mgr Bożena Heller
autor artykułuLaserowe usuwanie brodawek - jak działa ta metoda i kiedy jest stosowana?
Laserowe usuwanie brodawek to nowoczesna metoda, która polega na stosowaniu wiązki lasera, która dosłownie odparowuje brodawkę. Ta metoda usuwania brodawek jest przede wszystkim zalecana w przypadku brodawek umiejscowionych w miejscach trudno dostępnych, na przykład w okolicy narządów płciowych. Nie jest to jednak jedyna zaleta lasera - jest to również metoda skuteczna i bezpieczna.
W trakcie zabiegu, na skórę pacjenta nakładana jest mała ilość znieczulającego kremu, by zmniejszyć dolegliwości bólowe. Następnie, brodawka lekko zostaje podgrzana, a następnie trwale usunięta przez wiązkę lasera. Pacjent może poczuć jedynie lekkie pieczenie czy mrowienie, ale zabieg jest niemal bezbolesny.
Usuwanie brodawek z twarzy - czy i jak bezpiecznie usuwać brodawki z obszarów twarzy?
Brodawki na twarzy są najczęściej problemem estetycznym dla pacjentów, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Można je jednak usunąć, stosując kilka różnych metod. Może to być na przykład metoda krioterapii, w której brodawki są zamrażane niską temperaturą. Jest to metoda dość skuteczna i bezpieczna, jednak aplikacja niskiej temperatury może powodować dyskomfort u pacjenta.
Inną metodą na usunięcie brodawek z twarzy jest metoda długofalowego stosowania specjalnych kremów. Często stosowane są kremy z kwasy salicylowego, alfa-hydroksylowego lub mlekowego. Kremy te mają działanie złuszczające warstwy naskórka i regularne stosowanie może pomagać w pozbyciu się brodawek. Ważne jednak, by przed rozpoczęciem stosowania takiego kremu skonsultować się z dermatologiem.
Brodawka łojotokowa - czym jest i jakie są metody jej usuwania?
Brodawka łojotokowa to inaczej brodawka kłykcinowa, a ich przyczyna to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W przeciwieństwie do zwykłych brodawek, brodawki łojotokowe mają tendencję do powrotu. Istnieją jednak różne metody usuwania brodawek łojotokowych, w zależności od ich rodzaju i umiejscowienia. Najczęściej stosowaną metodą jest krioterapia, czyli zamrażanie brodawki niską temperaturą. Inne metody to między innymi usuwanie elektrochirurgiczne który polega na wypalaniu brodawki za pomocą prądu elektrycznego, czyli usunięcie brodawki przy pomocy lasera.
Chirurgiczne usuwanie brodawek - w jakich przypadkach stosuje się tę metodę i jak przebiega procedura?
Chirurgiczne usuwanie brodawek to metoda, która jest stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach, na przykład w przypadku bardzo dużych brodawek. Procedura polega na wycięciu brodawki w całości, a następnie jest ona wysyłana na badania histopatologiczne, w celu stwierdzenia lub wykluczenia obecności komórek nowotworowych. Procedura ta jest przeprowadzana za pomocą specjalnego skalpela, a po zabiegu na skórze zostaje zwykle widoczna blizna, która z czasem powinna zacząć się goić i wygładzać.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Usuwanie brodawek domowym sposobem - jakie są metody domowe usuwania brodawek i czy są skuteczne?
W sieci można znaleźć wiele domowych sposobów na pozbycie się brodawek. Niektóre z nich to:
- Nakładanie specjalnych plastrów nasączonych kwasem salicylowym
- Stosowanie tzw. "leku na kurzajki", czyli kropli lub sprayów zawierających kwas mrówkowy
- Używanie octu jabłkowego, który ma działanie antybakteryjne i pomaga w usuwaniu brodawek.
Niestety, te sposoby niekoniecznie są skuteczne i lepiej zrezygnować z takiego eksperymentowania i udać się do dermatologa.