mgr Bożena Heller
autor artykułuProfilaktyka najlepszą metodą
Znając drogi, którymi pasożyty mogą dostać się do naszego organizmu, zdecydowanie łatwiej zapobiegać przyszłym zakażeniom. Najczęstszą drogą jest droga pokarmowa. Spożywanie zanieczyszczonych owoców, warzyw, niedogotowanego mięsa, surowych ryb, czy skażonej wody to główne źródła niebezpiecznych pasożytów. Zarazić możemy się poprzez kontakt z zakażoną osobą, szczególnie gdy zabraknie należytej dbałości o higienę, w tym regularnego mycia rąk. W narażonej grupie znajdują się także właściciele zwierząt domowych, w tym psów i kotów.
Mimo stosowania wszelkich dostępnych środków ochrony nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed zakażeniem. Niektóre pasożyty występują nawet w kurzu! A tego nie zawsze da się uniknąć.
Co robić, gdy dojdzie do infekcji pasożytniczej?
Objawy towarzyszące zakażeniom zazwyczaj dotyczą przewodu pokarmowego - jelit, wątroby, trzustki. Jednak zdarza się, że pasożyt bytujący w mózgu przyczynia się do zmian osobowości, większej nerwowości lub przewlekłego zmęczenia. Charakterystycznym objawem jest także niewyjaśniona utrata masy ciała. Mogą wystąpić również objawy skórne towarzyszące alergii.
Biorąc pod uwagę brak swoistych objawów, trafna diagnoza może nie zostać postawiona od razu, jest ona jednak niezbędna do podjęcia prawidłowej drogi leczenia. Pierwszym krokiem, gdy odczujemy niepokojące objawy, jest udanie się do specjalisty, który pokieruje naszą diagnostyką, a następnie ustali plan leczenia. Warto jednak zadbać o dodatkowe wsparcie dla osłabionego przez pasożyty układu autoimmunologicznego, który wciąż musi radzić sobie z zagrożeniami czyhającymi wokół.
Znane sposoby walki z pasożytami
Najprostszym i ogólnodostępnym sposobem wzmocnienia organizmu w procesie walki z pasożytami jest modyfikacja planu żywienia. W diecie powinny znaleźć się produkty takie jak: czosnek, imbir, tymianek, koper włoski, szałwia. Ich działanie będzie polegać przede wszystkim na stworzeniu niekorzystnych warunków dla pasożytów - ciężko będzie im przetrwać w naszym organizmie. Dotyczy to głównie pasożytów, które za miejsce przebywania wybrały układ pokarmowy. Tutaj kluczowe jest przywrócenie prawidłowego mikrobiomu wspierającego walkę z pasożytami. Równie istotne będzie dostarczanie wraz z dietą bogatych źródeł błonnika pokarmowego.
Jeśli zdecydowaliśmy się na podjęcie leczenia farmakologicznego, warto skonsultować z lekarzem wszelkie dodatki ziołowe, krople, suplementy diety i tabletki, które dodatkowo chcielibyśmy przyjmować. To ważne ze względu na interakcje, które mogą wystąpić pomiędzy niektórymi składnikami, a przez to obniży się ich skuteczność. Z tego powodu możemy odnieść wrażenie, że terapia nie działa. Wsparcie całego organizmu jest o tyle ważne, że dostępne środki farmakologiczne rozprawiają się tylko z żywymi organizmami, pomijając larwy i jaja, które mogą stać się powodem kolejnej infekcji w niedługim czasie. Z tego względu zaleca się stosowanie terapii uzupełniających i wzmacniających ogólną kondycję organizmu.
Mówiąc o składnikach, w które warto wzbogacić dietę, nie można pominąć także tej grupy, którą warto wyeliminować. Pamiętajmy, że powinniśmy odżywiać organizm, a nie pasożyty. Z tego względu unikajmy źródeł cukru, mleka oraz pszenicy.
W kategorii terapii infekcji pasożytniczych znalazły się także terapie witaminowe. W tym przypadku proponuje się wlewy dożylne zawierające witaminę C i D, których zadaniem jest wsparcie funkcjonowania układu odpornościowego.