bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rak płuc: jakie są przyczyny, czynniki ryzyka i objawy? Profilaktyka raka płuc Wczesny nowotwór płuc. Objawy raka. Rokowania 

Blog healthcare

Rak płuc: jakie są przyczyny, czynniki ryzyka i objawy? Profilaktyka raka płuc Wczesny nowotwór płuc. Objawy raka. Rokowania 

Czy wiesz, że rak płuc jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie? W tym artykule omówimy przyczyny, czynniki ryzyka oraz objawy raka płuc, a także przedstawimy najlepsze metody profilaktyki i leczenia tej choroby.

Spis treści

 1. Jakie są przyczyny raka płuc?
 2. Rak płuc - objawy raka płuc
 3. Rak płuc - jak szybko postępuje? Etapy raka płuc
 4. Rak płuc - ile się żyje? Rokowania
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Rak płuc - profilaktyka i leczenie raka płuc
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Ocena stopnia zaawansowania raka płuca

Jakie są przyczyny raka płuc?

Najważniejszą przyczyną raka płuc jest palenie tytoniu. Substancje chemiczne zawarte w tytoniu uszkadzają komórki płuc i prowadzą do zmian genetycznych, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Warto jednak pamiętać, że nie tylko palenie tytoniu może być przyczyną raka płuc. Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, to:

 • Wystawienie na dym tytoniowy: Osoby, które przebywają w środowisku, w którym występuje dym tytoniowy (np. bierni palacze), mogą również być narażone na rozwój raka płuc.
 • Ekspozycja na substancje rakotwórcze: Narażenie na substancje rakotwórcze, takie jak azbest, arsen czy radon, może również przyczynić się do powstania raka płuc.
 • Historia rodziny: Osoby, które mają bliskich krewnych cierpiących na raka płuc, są bardziej podatne na rozwinięcie tej choroby.
 • Płeć i wiek: Mężczyźni mają wyższe ryzyko zachorowania na raka płuc niż kobiety, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Rak płuc - objawy raka płuc

Objawy raka płuc mogą być różne w zależności od stadium choroby. Wczesne objawy często nie są specyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Dlatego kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie choroby. Oto najważniejsze objawy raka płuc:

Rak płuc - objawy wczesne:

 • Kaszel, który nie ustępuje przez dłuższy czas.
 • Krwioplucie.
 • Trudności oddechowe, duszność.
 • Ból w klatce piersiowej.
 • Nieresponsywność na leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne.

Rak płuc - objawy skórne:

W zaawansowanych stadiach raka płuc, mogą wystąpić następujące objawy, wynikające z przerzutów do innych narządów:

 • Obrzęk twarzy lub szyi.
 • Ból w kościach.
 • Ból głowy, zawroty głowy.
 • Uszkodzenie nerwów, powodujące szumy uszne lub trudności z mówieniem.

Rak płuc - jak szybko postępuje? Etapy raka płuc

Rak płuc można podzielić na cztery główne etapy, w zależności od zaawansowania choroby. Wczesne etapy (I i II) oznaczają, że guz znajduje się tylko w płucach i ewentualnie w węzłach chłonnych. Późniejsze etapy (III i IV) oznaczają, że rak rozprzestrzenił się na inne narządy. Szybkość, z jaką rak płuc postępuje, może być różna w zależności od pacjenta i typu raka.

Rak płuc - ile się żyje? Rokowania

Rokowania w przypadku raka płuc mogą zależeć od wielu czynników, takich jak stadium choroby, rodzaj raka, stan ogólny pacjenta i skuteczność leczenia. Również względnie niewielka medycyna w przypadku raka płuc generuje dużo zmiennych rokowań.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak płuc - profilaktyka i leczenie raka płuc

Najważniejszym krokiem w profilaktyce raka płuc jest unikanie palenia tytoniu. Nawet po latach palenia papierosów, zaprzestanie palenia może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Ważne jest również ograniczenie kontaktu z dymem tytoniowym i unikanie ekspozycji na substancje rakotwórcze. Regularne badania przesiewowe, takie jak badanie rentgenowskie klatki piersiowej lub tomografia komputerowa, mogą pomóc w wykryciu nowotworu płuc we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Ocena stopnia zaawansowania raka płuca

Ocena stopnia zaawansowania raka płuca odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostyki i planowaniu leczenia. Istnieje wiele różnych systemów klasyfikacji, ale najczęściej używanym jest system TNM. System ten ocenia trzy aspekty: rozmiar guza pierwotnego (T), zaangażowanie chłonki regionalne (N) i obecność przerzutów odległych (M). Każdy z tych trzech aspektów jest oceniany za pomocą liczb i liter, które określają stopień zaawansowania raka. Na przykład, dla T, oceny to T1-T4, gdzie T1 oznacza najmniejszy rozmiar guza, a T4 oznacza największy. Dla N, oceny to N0-N3, gdzie N0 oznacza brak zaangażowania regionalnych chłonki, a N3 oznacza zaangażowanie węzłów na odległość od raka płuca. Dla M, oceny to M0-M1, gdzie M0 oznacza brak przerzutów odległych, a M1 oznacza obecność przerzutów. Klasyfikacja TNM jest ważnym narzędziem, które pozwala lekarzom ocenić stopień zaawansowania raka płuca, co ma bezpośrednie znaczenie dla wyboru najskuteczniejszego planu leczenia. 

Rak płuc jest jednym z najgroźniejszych nowotworów na świecie, ale możemy podjąć działania profilaktyczne i zapewnić sobie jak najlepsze rokowania. Należy unikać palenia tytoniu, ograniczyć narażenie na substancje rakotwórcze i regularnie przeprowadzać badania przesiewowe. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak kaszel, krwioplucie lub trudności oddechowe, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że wczesna diagnoza może uratować życie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz