Piłowanie zębów - kiedy jest niezbędne? Wskazania do piłowania zębów. Co warto wiedzieć o zabiegu piłowania zębów? Piłowanie zębów - zmiana kształtu zębów. Szlifowanie zębów pod licówki wzbudza wiele kontrowersji 

Piłowanie zębów - kiedy jest niezbędne? Wskazania do piłowania zębów. Co warto wiedzieć o zabiegu piłowania zębów? Piłowanie zębów - zmiana kształtu zębów. Szlifowanie zębów pod licówki wzbudza wiele kontrowersji 

Piłowanie zębów to jedna z technik stosowanych w stomatologii w celu poprawienia wyglądu i funkcji zębów. Czytając ten artykuł, dowiesz się, kiedy jest konieczne piłowanie zębów oraz jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Zajmiemy się również różnymi przypadkami, takimi jak piłowanie zębów pod licówki, przed lub po leczeniu, pod korony i po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Przyjrzymy się także, czy piłowanie zębów może być bolesne i jakie metody znieczulenia są stosowane.

Piłowanie zębów pod licówki - czym jest i kiedy jest stosowane?

Piłowanie zębów pod licówki jest procedurą, w której lekarz stomatolog usuwa niewielką ilość tkanki zęba przygotowując go do założenia licówki. Licówka to cienki płat porcelany lub kompozyt, który jest trwale przyklejany do przedniej powierzchni zęba w celu poprawy jego kształtu, koloru lub wielkości. Piłowanie zębów pod licówki jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla licówki, aby mogła być prawidłowo umieszczona na zębie.

Piłowanie zębów przed i po leczeniu - czy jest konieczne?

Piłowanie zębów przed i po leczeniu jest powszechnie stosowane, aby przygotować zęby do różnych procedur stomatologicznych. Przed leczeniem, piłowanie zębów może być konieczne w celu usunięcia uszkodzonej tkanki i stworzenia odpowiedniej przestrzeni dla wkładu protetycznego, korony lub mostu. Po leczeniu, piłowanie zębów może być potrzebne w celu dostosowania kształtu i dopasowania dostawanych elementów protetycznych do naturalnego zgryzu.

Piłowanie zębów pod korony - cel i procedura

Piłowanie zębów pod korony jest niezbędne w przypadku, gdy pacjent wymaga założenia koron protetycznych na zęby. Korona to sztuczny element, który umieszcza się na obciążonym zębie w celu przywrócenia jego wyglądu i funkcji. Piłowanie zębów pod korony polega na usunięciu określonej ilości szkliwa zęba w celu utworzenia miejsca na koronę, która zostanie zamocowana na zębie po zakończeniu procedury.

Piłowanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego - dlaczego jest wykonywane?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, lekarz stomatolog może zalecić piłowanie zębów w celu poprawienia estetyki i dopasowania zębów do naturalnego zgryzu. Piłowanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego obejmuje usuwanie nadmiarowego szkliwa z niektórych zębów, aby uzyskać równomierne i harmonijne ułożenie zębów. Ma to na celu osiągnięcie optymalnych wyników po przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego.

Czy piłowanie zębów jest bolesne? - informacje o odczuciach i zastosowanych metodach znieczulenia

Piłowanie zębów może być nieco niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne. Zabieg jest wykonywany po zastosowaniu miejscowego znieczulenia, które eliminuje ból i niewygodę. Istnieją różne metody znieczulenia, takie jak znieczulenie za pomocą zastrzyku lub stosowanie żeli znieczulających na powierzchnię zęba przed piłowaniem. Ważne jest, aby poinformować lekarza stomatologa o ewentualnych obawach lub nadwrażliwości, aby otrzymać odpowiednie znieczulenie i zapewnić komfort podczas zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co warto wiedzieć o zabiegu piłowania zębów?

Zabieg piłowania zębów, znany również jako rekonturacja zębów lub piłowanie zębów, to procedura stomatologiczna polegająca na delikatnym usuwaniu małej ilości szkliwa z powierzchni zębów w celu dostosowania ich kształtu lub eliminacji niewielkich nierówności. Oto kilka ważnych informacji na temat tego zabiegu:

 1. Cel zabiegu: Piłowanie zębów ma na celu poprawę wyglądu zębów oraz dostosowanie ich do właściwego układu i równowagi w jamie ustnej. Najczęstszym celem jest usunięcie nierówności, takich jak ostrze krawędzi zęba lub delikatne nadmiernie wystające fragmenty szkliwa.
 2. Procedura: Zabieg piłowania zębów jest stosunkowo prosty. Najpierw lekarz stomatolog oceni zęby i określi, które zęby wymagają modyfikacji. Następnie za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak frezy lub pilniki, delikatnie usunie niewielką ilość szkliwa, aż uzyska pożądany kształt i równowagę.
 3. Bezbolesność: Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ponieważ usuwa się bardzo niewielką ilość szkliwa. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne drgnięcie lub pocieranie podczas zabiegu.
 4. Kandydaci: Piłowanie zębów jest odpowiednie dla osób, które mają niewielkie nierówności zębów lub delikatne ostrza krawędzi, które chcą wygładzić lub dostosować. Zabieg ten nie jest odpowiedni w przypadku poważniejszych problemów z zębami, takich jak próchnica, ubytki lub duże nierówności.
 5. Efekty: Po zabiegu pacjent może spodziewać się zauważalnej poprawy estetyki uśmiechu oraz lepszego dopasowania zębów w jamie ustnej. Zęby staną się bardziej równomierne i estetyczne.
 6. Konserwacja: Po zabiegu pacjent zazwyczaj nie wymaga specjalnej opieki ani rekonwalescencji. Ważne jest jednak, aby nadal dbać o higienę jamy ustnej, regularnie myć zęby i odwiedzać stomatologa na kontrolne wizyty.
 7. Alternatywy: Jeśli nierówności zębów są bardziej znaczne lub jeśli istnieją inne problemy stomatologiczne, takie jak ubytki czy krzywe zęby, istnieją bardziej zaawansowane procedury, takie jak ortodoncja (aparaty) lub nakładki na zęby (wybielanie, licówki), które mogą być bardziej odpowiednie.

Zabieg piłowania zębów może być szybkim i skutecznym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić estetykę swojego uśmiechu i dostosować kształt zębów. Jednak przed podjęciem decyzji o tym zabiegu warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni stan zdrowia zębów i dostosuje plan leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy piłowanie zębów jest szkodliwe?

Piłowanie zębów, znane również jako rekonturacja zębów lub piłowanie zębów, jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem stomatologicznym, o ile jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza stomatologa lub higienistę stomatologicznego. Jednak istnieją pewne kwestie, które warto wziąć pod uwagę w kontekście piłowania zębów:

 1. Minimalna ilość usuwanego szkliwa: W przypadku piłowania zębów usuwa się tylko niewielką ilość szkliwa, zazwyczaj w celu dostosowania kształtu zęba lub usunięcia niewielkich nierówności. Dlatego zabieg ten nie powinien znacząco osłabić struktury zęba.
 2. Bezbolesność: Piłowanie zębów jest zazwyczaj bezbolesne i nie wymaga znieczulenia, ponieważ usuwa się tylko cienką warstwę szkliwa. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne drgnięcie lub pocieranie.
 3. Cel zabiegu: Piłowanie zębów jest przede wszystkim stosowane w celach estetycznych, aby poprawić wygląd zębów i dostosować ich kształt. Może być także wykorzystywane do eliminacji niewielkich ostrzy krawędzi lub nieprawidłowości.
 4. Odpowiedni kandydaci: Zabieg ten jest odpowiedni dla osób, które mają niewielkie nierówności zębów lub delikatne ostrza krawędzi, które chcą poprawić. Nie jest on zalecany w przypadku poważniejszych problemów stomatologicznych, takich jak próchnica, ubytki czy krzywe zęby.
 5. Konserwacja: Po zabiegu pacjent zazwyczaj nie wymaga specjalnej opieki ani rekonwalescencji. Warto jednak nadal dbać o higienę jamy ustnej, regularnie myć zęby i odwiedzać stomatologa na kontrolne wizyty.
 6. Alternatywy: Jeśli nierówności zębów są bardziej znaczne lub istnieją inne problemy stomatologiczne, takie jak ubytki czy krzywe zęby, istnieją bardziej zaawansowane procedury, takie jak ortodoncja (aparaty) lub nakładki na zęby (wybielanie, licówki), które mogą być bardziej odpowiednie.

Podsumowując, piłowanie zębów jest stosunkowo bezpiecznym i niewielko inwazyjnym zabiegiem, który może pomóc poprawić estetykę zębów. Jednak jego odpowiedniość zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia zębów, dlatego warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem przed podjęciem decyzji o tym zabiegu. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych komplikacji i osiągnąć pożądane efekty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca