bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Blog healthcare

Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Sposoby leczenia pacjenta za pomocą opieki zdrowotnej medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM). Medycyna komplementarna to zabiegi, które są stosowane w połączeniu z zabiegami medycyny konwencjonalnej. Zaliczają się do nich różnego rodzaju terapie i praktyki posiadające zdrowotne właściwości. Nie są to jednak standardowe metody opieki zdrowotnej. Ich zakres działania jest bardzo szeroki. Słyną ze swojej medycznej skuteczności i bezpieczeństwa. Należy do nich na przykład akupunktura. Zastosowanie tego rodzaju terapii ma na celu zmniejszenie niektórych skutków ubocznych leczenia nowotworów (zostało to potwierdzone naukowo).

Spis treści

 1. Medycyna komplementarna
 2. Formy medycyny komplementarnej
 3. Ciekawostka
 4. Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna komplementarna

Już w drugim dziesięcioleciu XXI wieku medycyna komplementarna i alternatywna ( z ang. cam) była w medycynie klinicznej czymś normalnym. Komplementarne i alternatywne metody pracownicy służby zdrowia stosowali w celach profilaktyki i ochrony zdrowia. Dość często metody terapeutyczne należące do gatunku medycyny naturalnej były określane jako medycyna alternatywna. Słowo alternatywny oznacza "inny", "przeciwstawiający się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane". To natomiast nie odzwierciedla roli, pełniącej przez naturalne sposoby leczenia w procesie terapeutycznym. W wyniku tego pojawiło się nowe pojęcie jakim jest "medycyna komplementarna", czyli postępowanie z wykorzystaniem środków medycyny naturalnej (np. z użyciem ziół, które uzupełnia się leczenie lekami stosowanych w akademickich praktykach medycznych.

Należy wiedzieć, że w Polsce medycyna komplementarna jest stosowana podczas standardowej opieki medycznej. Metody komplementarne często wykorzystują lekarze. Bardzo ważne jest jednak to, aby uprawiano ją z użyciem najwyższej jakości produktów, wyrobów, czy suplementów diety. Wysokiej jakości preparaty posiadają określoną zawartość ciał czynnych, a także znajdują się w formie umożliwiającej ich odpowiednie wchłanianie do organizmu. Zalicza się do nich często używany, prozdrowotny produkt jakim jest jest pyłek pszczeli. Można stosować zarówno w postaci obnóży, które spożywa się łyżeczką w połączeniu np. z miodem albo wodą. warto wiedzieć, że zostało stwierdzone jego lepsze potencjalne działanie jako Jednakże pyłku pszczelego w postaci miałko rozdrobnionej. Właśnie taka forma 10-krotnie zwiększa przyswajalność tego produktu.

Formy medycyny komplementarnej

Diagnoza podczas konsultacji u lekarza specjalisty medycyny komplementarnej rozpoczyna się od diagnozy metodami dalekowschodnimi, czyli diagnoza z pulsu pacjenta, oględziny teczówki oka oraz język. Następnie przechodzi on do analizy wyników badań diagnostycznych-laboratoryjnych. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu np marki Mezator

Dla każdego pacjenta ustala indywidualnie dobrane metody leczenie, a także dietę. Każdego podopiecznego traktuje indywidualnie. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty psychiczne oraz fizyczne, innymi słowami wobec pacjenta stosuje podejście holistyczne. Dzięki tym działaniom jest możliwe wcześniejsze podjęcie odpowiedniego leczenie, a tym samym nie dopuszczeni do rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Ciekawostka

Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu marki Mezator

Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?

Medycyna komplementarną przeznaczona jest na przykład dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, W tej sytuacji są dwa postępowania terapeutyczne, czyli leki zmniejszające kwasowość w żołądki, a także zioła przeciwzapalne. W sytuacji mniej nasilonych objawów może zmniejszyć dawkę albo odstawić leki i stosować wyłącznie preparaty ziołowe. Jeśli natomiast dojdzie do zaostrzenia choroby do mieszanki ziołowej powinna dodać leki, w celu wzmocnienia efektów działania. Zalet tego typu postępowania jest kilka. Po pierwsze osoba chora nie ma przewlekle obniżonej kwasowości w obrębie żołądka, a po drugie zioła przyspieszają perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego, co ułatwia przedostawanie się treści pokarmowych do jego dolnych partii. To natomiast powoduje, że nie dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, czyli inaczej mówiąc. Zioła przyspieszają również gojenie się stanu zapalnego.

Medycyna komplementarna polecana jest także przy leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa. Osoby zmagające się z nimi zmuszeni są przewlekle zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy i źle działać na serce. W celu ograniczenia potrzeby zażywania leków, można suplementować dietę produktami wykazującymi działanie komplementarne.

Medycyna komplementarna polecana jest, więc osobom cierpiącym na różne dolegliwości, schorzenia, czy choroby. Nie wyklucza ona medycyny akademickiej i przyjmowania leków, ale jeśli to możliwe dąży do ich ograniczenia.

CAM (complementary and alternative medicine) zyskują coraz większą popularność. Dzięki licznym dowodom potwierdzającym bezpieczeństwo i skuteczność wiele ludzi docenia naturalne praktyki oraz produkty. Wpływają one nie tylko pozywanie na zdrowie, ale także dobre samopoczucie. Wystąpienie możliwego działania niepożądanego oraz szkodliwego dla zdrowia jest stosunkowo niewielkie, skłania, więc to lekarzy do łączenia różnych metod medycyny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medycyny komplementarnej, czy poznać najnowsze trędy panujące w medycynie naturalnej zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie komplementarnej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych diagnostów dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia


Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
05Godzin
06Minut
55Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN