Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega, jak się do niej przygotować i rekonwalescencja. Operacja zmniejszenia piersi – na czym polega? Zabieg zmniejszania piersi to poważna operacja, którą poprzedzają konsultacje z lekarzem i szereg badań

Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega, jak się do niej przygotować i rekonwalescencja. Operacja zmniejszenia piersi – na czym polega? Zabieg zmniejszania piersi to poważna operacja, którą poprzedzają konsultacje z lekarzem i szereg badań

Operacja zmniejszenia biustu jest jednym z popularnych zabiegów chirurgii plastycznej, której celem jest redukcja rozmiaru piersi oraz poprawa ich kształtu. Ten tekst podpowie, dla kogo taki zabieg może być odpowiedni, opisze procedurę operacji, rekonwalescencję oraz niezbędne przygotowania do zabiegu.

Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega i dla kogo jest polecana?

Operacja zmniejszenia biustu, znana również jako redukcja piersi, polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry z piersi oraz na ich modelowaniu. Zabieg ten jest zalecany dla pacjentek, które cierpią z powodu nadmiernego rozmiaru piersi, które mogą powodować dolegliwości zdrowotne, takie jak ból pleców, szyi lub ramion, trudności w utrzymaniu dobrej postawy, a także trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Procedura operacji zmniejszenia biustu - etapy i techniki

Operacja zmniejszenia biustu przeważnie przeprowadzana jest w trybie hospitalizacji, pod ogólnym znieczuleniem. Zabieg ten składa się z kilku etapów:

 1. Nacięcie: Na początku chirurg wykonuje nacięcie wokół brodawki, a następnie kontynuuje je w kierunku linii piersiowej i pod nią. Ważne jest, aby chirurg dokładnie omówił kształt i długość nacięcia przed zabiegiem.
 2. Usunięcie nadmiaru tkanki: Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry z piersi. Chirurg dostosowuje ilość usuniętej tkanki, aby uzyskać wymarzony efekt i równowagę proporcji.
 3. Modelowanie i podniesienie piersi: Po usunięciu nadmiaru tkanki chirurg modeluje piersi, przesuwając je do właściwej pozycji. Często konieczne jest również podniesienie brodawki, aby uzyskać naturalny wygląd i kształt piersi.
 4. Zszycie nacięć: Po przeprowadzeniu niezbędnych korekt chirurg zamyka nacięcia specjalnymi szwami.

Przewidywany czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia biustu

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia biustu może się różnić w zależności od pacjentki i zakresu zabiegu. Przez pierwsze kilka dni po operacji pacjentka będzie musiała nosić specjalny biustonosz, który pomoże w utrzymaniu piersi w odpowiedniej pozycji i zminimalizuje obrzęk. Ważne jest również unikanie wysiłku fizycznego przez około 4-6 tygodni.

Podczas rekonwalescencji pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort, ból lub napięcie w okolicy piersi. Lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe, jeśli to konieczne. Regularne kontrole u chirurga plastycznego będą niezbędne podczas procesu rekonwalescencji, aby monitorować proces gojenia się i zapewnić odpowiednie wsparcie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przygotowanie do operacji zmniejszenia biustu - co robić przed zabiegiem?

Przygotowanie do operacji zmniejszenia biustu jest kluczowym etapem, który pomaga zapewnić bezpieczeństwo i sukces zabiegu. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed operacją:

 • Konsultacja z chirurgiem plastycznym: Rozmowa z lekarzem przed operacją pozwoli na omówienie oczekiwań, możliwości i ewentualnych ryzyk związanych z zabiegiem.
 • Badania lekarskie: Lekarz może zalecić wykonanie określonych badań przed operacją, aby upewnić się, że pacjentka jest odpowiednio przygotowana.
 • Zatrzymanie przyjmowania niektórych leków: Przed operacją chirurg może poprosić pacjentkę o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań.
 • Trzymanie się zaleceń przedoperacyjnych: Przed operacją należy przestrzegać zaleceń lekarza, takich jak unikanie jedzenia i picia przed zabiegiem, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Blizny po operacji biustu - jak się je pielęgnuje i czy znikają?

Po operacji zmniejszenia biustu blizny są nieodłącznym skutkiem zabiegu. Jak wyglądają i jak się goją, różni się od osoby do osoby. W większości przypadków blizny będą stawać się coraz bardziej niewidoczne w ciągu roku po operacji. Jednak odpowiednia pielęgnacja blizn jest kluczowa w procesie gojenia:

 • Higiena i czystość: Ważne jest utrzymanie blizn w czystości, zgodnie z zaleceniami chirurga plastycznego. Zaleca się stosowanie łagodnych detergentów i unikanie tarcia czy pocierania blizn.
 • Stosowanie maści lub kremów: Lekarz może zalecić stosowanie maści lub kremów łagodzących, które pomogą zmiękczyć skórę wokół blizn i wspomóc proces gojenia.
 • Ochrona przed słońcem: W okresie rekonwalescencji, blizny powinny być odpowiednio chronione przed słońcem, aby uniknąć nadmiernego przebarwienia. Należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do procesu gojenia się blizn i być cierpliwym, ponieważ czas i jakość gojenia się blizn może się różnić u różnych osób.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca