pity ze względu na np. właściwości przeciwzapalne, regulacje poziomu cukru we krwi, czy pozytywny wpływ na procesy metaboliczne.Lecznicze właściwości aloesu znane chociażby z postaci żelu są ogromnie doceniane, ponieważ pomaga ją w gojeniu się ran. Mięsiste liście to przede wszystkim bogactwo substancji takich jak:
Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie gatunki aloesu posiadają te same właściwości zdrowotne. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie jego sok (zawiera go popularny aloes zwyczajny, który często gości na domowych półkach). Właściwości soku są następujące:
Działanie tej rośliny wykorzystać można zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Aloes znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Wspomaga leczenie wielu schorzeń oraz korzystnie wpływa na skórę. Dzięki temu, że aloes zawiera cenne składniki i posiada właściwości lecznicze jest doceniany przez wiele ludzi na całym świecie.
Spożywanie soku z aloesu przyda się w łagodzeniu różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dzięki szerokiemu zastosowaniu tego sukulentu można po niego sięgnąć:
Sok z aloesu obniża poziomu cukru. Wykorzystać możemy go również w celu regulacji produkcji soku żołądkowego. Ponadto aloes sprawdzi się do pielęgnacji skóry, więc znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce i dermatologii.
Właściwości lecznicze aloesu pomagają także w detoksykacji organizmu, czy wzmacnianiu układu odpornościowego. Z tego powodu szczególnie warto po niego sięgnąć jesienią albo wiosną. Pomaga złagodzić nieżyt nosa spowodowany przeziębieniem, czy alergią. Ponadto przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i posiada zdolność regulowania ciśnienia krwi. Posiada właściwości przeczyszczające. Możemy wykorzystać i spożywać świeże plastry aloesu jednak należy pamiętać żeby przechowywać go w lodówce.
Gęsty żel (czyli miąższ z aloesu) łagodzi natomiast różne dolegliwości skórne. Aplikować można go na oparzenia słoneczne czy ukąszenia owadów. Wyciąg z aloesu posiada również właściwości pielęgnacyjne. Żel aloesowy przyspiesza gojenie się ran i ma korzystny wpływ na skórę. Miąższ albo sok z liści poleca się stosować zewnętrznie między innymi na:
Ponadto wyciąg z aloesu wykazuje działanie nawilżające, łagodzące, tonizujące i przeciwbakteryjne. Z tego powodu wykorzystuje się go jako składnik wielu kosmetyków. Zawarte w aloesie cenne właściwości są, więc doceniane nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale i pielęgnacyjnym.
Aloes to roślina o licznych prozdrowotnych właściwościach. Wydawać by się mogło, że posiadanie go w domu może być lekarstwem na wiele dolegliwości, nawet tych związanych z kondycją skóry i włosów. Warto jednak zadać sobie pytanie czy każdy aloes jest leczniczy? Lecznicze właściwości wykazuje 20 gatunków, a w farmacji wykorzystuje się tylko dwa z nich, czyli aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Aloes działa leczniczo , ale należy sprawdzić jaki gatunek posiadamy.
Nie należy stosować aloesu wewnętrznie w przypadku kiedy masz problemy z:
Możliwe skutki uboczne stosowania aloesu:
W przypadku kiedy nie jesteś pewien czy stosowanie przez Ciebie aloesu jest bezpieczne najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ponadto bardzo ważne jest aby w przypadku korzystania z gotowych produktów stosować się do zaleceń producenta. Pamiętaj, że chociaż aloes dostarcza cenne składniki odżywcze to dla niektórych osób może nie być wskazany.
Aloes wspomaga leczenie licznych schorzeń i można go hodować w domu. Wspiera działanie układów enzymatycznych. Stosowanie soku z aloesu usprawni pracę naszego organizmu od wewnątrz, układów enzymatycznych na różnych szlakach metabolicznych, a miejscowe stosowanie aloesu ułatwi wnikanie pozostałych składników w skórę.
Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.
Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.
Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną
Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji