Rak podstawnokomórkowy skóry - jak się chronić i jakie są możliwości leczenia? Rak kolczystokomórkowy (carcinoma spinocellulare). Rak skóry - objawy i leczenie. Rak kolczystokomórkowy skóry

Rak podstawnokomórkowy skóry - jak się chronić i jakie są możliwości leczenia? Rak kolczystokomórkowy (carcinoma spinocellulare). Rak skóry - objawy i leczenie. Rak kolczystokomórkowy skóry

Rak podstawnokomórkowy, znany również jako nowotwór podstawnokomórkowy, jest jednym z najczęstszych typów raka skóry. Choć jest to nowotwór złośliwy, należy pamiętać, że ma on bardzo dobre rokowania. Warto jednak wiedzieć, jak uchronić się przed jego wystąpieniem oraz jakie są możliwości leczenia, w przypadku gdy zostanie on zdiagnozowany.

Rak podstawnokomórkowy - przyczyny

Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, że główną przyczyną rozwoju raka podstawnokomórkowego jest nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne. Długotrwałe i regularne wystawianie skóry na słońce jest szkodliwe, zwłaszcza jeśli nie stosujemy ochrony przeciwsłonecznej i nie unikamy godzin największego nasłonecznienia.

Inne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju tego nowotworu, to:

  • dziedziczne predyspozycje genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • zaczerwienienie skóry w wyniku oparzeń, zwłaszcza w dzieciństwie.

Warto zauważyć, że rasa, poziom pigmentacji skóry oraz wiek również mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego.

Rak podstawnokomórkowy skóry - Rak skóry - objawy

Nowotwór podstawnokomórkowy najczęściej pojawia się na obszarach skóry, które są najczęściej narażone na promieniowanie słoneczne, takich jak twarz, skalp, szyja, ramiona i nogi. Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • małe, łuszczące się guzki o perełkowym wyglądzie,
  • wrzecionowate guzki lub guzki o guzkowatym kształcie,
  • ropnie lub owrzodzenia, które nie goją się przez dłuższy czas,
  • czerwone plamy, które mogą wydawać się łuszczące.

Jeśli zauważysz podobne zmiany na skórze, szczególnie w obszarach najbardziej eksponowanych na słońce, ważne jest, abyś jak najszybciej skonsultował się z dermatologiem.

Nowotwór podstawnokomórkowy - zapobieganie i profilaktyka 

Chociaż nie ma sposobu na całkowite uniknięcie ryzyka zachorowania na raka podstawnokomórkowego, istnieje kilka środków, które możemy podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia:

  1. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce - staraj się ograniczać czas przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 10:00 a 16:00.
  2. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną - używaj kremów i balsamów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Wybieraj produkty, które chronią przed promieniami UVA i UVB.
  3. Zachowaj ostrożność przy opalaniu - unikaj lamp do opalania oraz solarium, które emitują promieniowanie UV.
  4. Nosić odpowiednią odzież ochronną - zakładaj długie rękawy, długie spodnie i kapelusz szerokim rondzie, aby zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi.
  5. Bądź regularnie sprawdzaj swoją skórę - systematycznie obserwuj swoją skórę i zwracaj uwagę na wszelkie zmiany, takie jak guzki, owrzodzenia czy plamy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących znaków, skonsultuj się z lekarzem.

Rak podstawnokomorkowy - rokowania

Rokowania dla raka podstawnokomórkowego są bardzo dobre, ponieważ jest to jeden z najmniej agresywnych rodzajów raka skóry. Gdy jest rozpoznawany i leczony we wczesnym stadium, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo wysokie.

Ważne jest jednak regularne badanie skóry oraz natychmiastowa reakcja na pojawiające się zmiany. Dzięki wczesnej diagnozie, można podjąć odpowiednie kroki leczenia i minimalizować konsekwencje.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak podstawnokomórkowy - leczenie

Leczenie raka podstawnokomórkowego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja zmiany, rodzaj guza oraz indywidualne cechy pacjenta. W zależności od tych czynników, lekarz może zalecić jedną z następujących metod:

  1. Chirurgiczne wycięcie guza - w przypadku zmiany na skórze, lekarz może zalecić usunięcie guza ze zdrowymi marginesami tkanki w celu zapobieżenia nawrotowi.
  2. Krioterapia - metoda polegająca na zamrażaniu guza przy użyciu azotu ciekłego. Ta procedura jest stosowana głównie w przypadku powierzchownych zmian rakowych.
  3. Radioterapia - wykorzystanie promieniowania jonizującego do zniszczenia komórek nowotworowych. Jest stosowana, gdy raka nie można usunąć całkowicie lub w przypadku wznowy po operacji.
  4. Farmakoterapia - w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie kremów lub maści zawierających substancje chemiczne, które mają działanie rakobójcze.

Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, istnieje wiele działań, które można podjąć. Przede wszystkim ważne jest unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Osoby powinny unikać opalania w solarium oraz zbyt długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Należy stosować kremy z filtrem UV o wysokim stopniu ochrony, które należy regularnie aplikować na skórę. Ponadto, noszenie czapki, okularów przeciwsłonecznych i długich ubrań, które chronią ciało przed promieniowaniem, może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania. Ważne jest również regularne wykonywanie samokontroli skóry, w celu zauważenia ewentualnych zmian i uczulania lekarza na ich obecność. Jeśli występują jakiekolwiek podejrzane zmiany skórne, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i postawić właściwą diagnozę. 

Wszelkie decyzje dotyczące leczenia należy konsultować z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię dla indywidualnego przypadku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Wczasy dla seniorów z rehabilitacją – odpoczynek, zdrowie i nowe przyjaźnie

Wczasy dla seniorów z rehabilitacją – odpoczynek, zdrowie i nowe przyjaźnie

Kiedy ostatni raz naprawdę odpocząłeś – tak z serca, bez pośpiechu, bez zmartwień? Wczasy dla seniorów to coś więcej niż noclegi i posiłki. To szansa na zadbanie o siebie: o zdrowie, o relacje, o wewnętrzny spokój. I wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, żeby to wszystko znaleźć.

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wspierających zdrowie. Urządzenia wearable, aplikacje do monitorowania snu, biofeedback, terapie światłem czy osobiste generatory częstotliwości wszystko to buduje nowy segment rynku: nowoczesny wellness. Czym jednak różni się ta ścieżka wsparcia organizmu od klasycznej medycyny? I gdzie przebiega granica między profilaktyką a leczeniem?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może również dotykać młodszych dorosłych – na przykład w wyniku urazów, innych chorób lub stosowania niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne i bezpieczne metody leczenia zaćmy, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia i znacząco poprawić komfort życia. Jak wygląda nowoczesne leczenie zaćmy? Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu? Oto najważniejsze informacje.

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Ból głowy utrudnia koncentrację i pozbawia energii, przez co potrafi skutecznie zepsuć codzienne plany. Jego przyczyny bywają bardzo różne począwszy od stresu i przemęczenia po problemy zdrowotne wymagające konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy trzeba włączyć leki dostępne bez recepty?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc