Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega, jak się do niej przygotować i rekonwalescencja. Operacja zmniejszenia piersi – na czym polega? Zabieg zmniejszania piersi to poważna operacja, którą poprzedzają konsultacje z lekarzem i szereg badań

Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega, jak się do niej przygotować i rekonwalescencja. Operacja zmniejszenia piersi – na czym polega? Zabieg zmniejszania piersi to poważna operacja, którą poprzedzają konsultacje z lekarzem i szereg badań

Operacja zmniejszenia biustu jest jednym z popularnych zabiegów chirurgii plastycznej, której celem jest redukcja rozmiaru piersi oraz poprawa ich kształtu. Ten tekst podpowie, dla kogo taki zabieg może być odpowiedni, opisze procedurę operacji, rekonwalescencję oraz niezbędne przygotowania do zabiegu.

Operacja zmniejszenia biustu - na czym polega i dla kogo jest polecana?

Operacja zmniejszenia biustu, znana również jako redukcja piersi, polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry z piersi oraz na ich modelowaniu. Zabieg ten jest zalecany dla pacjentek, które cierpią z powodu nadmiernego rozmiaru piersi, które mogą powodować dolegliwości zdrowotne, takie jak ból pleców, szyi lub ramion, trudności w utrzymaniu dobrej postawy, a także trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Procedura operacji zmniejszenia biustu - etapy i techniki

Operacja zmniejszenia biustu przeważnie przeprowadzana jest w trybie hospitalizacji, pod ogólnym znieczuleniem. Zabieg ten składa się z kilku etapów:

 1. Nacięcie: Na początku chirurg wykonuje nacięcie wokół brodawki, a następnie kontynuuje je w kierunku linii piersiowej i pod nią. Ważne jest, aby chirurg dokładnie omówił kształt i długość nacięcia przed zabiegiem.
 2. Usunięcie nadmiaru tkanki: Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry z piersi. Chirurg dostosowuje ilość usuniętej tkanki, aby uzyskać wymarzony efekt i równowagę proporcji.
 3. Modelowanie i podniesienie piersi: Po usunięciu nadmiaru tkanki chirurg modeluje piersi, przesuwając je do właściwej pozycji. Często konieczne jest również podniesienie brodawki, aby uzyskać naturalny wygląd i kształt piersi.
 4. Zszycie nacięć: Po przeprowadzeniu niezbędnych korekt chirurg zamyka nacięcia specjalnymi szwami.

Przewidywany czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia biustu

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia biustu może się różnić w zależności od pacjentki i zakresu zabiegu. Przez pierwsze kilka dni po operacji pacjentka będzie musiała nosić specjalny biustonosz, który pomoże w utrzymaniu piersi w odpowiedniej pozycji i zminimalizuje obrzęk. Ważne jest również unikanie wysiłku fizycznego przez około 4-6 tygodni.

Podczas rekonwalescencji pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort, ból lub napięcie w okolicy piersi. Lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe, jeśli to konieczne. Regularne kontrole u chirurga plastycznego będą niezbędne podczas procesu rekonwalescencji, aby monitorować proces gojenia się i zapewnić odpowiednie wsparcie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przygotowanie do operacji zmniejszenia biustu - co robić przed zabiegiem?

Przygotowanie do operacji zmniejszenia biustu jest kluczowym etapem, który pomaga zapewnić bezpieczeństwo i sukces zabiegu. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed operacją:

 • Konsultacja z chirurgiem plastycznym: Rozmowa z lekarzem przed operacją pozwoli na omówienie oczekiwań, możliwości i ewentualnych ryzyk związanych z zabiegiem.
 • Badania lekarskie: Lekarz może zalecić wykonanie określonych badań przed operacją, aby upewnić się, że pacjentka jest odpowiednio przygotowana.
 • Zatrzymanie przyjmowania niektórych leków: Przed operacją chirurg może poprosić pacjentkę o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań.
 • Trzymanie się zaleceń przedoperacyjnych: Przed operacją należy przestrzegać zaleceń lekarza, takich jak unikanie jedzenia i picia przed zabiegiem, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Blizny po operacji biustu - jak się je pielęgnuje i czy znikają?

Po operacji zmniejszenia biustu blizny są nieodłącznym skutkiem zabiegu. Jak wyglądają i jak się goją, różni się od osoby do osoby. W większości przypadków blizny będą stawać się coraz bardziej niewidoczne w ciągu roku po operacji. Jednak odpowiednia pielęgnacja blizn jest kluczowa w procesie gojenia:

 • Higiena i czystość: Ważne jest utrzymanie blizn w czystości, zgodnie z zaleceniami chirurga plastycznego. Zaleca się stosowanie łagodnych detergentów i unikanie tarcia czy pocierania blizn.
 • Stosowanie maści lub kremów: Lekarz może zalecić stosowanie maści lub kremów łagodzących, które pomogą zmiękczyć skórę wokół blizn i wspomóc proces gojenia.
 • Ochrona przed słońcem: W okresie rekonwalescencji, blizny powinny być odpowiednio chronione przed słońcem, aby uniknąć nadmiernego przebarwienia. Należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do procesu gojenia się blizn i być cierpliwym, ponieważ czas i jakość gojenia się blizn może się różnić u różnych osób.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca