Pielęgnacja tatuażu: jak zadbać o tatuaż krok po kroku? Jak dbać o świeży tatuaż z użyciem kosmetyków? Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go

Pielęgnacja tatuażu: jak zadbać o tatuaż krok po kroku? Jak dbać o świeży tatuaż z użyciem kosmetyków? Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go

Sprawdź jak dbać o nowy tatuaż

Pielęgnacja tatuażu: jak utrzymać tatuaż w dobrym stanie i przedłużyć jego trwałość?

Tatuaż jest wyjątkowym dziełem sztuki, które warto chronić i pielęgnować, aby utrzymać jego wspaniałość na lata. Pielęgnacja tatuażu jest kluczowa zarówno w okresie po wykonaniu tatuażu, jak i po zakończeniu procesu gojenia. W tym poradniku przedstawię Ci kroki, które pomogą Ci utrzymać Twój tatuaż w doskonałej kondycji, przedłużając jednocześnie trwałość jego piękna.

Pielęgnacja świeżego tatuażu: jak dbać o tatuaż w pierwszych dniach po wykonaniu?

Po wykonaniu tatuażu, Twoja skóra będzie potrzebować szczególnej troski i ochrony. Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać świeżość i zdrowie skóry:

 1. Zawsze myj tatuaż delikatnie, używając łagodnego mydła i ciepłej wody. Unikaj stosowania zbyt gorącej wody, która może podrażniać skórę.
 2. Po umyciu tatuażu, osusz go delikatnie przy użyciu miękkiego ręcznika lub serwetki. Nie pocieraj ani nie drap skóry, aby uniknąć uszkodzenia i zakażenia.
 3. Po wysuszeniu, nałóż cienką warstwę kremu do tatuaży, zalecanego przez tatuażystę. Staraj się stosować kremy o naturalnym składzie, bez sztucznych barwników ani substancji drażniących.
 4. W ciągu pierwszych kilku dni po wykonaniu tatuażu, unikaj wystawiania go na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Jeśli konieczne jest wyjście na słońce, nakryj tatuaż ubraniem lub nałóż specjalną opaskę ochronną.
 5. Unikaj moczenia tatuażu w wodzie, takiej jak basen, sauna czy gorąca kąpiel, w okresie gojenia. Woda może wpływać negatywnie na proces gojenia.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Pielęgnacja świeżego tatuażu jest niezwykle istotna, aby zapewnić prawidłowe gojenie i minimalizować ryzyko infekcji. Oto kilka kroków, jak dbać o świeży tatuaż:

 1. Czystość rąk: Zawsze myj dokładnie ręce przed dotknięciem tatuażu, aby uniknąć przenoszenia bakterii na skórę.
 2. Opaska lub folia ochronna: Jeśli artysta tatuażu zasugerował zastosowanie opaski lub folii ochronnej, pozostaw ją na przez zalecany czas. To pomoże uniknąć bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami.
 3. Delikatne mycie: Po usunięciu opaski lub folii, delikatnie umyj tatuaż letnią wodą i łagodnym mydłem bez alkoholu czy substancji drażniących. Nie trzyj ani nie szoruj tatuażu – używaj delikatnego ruchu.
 4. Suszenie: Delikatnie osusz tatuaż, tupając go miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj, bo to może podrażnić delikatną skórę.
 5. Krem do tatuażu: Niewielką ilość specjalnego kremu do tatuażu, który zalecił artysta, nałóż na skórę. Krem powinien być bezzapachowy i nie zawierać alkoholu. To pomoże nawilżyć skórę i przyspieszyć gojenie.
 6. Unikanie tarcia i zanieczyszczeń: Unikaj noszenia ciasnych lub tkaninnych ubrań na miejscu tatuażu, które mogą ocierać się o skórę. Staraj się również unikać kurzu, brudu i nadmiernego pocenia się.
 7. Unikaj moczenia: W pierwszych kilku tygodniach unikaj moczenia tatuażu w basenie, jacuzzi, wannie czy innych miejscach, gdzie skóra może się zmiękczyć i stworzyć warunki dla bakterii.
 8. Nie drap: Nie drap, nie szarp, nie zrywaj skórek – pozwól im naturalnie odpadać, aby uniknąć infekcji.
 9. Unikaj słońca: Unikaj narażania tatuażu na bezpośrednie promienie słoneczne przez co najmniej kilka tygodni. Skóra może być bardziej wrażliwa na promieniowanie UV.
 10. Unikaj alkoholu i substancji drażniących: Unikaj alkoholu, substancji chemicznych i kosmetyków w okolicy tatuażu.

Pamiętaj, że każdy tatuaż może reagować inaczej, dlatego warto trzymać się zaleceń artysty tatuażu dotyczących pielęgnacji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, wysypka lub wydzielina, skonsultuj się z lekarzem.

Chroń tatuaż przed działaniem słońca

Oczywiście, ochrona tatuażu przed słońcem jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie gojenia, aby zapobiec blaknięciu kolorów i ewentualnym uszkodzeniom skóry. Oto kilka kroków, jak chronić tatuaż przed działaniem słońca:

 1. Unikaj ekspozycji: W miarę możliwości, staraj się unikać bezpośredniego narażenia tatuażu na słońce, zwłaszcza w godzinach, gdy promieniowanie UVB i UVA jest najbardziej intensywne, czyli w godzinach 10:00-16:00.
 2. Noszenie ubrań: Zakryj tatuaż ubraniem, najlepiej z długim rękawem lub długimi spodniami, aby chronić go przed promieniowaniem UV. Wybieraj luźne i przewiewne tkaniny, aby uniknąć pocenia się.
 3. Krem z filtrem UV: Jeśli konieczne jest narażenie tatuażu na słońce, nałóż grubą warstwę kremu z filtrem UV na obszarze tatuażu. Wybierz krem o wysokim SPF (faktor ochrony przeciwsłonecznej), najlepiej 30 lub wyższy. Pamiętaj o regularnym ponawianiu aplikacji co kilka godzin, szczególnie po kontakcie z wodą lub poceniem się.
 4. Specjalne kremy do tatuażu: Czasami dostępne są specjalne kremy do tatuażu z filtrem UV, które pomagają chronić tatuaż i jednocześnie przyspieszają proces gojenia. Upewnij się, że krem jest bezzapachowy i nie zawiera alkoholu.
 5. Unikaj solarium: Unikaj korzystania z solarium, ponieważ może ono także uszkodzić tatuaż oraz skórę wokół niego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu: jak dbać o tatuaż po zakończeniu procesu gojenia?

Po zakończeniu procesu gojenia skóry możesz nadal cieszyć się pięknem swojego tatuażu, stosując odpowiednią pielęgnację. Poniżej przedstawiam kilka porad, które pomogą utrzymać Twój tatuaż w doskonałej kondycji:

 1. Regularnie nawilżaj tatuaż, używając hipoalergicznego i bezzapachowego kremu do tatuaży. Nawilżanie jest kluczowe dla zachowania elastyczności skóry, a także dla utrzymania żywych kolorów tatuażu.
 2. Unikaj moczenia tatuażu przez dłuższy czas, szczególnie w chlorowanej wodzie lub w wodzie morskiej. Jeśli musisz pływać, nałóż warstwę wodoodpornej opaski ochronnej lub użyj specjalnej folii ochronnej.
 3. Unikaj wystawiania tatuażu na nadmierne narażenie na słońce. Słońce może powodować blaknięcie kolorów i przyspieszać starzenie się skóry. Zawsze stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym na obszarze tatuażu, zwłaszcza podczas długiego naświetlania słonecznego.
 4. Unikaj skrubania lub drapania tatuażu, nawet jeśli skóra wydaje się być sucha czy łuskowata. Delikatnie nawilżaj skórę lub nałóż cienką warstwę kremu do tatuażu. Nie używaj żadnych twardych szczoteczek ani peelingów na obszarze tatuażu.

Pielęgnacja po laserowym usuwaniu tatuażu: jak pielęgnować skórę po zabiegu usuwania tatuażu laserem?

Usuwanie tatuażu laserem jest procesem, który także wymaga odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o skórę po laserowym usuwaniu tatuażu:

 1. Po zabiegu, nałóż chłodzący opatrunek lub pakiet lodu na obszar, który był poddawany laserowej terapii. To pomoże złagodzić wszelkie stany zapalne lub podrażnienia skóry.
 2. Unikaj wystawiania obszaru po zabiegu na działanie promieni słonecznych przez 4–6 tygodni. Nałóż krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym na skórę, zanim wyjdziesz na słońce.
 3. Unikaj silnych produktów chemicznych lub substancji drażniących na obszarze po zabiegu. Skóra może być wrażliwa po terapii laserowej, więc używaj łagodnych kremów nawilżających i bezpiecznych żelów do mycia.
 4. W przypadku wystąpienia bólu, obrzęku lub stanu zapalnego, skonsultuj się z dermatologiem, aby otrzymać odpowiednie leczenie lub zalecenia dotyczące pielęgnacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca