mgr Bożena Heller
autor artykułuMedycyna komplementarna
Już w drugim dziesięcioleciu XXI wieku medycyna komplementarna i alternatywna ( z ang. cam) była w medycynie klinicznej czymś normalnym. Komplementarne i alternatywne metody pracownicy służby zdrowia stosowali w celach profilaktyki i ochrony zdrowia. Dość często metody terapeutyczne należące do gatunku medycyny naturalnej były określane jako medycyna alternatywna. Słowo alternatywny oznacza "inny", "przeciwstawiający się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane". To natomiast nie odzwierciedla roli, pełniącej przez naturalne sposoby leczenia w procesie terapeutycznym. W wyniku tego pojawiło się nowe pojęcie jakim jest "medycyna komplementarna", czyli postępowanie z wykorzystaniem środków medycyny naturalnej (np. z użyciem ziół, które uzupełnia się leczenie lekami stosowanych w akademickich praktykach medycznych.
Należy wiedzieć, że w Polsce medycyna komplementarna jest stosowana podczas standardowej opieki medycznej. Metody komplementarne często wykorzystują lekarze. Bardzo ważne jest jednak to, aby uprawiano ją z użyciem najwyższej jakości produktów, wyrobów, czy suplementów diety. Wysokiej jakości preparaty posiadają określoną zawartość ciał czynnych, a także znajdują się w formie umożliwiającej ich odpowiednie wchłanianie do organizmu. Zalicza się do nich często używany, prozdrowotny produkt jakim jest jest pyłek pszczeli. Można stosować zarówno w postaci obnóży, które spożywa się łyżeczką w połączeniu np. z miodem albo wodą. warto wiedzieć, że zostało stwierdzone jego lepsze potencjalne działanie jako Jednakże pyłku pszczelego w postaci miałko rozdrobnionej. Właśnie taka forma 10-krotnie zwiększa przyswajalność tego produktu.
Formy medycyny komplementarnej
Diagnoza podczas konsultacji u lekarza specjalisty medycyny komplementarnej rozpoczyna się od diagnozy metodami dalekowschodnimi, czyli diagnoza z pulsu pacjenta, oględziny teczówki oka oraz język. Następnie przechodzi on do analizy wyników badań diagnostycznych-laboratoryjnych. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu np marki Mezator
Dla każdego pacjenta ustala indywidualnie dobrane metody leczenie, a także dietę. Każdego podopiecznego traktuje indywidualnie. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty psychiczne oraz fizyczne, innymi słowami wobec pacjenta stosuje podejście holistyczne. Dzięki tym działaniom jest możliwe wcześniejsze podjęcie odpowiedniego leczenie, a tym samym nie dopuszczeni do rozwinięcia się poważniejszej choroby.
Ciekawostka
Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu marki Mezator
Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?
Medycyna komplementarną przeznaczona jest na przykład dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, W tej sytuacji są dwa postępowania terapeutyczne, czyli leki zmniejszające kwasowość w żołądki, a także zioła przeciwzapalne. W sytuacji mniej nasilonych objawów może zmniejszyć dawkę albo odstawić leki i stosować wyłącznie preparaty ziołowe. Jeśli natomiast dojdzie do zaostrzenia choroby do mieszanki ziołowej powinna dodać leki, w celu wzmocnienia efektów działania. Zalet tego typu postępowania jest kilka. Po pierwsze osoba chora nie ma przewlekle obniżonej kwasowości w obrębie żołądka, a po drugie zioła przyspieszają perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego, co ułatwia przedostawanie się treści pokarmowych do jego dolnych partii. To natomiast powoduje, że nie dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, czyli inaczej mówiąc. Zioła przyspieszają również gojenie się stanu zapalnego.
Medycyna komplementarna polecana jest także przy leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa. Osoby zmagające się z nimi zmuszeni są przewlekle zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy i źle działać na serce. W celu ograniczenia potrzeby zażywania leków, można suplementować dietę produktami wykazującymi działanie komplementarne.
Medycyna komplementarna polecana jest, więc osobom cierpiącym na różne dolegliwości, schorzenia, czy choroby. Nie wyklucza ona medycyny akademickiej i przyjmowania leków, ale jeśli to możliwe dąży do ich ograniczenia.
CAM (complementary and alternative medicine) zyskują coraz większą popularność. Dzięki licznym dowodom potwierdzającym bezpieczeństwo i skuteczność wiele ludzi docenia naturalne praktyki oraz produkty. Wpływają one nie tylko pozywanie na zdrowie, ale także dobre samopoczucie. Wystąpienie możliwego działania niepożądanego oraz szkodliwego dla zdrowia jest stosunkowo niewielkie, skłania, więc to lekarzy do łączenia różnych metod medycyny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medycyny komplementarnej, czy poznać najnowsze trędy panujące w medycynie naturalnej zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp