Powiększona śledziona - objawy. Powiększona śledziona – przyczyny

Powiększona śledziona - objawy. Powiększona śledziona – przyczyny

Dowiedz się o objawach, diagnozie i przyczynach splenomegalii gdyż powiększona śledziona może być objawem poważnej choroby, jak nowotwór.

Powiększona śledziona objawy - Jak rozpoznać ten stan?

Powiększona śledziona, zwana również splenomegalią, jest stanem, w którym śledziona staje się większa niż normalnie. Jest to często objaw innych problemów zdrowotnych i może wiązać się z różnymi objawami. W niniejszym artykule omówimy, jak rozpoznać powiększoną śledzionę i jakie sygnały powinny wzbudzić naszą uwagę.

Jak wyczuć powiększoną śledzionę? Metody samodzielnego badania

Wyczuwanie powiększonej śledziony może być trudne dla osoby bez medycznego doświadczenia. Jednak istnieją pewne metody samodzielnego badania, które mogą pomóc zidentyfikować ten stan. Przede wszystkim, zwróć uwagę na swoje ciało i śledzionę znajdującą się po lewej stronie brzucha, tuż poniżej żeber. Jeżeli odczuwasz dyskomfort lub niewyraźne uczucie ciężkości w tej okolicy, może to wskazywać na powiększoną śledzionę.

Dodatkowo, możesz spróbować delikatnie uciskać tę okolicę palcami. Powiększona śledziona jest miękka i wyczuwalna podczas lekkiego nacisku. Pamiętaj jednak, aby być delikatnym i nie wywierać zbyt dużego nacisku, aby uniknąć dodatkowego dyskomfortu lub urazu.

Jeśli masz podejrzenia dotyczące powiększonej śledziony, zawsze skonsultuj się z lekarzem. Tylko specjalista medyczny może potwierdzić ten stan za pomocą odpowiednich badań i diagnozy.

Objawy problemów ze śledzioną - Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą uwagę?

Powiększona śledziona może być objawem różnych problemów zdrowotnych i może wiązać się z pewnymi objawami. Przyjrzyjmy się kilku sygnałom, które powinny wzbudzić naszą uwagę:

 1. Ból lub dyskomfort w lewej części brzucha.
 2. Powiększenie brzucha.
 3. Trudności w jedzeniu lub uczucie sytości po niewielkim posiłku.
 4. Trudności w połykaniu.
 5. Szybkie uczucie sytości po małej ilości spożytego jedzenia.
 6. Zmiany w funkcji jelitowej, takie jak biegunka lub niestrawność.
 7. Gorączka.

Jeżeli doświadczasz powyższych objawów, szczególnie jeżeli są one intensywne lub utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia.

Zapalenie śledziony - Objawy, przyczyny i leczenie

Jednym z najczęstszych problemów związanych z powiększoną śledzioną jest zapalenie śledziony. Objawy zapalenia śledziony mogą obejmować:

 • Ból w lewej górnej części brzucha, który może promieniować do lewej łopatki.
 • Gorączka.
 • Zmęczenie.
 • Bóle mięśni i stawów.
 • Utrata apetytu.

Przyczyną zapalenia śledziony mogą być różne czynniki, takie jak mononukleoza, choroby zakaźne, leki, urazy, a nawet nowotwory. Leczenie zapalenia śledziony zależy od przyczyny, ale może obejmować zarówno farmakologiczne metody, jak i leczenie objawowe.

Powiększenie śledziony - Jakie objawy mogą się pojawić?

Powiększenie śledziony może wystąpić jako objaw wielu różnych schorzeń. Oto niektóre z nich:

 • Choroby krwi, takie jak białaczka, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.
 • Choroby wątroby, takie jak marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby.
 • Infekcje, takie jak mononukleoza zakaźna, gruźlica.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza.
 • Nowotwory, takie jak chłoniaki, białaczki.
 • Niedokrwistość hemolityczna.
 • Czyrak wątroby.

Jeżeli doświadczasz jakichkolwiek objawów sugerujących powiększoną śledzionę, skonsultuj się z lekarzem w celu prawidłowego zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Powiększona śledziona – przyczyny

Powiększona śledziona, zwana także splenomegalią, to stan, w którym śledziona staje się większa niż normalnie. Jest to objaw, a nie samodzielna choroba, i może być wynikiem różnych stanów zdrowia. Przyczyny powiększenia śledziony mogą obejmować:

 1. Infekcje: Infekcje wirusowe, takie jak mononukleoza zakaźna (choroba Pfeiffera) i wirusowe zapalenie wątroby (hepatitis), mogą prowadzić do powiększenia śledziony. Również infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie wsierdzia, mogą mieć wpływ na śledzionę.
 2. Choroby hematologiczne: Choroby krwi, takie jak białaczka, chłoniak i inne schorzenia hematologiczne, mogą powodować powiększenie śledziony, ponieważ śledziona jest zaangażowana w usuwanie uszkodzonych lub nieprawidłowych krwinek czerwonych i komórek krwi.
 3. Choroby wątroby: Stany chorobowe wątroby, takie jak marskość wątroby, zapalenie wątroby typu B lub C, a także przewlekłe choroby wątroby, mogą wpływać na śledzionę, prowadząc do jej powiększenia.
 4. Choroby autoimmunologiczne: Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń układowy, może prowadzić do powiększenia śledziony.
 5. Zatorowość żylna śledziony: Uszkodzenie lub zablokowanie żył odprowadzających krew ze śledziony może prowadzić do jej powiększenia.
 6. Nowotwory śledziony: Rzadko, ale nowotwory śledziony, zarówno łagodne jak i złośliwe, mogą prowadzić do jej powiększenia.
 7. Choroby metaboliczne: Niektóre choroby metaboliczne, takie jak gaucherowska choroba, mogą wpłynąć na śledzionę i prowadzić do jej powiększenia.
 8. Przewlekłe choroby zapalne: Przewlekłe choroby zapalne, takie jak sarkoidoza, mogą wpływać na wielkość śledziony.
 9. Inne przyczyny: Inne przyczyny, takie jak urazy śledziony, może również prowadzić do jej powiększenia.

Powiększona śledziona może być bezobjawowa lub objawiać się bólem lub dyskomfortem w lewym górnym kwadrancie brzucha. Jeśli masz podejrzenie powiększenia śledziony lub doświadczasz jakichkolwiek objawów z nią związanych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Diagnoza i leczenie będą zależne od przyczyny powiększenia śledziony. Niektóre przypadki mogą wymagać leczenia farmakologicznego, a w niektórych sytuacjach może być konieczna interwencja chirurgiczna, tak zwana splenektomia, czyli usunięcie śledziony.

Leczenie powiększonej śledziony

Leczenie powiększonej śledziony zależy od przyczyny tego stanu. Śledziona jest ważnym narządem w układzie odpornościowym i krwiotwórczym, dlatego leczenie powinno być dostosowane do diagnozy i uwzględniać indywidualne potrzeby pacjenta. Oto kilka ogólnych podejść do leczenia powiększonej śledziony:

 1. Leczenie przyczyny: Kluczowym krokiem w leczeniu powiększonej śledziony jest zidentyfikowanie i leczenie przyczyny tego stanu. To może obejmować leczenie infekcji, chorób hematologicznych, chorób wątroby, chorób autoimmunologicznych lub innych stanów zdrowia, które wpływają na śledzionę.
 2. Monitorowanie: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy przyczyna powiększenia śledziony jest znana i kontrolowana, śledziona może być monitorowana regularnie za pomocą badań obrazowych, takich jak ultrasonografia lub tomografia komputerowa, aby ocenić jej wielkość i ewentualne zmiany.
 3. Leczenie objawowe: Jeśli powiększona śledziona powoduje ból lub dyskomfort, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, które pomagają złagodzić objawy.
 4. Ograniczenie ryzyka urazu: Osoby z powiększoną śledzioną powinny unikać działań lub sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko urazu śledziony, ponieważ to narząd jest wrażliwy na uszkodzenia. Oznacza to unikanie aktywności fizycznych związanych z ryzykiem urazu i stosowanie środków ostrożności.
 5. Splenektomia: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy powiększenie śledziony jest bardzo duże, niekontrolowane, lub związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, lekarz może zalecić usunięcie śledziony w zabiegu chirurgicznym, znanym jako splenektomia. Jednak jest to ostateczność i jest wykonywane tylko wtedy, gdy korzyści z usunięcia śledziony przeważają nad ryzykiem.

Leczenie powiększonej śledziony jest zawsze dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta i wymaga współpracy z lekarzem. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę powiększenia śledziony i podjąć odpowiednie kroki w celu jej leczenia i zarządzania. Jeśli masz powiększoną śledzionę lub doświadczasz z nią związanych objawów, skonsultuj się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia planu leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca