Usunięcie wyrostka robaczkowego - wskazania, przebieg laparoskopii i skutki uboczne zabiegu. Objawy charakterystyczne dla zapalenia wyrostka robaczkowego. Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci? 

Usunięcie wyrostka robaczkowego - wskazania, przebieg laparoskopii i skutki uboczne zabiegu. Objawy charakterystyczne dla zapalenia wyrostka robaczkowego. Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci? 

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jednym z najczęstszych powodów interwencji chirurgicznej na świecie. Wyrostek robaczkowy to niewielki, palcowaty wyrostek jelita ślepego, który wprawdzie nie pełni żadnej istotnej funkcji, ale jego zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku pojawienia się problemów, usunięcie wyrostka robaczkowego jest często jedynym rozwiązaniem. W tym artykule dowiesz się, czym jest wyrostek robaczkowy, jak przebiega laparoskopia oraz jakie są wskazania, przebieg i skutki uboczne usunięcia wyrostka robaczkowego.

Wprowadzenie do wyrostka robaczkowego i laparoskopii

Co to jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy jest jednym z elementów jelita ślepego, który to stanowi fragment przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy znajduje się tam, gdzie przewód pokarmowy łączy się z jelitem krętym. Jest to niewielki, gruszkowaty wyrostek o długości 5-12 cm, a jego lekko kręta struktura sprawia, że może się zapychać, co skutkuje jego stanem zapalnym.

Jakie jest zadanie wyrostka robaczkowego?

Choć wyrostek robaczkowy sam w sobie nie pełni żadnej szczególnej funkcji, nie można powiedzieć, że jest całkowicie zbędny. Istnieją przypuszczenia, że ma on na celu ułatwienie procesu trawienia pokarmów. Choć nie jest to do końca udowodnione, nie zmienia to faktu, że jego zapalenie jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia to technika operacyjna, która polega na wykonywaniu zabiegów chirurgicznych za pomocą specjalnego urządzenia optycznego. Za pomocą kamery oraz specjalnych narzędzi chirurg jest w stanie dokonać operacji bez konieczności cięcia otwartego. Technika ta stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny, a jej zaletami są szybsza rekonwalescencja oraz mniejsze powikłania po zabiegu.

Wskazania do usunięcia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Najczęstszą przyczyną usunięcia wyrostka robaczkowego jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest to poważne schorzenie, które powstaje wskutek zapalenia wyrostka robaczkowego i prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego w jamie brzusznej. Najczęściej dotyczy młodych ludzi w wieku 10-30 lat i objawia się silnym bólem brzucha, wymiotami, gorączką i utratą apetytu. W przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego konieczne jest usunięcie wyrostka chirurgicznie.

Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego

Jeśli zapalenie wyrostka robaczkowego nie zostanie w porę wyleczone, może dojść do poważnych powikłań. W najgorszych przypadkach kiełkowanie zakażenia może spowodować zapalenie otrzewnej. Jest to stan bardzo groźny dla życia, dlatego konieczne jest jak najszybsze usunięcie wyrostka robaczkowego.

Inne wskazania do usunięcia wyrostka robaczkowego

Usunięcie wyrostka robaczkowego może być konieczne również z innych przyczyn. W niektórych przypadkach wyrostek robaczkowy może być źródłem przewlekłych dolegliwości bólowych, a w innych – podejrzenie obecności nowotworu. W obu tych przypadkach konieczne będzie usunięcie wyrostka.

Przebieg laparoskopii wyrostka robaczkowego

Przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta oraz wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Zwykle przed zabiegiem pacjent przeprowadzany jest przez korzystanie wyłącznie z płynów przez kilka godzin przed operacją, aby jelito ślepe było jak najbardziej puste i łatwiejsze do obejrzenia.

Procedura laparoskopii wyrostka robaczkowego

Podczas zabiegu chirurg wykonuje kilka niewielkich otworów w jamie brzusznej pacjenta, przez które wprowadza specjalny narzędzie optyczne oraz narzędzia chirurgiczne. Następnie wykonuje cięcie w okolicy wyrostka robaczkowego i usuwa wyrostek. Po zabiegu przeprowadzana jest dezynfekcja ran oraz założenie szwów.

Rekonwalescencja po usunięciu wyrostka robaczkowego

Po zabiegu pacjent odczuwa bolesność w okolicy brzucha oraz ogólne osłabienie organizmu. Zwykle po kilku dniach wraca do domu, ale przez pierwsze 2-3 tygodnie musi przestrzegać specjalnej diety oraz unikać większych wysiłków fizycznych. Pełny powrót do zdrowia po usunięciu wyrostka robaczkowego zajmuje 4-6 tygodni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Skutki uboczne i powikłania po usunięciu wyrostka robaczkowego

Choć w większości przypadków po usunięciu wyrostka robaczkowego pacjenci wracają do zdrowia bez powikłań, niestety niektórzy mogą odczuwać skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest zespół jelita drażliwego, który przypuszczalnie powstaje wskutek zaburzeń równowagi bakteryjnej w jelitach. Innymi skutkami ubocznymi są problemy z trawieniem lub biegunki. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do powikłań powstałych w wyniku laparoskopii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca