Rak pęcherza moczowego: Czynniki ryzyka, objawy i diagnostyka. Rak pęcherza moczowego – objawy, rozpoznanie, diagnostyka i leczenie. Nowotwór pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego: Czynniki ryzyka, objawy i diagnostyka. Rak pęcherza moczowego – objawy, rozpoznanie, diagnostyka i leczenie. Nowotwór pęcherza moczowego

Sprawdź czynniki ryzyka raka pęcherza moczowego Jakie są typowe objawy tego nowotworu ?

Rak pęcherza moczowego - skąd się bierze?

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem, który powstaje w błonie wyściełającej wewnętrzną stronę pęcherza moczowego. Większość przypadków raka pęcherza związana jest z długotrwałym narażeniem na czynniki ryzyka. Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju raka pęcherza:

 • Palenie tytoniu: Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka raka pęcherza. Substancje toksyczne obecne w dymie tytoniowym dostają się do organizmu przez układ oddechowy i są wydalane z moczem, co może prowadzić do uszkodzenia i mutacji komórek w pęcherzu moczowym.
 • Narażenie zawodowe: Osoby pracujące w zawodach związanych z przemysłem chemicznym, konstrukcją statków, garncarstwem czy rolnictwem mogą być narażone na szkodliwe substancje chemiczne, takie jak aromatyczne aminy, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka pęcherza.
 • Niektóre leki i substancje chemiczne: Niektóre leki moczopędne, takie jak cyklofosfamid, stosowane przy leczeniu niektórych chorób, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka pęcherza. Również wystawienie na substancje chemiczne obecne w barwnikach, farbach i plastikach może wpływać na ryzyko rozwoju tej choroby.
 • Infekcje pęcherza moczowego: Długotrwała i nawracająca infekcja pęcherza moczowego może prowadzić do stanów zapalnych i uszkodzenia błony śluzowej pęcherza, co z kolei może przyczynić się do rozwoju raka.

Jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego? Diagnostyka

Tempo wzrostu guza pęcherza moczowego może być zróżnicowane. W większości przypadków, nowotwór rozwija się powoli i może być wykryty na wczesnych etapach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Diagnostyka raka pęcherza moczowego obejmuje różne testy i procedury, takie jak:

 • Badanie moczu: Proste badanie moczu może wykazać obecność krwi lub komórek rakowych, co może sugerować obecność raka pęcherza.
 • Cystoskopia: Jest to procedura, w której lekarz wprowadza cienki wziernik przez cewkę moczową do pęcherza, aby obejrzeć jego wnętrze. Podczas cystoskopii możliwe jest również pobranie próbek tkanek w celu badania pod mikroskopem.
 • Badanie obrazowe: Tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (RM) oraz urografia z kontrastem są przykładami badań obrazowych, które mogą być przeprowadzane w celu oceny rozległości i zaawansowania nowotworu.

Objawy raka pęcherza - od czego się zaczyna?

Objawy raka pęcherza moczowego mogą się różnić w zależności od zaawansowania choroby. Oto kilka najczęstszych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Obecność krwi w moczu: Jest to najczęstszy objaw raka pęcherza moczowego. Krew może być widoczna gołym okiem lub wykrywana tylko przy badaniu moczu.
 • Częste i nagłe parcie na mocz: Wczesne objawy obejmują częste i niekontrolowane parcie na oddanie moczu, które mogą powodować dyskomfort.
 • Ból przy oddawaniu moczu: Rak pęcherza może powodować ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Bóle pleców: Zaawansowany rak pęcherza może przerzutować się do okolicy lędźwiowej, powodując bóle pleców.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, ważne jest, aby nie bagatelizować ich i skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nowotwór pęcherza - jak wygląda leczenie?

Leczenie raka pęcherza moczowego zależy od wielu czynników, takich jak zaawansowanie choroby, stopień rozwoju guza, lokalizacja i ogólny stan zdrowia pacjenta. Kilka możliwości leczenia obejmuje:

 • Chirurgiczne usunięcie guza: W przypadku mniejszych guzów możliwe jest usunięcie tylko zmienionego obszaru pęcherza. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne usunięcie całego pęcherza moczowego, a następnie przeprowadzenie operacji, w której tworzony jest zastąpiący pęcherz moczowy.
 • Radioterapia: Wykorzystuje wiązki promieniowania, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Może być stosowana jako główne leczenie lub po zabiegu chirurgicznym w celu zniszczenia ewentualnych pozostałości guza.
 • Chemioterapia: Poddanie organizmu lekom, które niszczą komórki nowotworowe. Może być stosowana przed operacją w celu zmniejszenia rozmiaru guza lub po operacji, aby zniszczyć ewentualne pozostałe komórki nowotworowe.

Leczenie raka pęcherza moczowego jest kompleksowe i wymaga współpracy pomiędzy pacjentem a zespołem lekarzy specjalistów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca