bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rak podstawnokomórkowy skóry - jak się chronić i jakie są możliwości leczenia? Rak kolczystokomórkowy (carcinoma spinocellulare). Rak skóry - objawy i leczenie. Rak kolczystokomórkowy skóry

Blog healthcare

Rak podstawnokomórkowy skóry - jak się chronić i jakie są możliwości leczenia? Rak kolczystokomórkowy (carcinoma spinocellulare). Rak skóry - objawy i leczenie. Rak kolczystokomórkowy skóry

Rak podstawnokomórkowy, znany również jako nowotwór podstawnokomórkowy, jest jednym z najczęstszych typów raka skóry. Choć jest to nowotwór złośliwy, należy pamiętać, że ma on bardzo dobre rokowania. Warto jednak wiedzieć, jak uchronić się przed jego wystąpieniem oraz jakie są możliwości leczenia, w przypadku gdy zostanie on zdiagnozowany.

Spis treści

 1. Rak podstawnokomórkowy - przyczyny
 2. Rak podstawnokomórkowy skóry - Rak skóry - objawy
 3. Nowotwór podstawnokomórkowy - zapobieganie i profilaktyka 
 4. Rak podstawnokomorkowy - rokowania
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Rak podstawnokomórkowy - leczenie
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry?

Rak podstawnokomórkowy - przyczyny

Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, że główną przyczyną rozwoju raka podstawnokomórkowego jest nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne. Długotrwałe i regularne wystawianie skóry na słońce jest szkodliwe, zwłaszcza jeśli nie stosujemy ochrony przeciwsłonecznej i nie unikamy godzin największego nasłonecznienia.

Inne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju tego nowotworu, to:

 • dziedziczne predyspozycje genetyczne,
 • palenie papierosów,
 • zaczerwienienie skóry w wyniku oparzeń, zwłaszcza w dzieciństwie.

Warto zauważyć, że rasa, poziom pigmentacji skóry oraz wiek również mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego.

Rak podstawnokomórkowy skóry - Rak skóry - objawy

Nowotwór podstawnokomórkowy najczęściej pojawia się na obszarach skóry, które są najczęściej narażone na promieniowanie słoneczne, takich jak twarz, skalp, szyja, ramiona i nogi. Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

 • małe, łuszczące się guzki o perełkowym wyglądzie,
 • wrzecionowate guzki lub guzki o guzkowatym kształcie,
 • ropnie lub owrzodzenia, które nie goją się przez dłuższy czas,
 • czerwone plamy, które mogą wydawać się łuszczące.

Jeśli zauważysz podobne zmiany na skórze, szczególnie w obszarach najbardziej eksponowanych na słońce, ważne jest, abyś jak najszybciej skonsultował się z dermatologiem.

Nowotwór podstawnokomórkowy - zapobieganie i profilaktyka 

Chociaż nie ma sposobu na całkowite uniknięcie ryzyka zachorowania na raka podstawnokomórkowego, istnieje kilka środków, które możemy podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia:

 1. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce - staraj się ograniczać czas przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 10:00 a 16:00.
 2. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną - używaj kremów i balsamów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Wybieraj produkty, które chronią przed promieniami UVA i UVB.
 3. Zachowaj ostrożność przy opalaniu - unikaj lamp do opalania oraz solarium, które emitują promieniowanie UV.
 4. Nosić odpowiednią odzież ochronną - zakładaj długie rękawy, długie spodnie i kapelusz szerokim rondzie, aby zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi.
 5. Bądź regularnie sprawdzaj swoją skórę - systematycznie obserwuj swoją skórę i zwracaj uwagę na wszelkie zmiany, takie jak guzki, owrzodzenia czy plamy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących znaków, skonsultuj się z lekarzem.

Rak podstawnokomorkowy - rokowania

Rokowania dla raka podstawnokomórkowego są bardzo dobre, ponieważ jest to jeden z najmniej agresywnych rodzajów raka skóry. Gdy jest rozpoznawany i leczony we wczesnym stadium, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo wysokie.

Ważne jest jednak regularne badanie skóry oraz natychmiastowa reakcja na pojawiające się zmiany. Dzięki wczesnej diagnozie, można podjąć odpowiednie kroki leczenia i minimalizować konsekwencje.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak podstawnokomórkowy - leczenie

Leczenie raka podstawnokomórkowego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja zmiany, rodzaj guza oraz indywidualne cechy pacjenta. W zależności od tych czynników, lekarz może zalecić jedną z następujących metod:

 1. Chirurgiczne wycięcie guza - w przypadku zmiany na skórze, lekarz może zalecić usunięcie guza ze zdrowymi marginesami tkanki w celu zapobieżenia nawrotowi.
 2. Krioterapia - metoda polegająca na zamrażaniu guza przy użyciu azotu ciekłego. Ta procedura jest stosowana głównie w przypadku powierzchownych zmian rakowych.
 3. Radioterapia - wykorzystanie promieniowania jonizującego do zniszczenia komórek nowotworowych. Jest stosowana, gdy raka nie można usunąć całkowicie lub w przypadku wznowy po operacji.
 4. Farmakoterapia - w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie kremów lub maści zawierających substancje chemiczne, które mają działanie rakobójcze.

Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, istnieje wiele działań, które można podjąć. Przede wszystkim ważne jest unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Osoby powinny unikać opalania w solarium oraz zbyt długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Należy stosować kremy z filtrem UV o wysokim stopniu ochrony, które należy regularnie aplikować na skórę. Ponadto, noszenie czapki, okularów przeciwsłonecznych i długich ubrań, które chronią ciało przed promieniowaniem, może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania. Ważne jest również regularne wykonywanie samokontroli skóry, w celu zauważenia ewentualnych zmian i uczulania lekarza na ich obecność. Jeśli występują jakiekolwiek podejrzane zmiany skórne, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i postawić właściwą diagnozę. 

Wszelkie decyzje dotyczące leczenia należy konsultować z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię dla indywidualnego przypadku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz