bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - pierwsza pomoc u dzieci i niemowląt

Blog healthcare

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - pierwsza pomoc u dzieci i niemowląt

W przypadku nagłej sytuacji, takiej jak utrata przytomności, prawidłowa resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) może uratować życie osoby dotkniętej nagłą zatrzymaniem krążenia. Wprowadzenie odpowiednich technik RKO dla różnych grup wiekowych, w tym dzieci, niemowląt i dorosłych, jest niezwykle istotne, ponieważ różnice anatomiczne i fizjologiczne mają wpływ na skuteczność resuscytacji. W niniejszym poradniku przedstawimy podstawowe zasady i różnice dotyczące RKO w różnych grupach wiekowych.

Spis treści

 1. RKO u dorosłych, dzieci i niemowląt: Jakie są podstawowe zasady resuscytacji w różnych grupach wiekowych?
 2. Różnice RKO u dzieci i dorosłych: Czym się różni?
 3. Dlaczego resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest ważna?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Podsumowanie
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

RKO u dorosłych, dzieci i niemowląt: Jakie są podstawowe zasady resuscytacji w różnych grupach wiekowych?

Podstawowe zasady RKO są podobne dla dorosłych, dzieci i niemowląt, ale istnieją również pewne różnice, które należy uwzględnić. Ogólnie rzecz biorąc, RKO składa się z dwóch podstawowych czynności: uciskania klatki piersiowej i udzielania oddechów ratowniczych. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom RKO w różnych grupach wiekowych.

RKO u dzieci i niemowląt: Co zrobić w przypadku nagłej utraty przytomności u najmłodszych?

W przypadku nagłej utraty przytomności u niemowląt i dzieci, pierwszym krokiem jest sprawdzenie bezpieczeństwa otoczenia. Następnie należy sprawdzić reakcję dziecka, dotykając je i pytając, czy czuje się dobrze. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi, konieczna jest natychmiastowa interwencja.

RKO u dzieci - od czego zacząć?

W przypadku starszych dzieci, początek RKO polega na sprawdzeniu reakcji na bodźce. Jeśli nie ma żadnej reakcji, należy najpierw zadzwonić po pomoc medyczną, a następnie rozpocząć uciskanie klatki piersiowej.

RKO u dzieci - jak wykonać?

W przypadku dzieci, uciskanie klatki piersiowej jest wykonywane na głębokość około jednej trzeciej szerokości klatki piersiowej, z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę. Podczas tego procesu ważne jest, aby uciskać klatkę piersiową wystarczająco mocno, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację krwi.

RKO u dzieci - ile uciśnięć?

W przeciwdziałaniu nagłej utracie przytomności u dzieci, każde uciśnięcie klatki piersiowej jest kluczowe. Dlatego zaleca się wykonanie 30 uciśnień, po czym należy udzielić 2 oddechów ratowniczych. Ten cykl powinien być kontynuowany do momentu przyjazdu służb medycznych.

RKO u dzieci - oddechy ratownicze

Oddechy ratownicze stanowią ważny element RKO u dzieci. W przypadku niemowląt, należy zakryć usta i nos dziecka swoimi ustami, wykonując dwa powolne oddechy. Dla starszych dzieci, stosuje się metodę zasysania powietrza do ust i wdmuchiwania go do ust dziecka.

RKO u dzieci powyżej 1 roku życia: Specyficzne aspekty resuscytacji w wieku powyżej roczku

U dzieci powyżej 1 roku życia, zasady RKO są podobne do dorosłych, ale należy wziąć pod uwagę różnice rozwojowe. W przypadku dzieci w wieku powyżej roczku, zaleca się stosowanie dedykowanej resuscytacji, takiej jak resuscytacja oparta na uciśnięciach-oddechach.

Różnice RKO u dzieci i dorosłych: Czym się różni?

Różnice między RKO u dzieci i dorosłych można znaleźć w kilku aspektach. Przede wszystkim, dzieci wymagają mniejszej siły w uciskaniu klatki piersiowej, ze względu na większą elastyczność ich mostka. Ponadto, częstość oddechów ratowniczych jest inna dla dzieci i niemowląt.

Dlaczego resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest ważna?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, często nazywana RKO, jest niezwykle ważna, ponieważ może uratować życie osoby w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia lub oddechu. To postępowanie ratunkowe ma na celu przywrócenie krążenia i dostarczenie tlenu do organizmu w przypadku, gdy normalna aktywność serca i oddychania zostaje nagle utracona. Oto kilka powodów, dlaczego resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest tak istotna:

 1. Przywrócenie krążenia: W przypadku zatrzymania krążenia, serce przestaje pompować krew do tkanek i narządów. RKO może pomóc w wznowieniu aktywności serca i przywróceniu krążenia, co jest kluczowe dla dostarczenia tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek organizmu.
 2. Zapobieżenie uszkodzeniom mózgu: Mózg jest bardzo wrażliwy na brak tlenu. Szybkie działanie w zakresie RKO może pomóc w uniknięciu trwałych uszkodzeń mózgu, które mogą wystąpić w wyniku niedotlenienia.
 3. Zachowanie narządów witalnych: Resuscytacja krążeniowo-oddechowa zapewnia dostarczenie krwi do narządów witalnych, takich jak mózg, serce i płuca. To umożliwia utrzymanie ich funkcji, nawet jeśli normalne krążenie i oddychanie są zakłócone.
 4. Wsparcie do czasu przyjazdu pomocy medycznej: RKO jest kluczowe w przypadkach, gdy profesjonalna pomoc medyczna nie jest natychmiast dostępna. Działa jako pierwsza linia obrony, utrzymując funkcje życiowe osoby do momentu, gdy przybędzie wykwalifikowany personel medyczny.
 5. Nagłe zatrzymanie oddechu : W przypadku nagłego zatrzymania oddechu, RKO może dostarczyć tlen do płuc, co zapewnia utrzymanie aktywności życiowych, a także może pomóc w reanimacji krążenia.

Warto zaznaczyć, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa wymaga odpowiedniego przeszkolenia, aby była wykonywana skutecznie i bezpiecznie. W miarę możliwości, każda osoba powinna podjąć kurs pierwszej pomocy, aby w razie potrzeby móc pomóc w sytuacjach awaryjnych, w których RKO może być niezwykle cennym narzędziem ratującym życie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Podsumowanie

W poradniku przedstawiono zasady i różnice dotyczące resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci, niemowląt i dorosłych. Zrozumienie tych różnic jest niezwykle istotne dla skuteczności i bezpieczeństwa resuscytacji. Ważne jest, aby każdy rodzic, opiekun lub osoba pracująca z dziećmi miała podstawową wiedzę na temat RKO w różnych grupach wiekowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz