bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Trądzik niemowlęcy - jak dbać o skórę maluszka? Trądzik niemowlęcy - zasady pielęgnacji skóry. Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie. Objawy trądziku noworodkowego. Trądzik niemowlęcy – czym smarować?

Blog healthcare

Trądzik niemowlęcy - jak dbać o skórę maluszka? Trądzik niemowlęcy - zasady pielęgnacji skóry. Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie. Objawy trądziku noworodkowego. Trądzik niemowlęcy – czym smarować?

Ciesząc się z urodzenia noworodka, rodzice powinni być gotowi na różne wyzwania związane z pielęgnacją dziecka. Jednym z problemów, który może dotknąć niemowlę, jest trądzik niemowlęcy. W poniższym poradniku dowiesz się, czym jest trądzik niemowlęcy, jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić.

Spis treści

 1. Trądzik niemowlęcy - przyczyny
 2. Jak wygląda trądzik niemowlęcy?
 3. Zmiany skórne u niemowlaka
 4. Co na trądzik niemowlęcy?
 5. Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa - zależność
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Leki na trądzik u niemowlaka
 8. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - objawy
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Trądzik niemowlęcy jest wynikiem zmian hormonalnych, które mają miejsce w organizmie dziecka. Kiedy dziecko rodzi się, jego ciało musi przystosować się do nowego środowiska, co włącza się hormonalnie. To właśnie skutkuje pojawieniem się trądziku. Dzieje się tak, ponieważ hormony matki nadal przepływają przez ciało dziecka przez kilka pierwszych tygodni życia.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy?

W przypadku niemowlęcia trądzik objawia się na twarzy, głównie na policzkach, brodzie i czole. Zmiany skórne mogą przybrać formę zaskórników, ropnych grudek lub pęcherzyków. Zazwyczaj wygląda on niegroźnie, ale skóra maluszka może być podrażniona i podrażniona.

Zmiany skórne u niemowlaka

Podczas trądziku niemowlęcego skóra maluszka jest zwykle:

 • Czerwona lub różowa
 • Zaczyna łuszczyć się
 • Obrzęknięta lub buraczana
 • Swędząca

Co na trądzik niemowlęcy?

Nie powinieneś wykluczać trądziku niemowlęcego, ponieważ zazwyczaj znika on sam z siebie. Niemniej jednak, dbając o skórę dziecka, można złagodzić niektóre z jego objawów. Poniżej znajdziesz kilka sposobów:

Utrzymuj skórę dziecka czystą

Ważne jest, aby pielęgnować skórę dziecka przy użyciu łagodnych produktów dla niemowląt. Najlepiej jest używać bezmydłowych emulsji do kąpieli i niewielkiej ilości oliwki. Ważne jest, aby nie używać mydeł, które mogą zaostrzyć objawy trądziku.

Zrób sobie kilka okładów

Zastosowanie ciepłych okładów może pomóc złagodzić obrzęk i zaczerwienienie spowodowane przez trądzik niemowlęcy. Zaleca się stosowanie ciepłych okładów na twarz dziecka. Pamiętaj jednak, aby przed nałożeniem okładu należy go odkażać.

Kontroluj dietę

Trądzik niemowlęcy może pojawić się lub zaostrzyć, jeśli dieta matki zawiera wiele słodyczy lub tłustych potraw. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią dietę.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli widzisz, że trądzik niemowlęcy Twojego dziecka nie ustępuje lub jest poważniejszy, warto poinformować o tym lekarza pediatrę. On może zalecić odpowiednią kurację, która pomoże złagodzić objawy trądziku.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa - zależność

Związek między trądzikiem niemowlęcym a skazą białkową jest kontrowersyjny. Jedna z teorii mówi, że zbyt wczesne wprowadzenie kojącego pokarmu dla niemowląt, takiego jak białka mleka krowiego, może prowadzić do rozwoju skazy białkowej. W przypadku niemowląt, które są narażone na skazę białkową, skóra może stać się podrażniona, co może prowadzić do trądziku niemowlęcego. Niemniej jednak, większość badań nie potwierdza istnienia tej zależności.

Kiedy trądzik niemowlęcy pojawia się u maluszka, nie ma powodu do niepokoju. W zdecydowanej większości przypadków jest to problem tymczasowy, który ustępuje samodzielnie. Wszystko, co musisz zrobić, to zadbać o higienę skóry dziecka i stosować łagodniejsze środki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leki na trądzik u niemowlaka

Trądzik u niemowlaka jest powszechnym problemem, który może występować u dzieci już od pierwszych tygodni życia. Przyczyny trądziku u niemowlaków mogą być różne, ale najczęściej wynika on z nadmiarowej produkcji łoju i zablokowania gruczołów łojowych skóry. Leki na trądzik u niemowlaka powinny być stosowane tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Często przepisywanymi lekami są maści z antybiotykami lub retinoidami. W przypadku cięższych przypadków trądziku, mogą być stosowane doustne antybiotyki. Ważne jest również stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, które nie będą podrażniać skóry niemowlaka. Ważne jest również, aby unikać używania leków na trądzik przeznaczonych dla starszych dzieci lub dorosłych, ponieważ mogą one zawierać substancje drażniące lub zbyt silne dla skóry niemowlaka. W razie wątpliwości lepiej skonsultować się z pediatrą, który dobierze odpowiednie leczenie dla Twojego maluszka. 

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - objawy

Trądzik noworodkowy jest często spotykany u noworodków i niemowląt. Objawy mogą obejmować:
1. Wysypki na skórze: Trądzik noworodkowy objawia się zwykle małymi, czerwonymi krostkami na skórze twarzy, zwłaszcza na policzkach, czole, brodzie oraz na okolicy nosa. W niektórych przypadkach mogą być również obecne grudki i krosty.
2. Przebarwienia skóry: Trądzik noworodkowy może również skutkować przebarwieniami skóry, takimi jak czerwone lub różowe plamy na skórze twarzy.
3. Wrażliwość skóry: Skóra z trądzikiem noworodkowym może być wrażliwa na dotyk i reagować na różne irritanty, takie jak mydło, szorstkie tkaniny itp.
4. Brak dyskomfortu: Trądzik noworodkowy zazwyczaj nie powoduje bólu ani swędzenia i nie wpływa na ogólne samopoczucie dziecka.
Trądzik niemowlęcy charakteryzuje się podobnymi objawami, ale może pojawiać się później i trwać dłużej. Często występuje w okolicach górnej części pleców, klatki piersiowej i rączek niemowlęcia.
Ważne jest, aby pamiętać, że zarówno trądzik noworodkowy, jak i niemowlęcy są stanami łagodnymi i nie wymagają zazwyczaj leczenia. Ze względu na ich charakterystykę, trądzik ten powinien zniknąć samodzielnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące trądziku u swojego dziecka, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem pediatrą. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz