bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Blog healthcare

Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Sposoby leczenia pacjenta za pomocą opieki zdrowotnej medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM). Medycyna komplementarna to zabiegi, które są stosowane w połączeniu z zabiegami medycyny konwencjonalnej. Zaliczają się do nich różnego rodzaju terapie i praktyki posiadające zdrowotne właściwości. Nie są to jednak standardowe metody opieki zdrowotnej. Ich zakres działania jest bardzo szeroki. Słyną ze swojej medycznej skuteczności i bezpieczeństwa. Należy do nich na przykład akupunktura. Zastosowanie tego rodzaju terapii ma na celu zmniejszenie niektórych skutków ubocznych leczenia nowotworów (zostało to potwierdzone naukowo).

Spis treści

 1. Medycyna komplementarna
 2. Formy medycyny komplementarnej
 3. Ciekawostka
 4. Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna komplementarna

Już w drugim dziesięcioleciu XXI wieku medycyna komplementarna i alternatywna ( z ang. cam) była w medycynie klinicznej czymś normalnym. Komplementarne i alternatywne metody pracownicy służby zdrowia stosowali w celach profilaktyki i ochrony zdrowia. Dość często metody terapeutyczne należące do gatunku medycyny naturalnej były określane jako medycyna alternatywna. Słowo alternatywny oznacza "inny", "przeciwstawiający się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane". To natomiast nie odzwierciedla roli, pełniącej przez naturalne sposoby leczenia w procesie terapeutycznym. W wyniku tego pojawiło się nowe pojęcie jakim jest "medycyna komplementarna", czyli postępowanie z wykorzystaniem środków medycyny naturalnej (np. z użyciem ziół, które uzupełnia się leczenie lekami stosowanych w akademickich praktykach medycznych.

Należy wiedzieć, że w Polsce medycyna komplementarna jest stosowana podczas standardowej opieki medycznej. Metody komplementarne często wykorzystują lekarze. Bardzo ważne jest jednak to, aby uprawiano ją z użyciem najwyższej jakości produktów, wyrobów, czy suplementów diety. Wysokiej jakości preparaty posiadają określoną zawartość ciał czynnych, a także znajdują się w formie umożliwiającej ich odpowiednie wchłanianie do organizmu. Zalicza się do nich często używany, prozdrowotny produkt jakim jest jest pyłek pszczeli. Można stosować zarówno w postaci obnóży, które spożywa się łyżeczką w połączeniu np. z miodem albo wodą. warto wiedzieć, że zostało stwierdzone jego lepsze potencjalne działanie jako Jednakże pyłku pszczelego w postaci miałko rozdrobnionej. Właśnie taka forma 10-krotnie zwiększa przyswajalność tego produktu.

Formy medycyny komplementarnej

Diagnoza podczas konsultacji u lekarza specjalisty medycyny komplementarnej rozpoczyna się od diagnozy metodami dalekowschodnimi, czyli diagnoza z pulsu pacjenta, oględziny teczówki oka oraz język. Następnie przechodzi on do analizy wyników badań diagnostycznych-laboratoryjnych. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu np marki Mezator

Dla każdego pacjenta ustala indywidualnie dobrane metody leczenie, a także dietę. Każdego podopiecznego traktuje indywidualnie. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty psychiczne oraz fizyczne, innymi słowami wobec pacjenta stosuje podejście holistyczne. Dzięki tym działaniom jest możliwe wcześniejsze podjęcie odpowiedniego leczenie, a tym samym nie dopuszczeni do rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Ciekawostka

Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu marki Mezator

Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?

Medycyna komplementarną przeznaczona jest na przykład dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, W tej sytuacji są dwa postępowania terapeutyczne, czyli leki zmniejszające kwasowość w żołądki, a także zioła przeciwzapalne. W sytuacji mniej nasilonych objawów może zmniejszyć dawkę albo odstawić leki i stosować wyłącznie preparaty ziołowe. Jeśli natomiast dojdzie do zaostrzenia choroby do mieszanki ziołowej powinna dodać leki, w celu wzmocnienia efektów działania. Zalet tego typu postępowania jest kilka. Po pierwsze osoba chora nie ma przewlekle obniżonej kwasowości w obrębie żołądka, a po drugie zioła przyspieszają perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego, co ułatwia przedostawanie się treści pokarmowych do jego dolnych partii. To natomiast powoduje, że nie dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, czyli inaczej mówiąc. Zioła przyspieszają również gojenie się stanu zapalnego.

Medycyna komplementarna polecana jest także przy leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa. Osoby zmagające się z nimi zmuszeni są przewlekle zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy i źle działać na serce. W celu ograniczenia potrzeby zażywania leków, można suplementować dietę produktami wykazującymi działanie komplementarne.

Medycyna komplementarna polecana jest, więc osobom cierpiącym na różne dolegliwości, schorzenia, czy choroby. Nie wyklucza ona medycyny akademickiej i przyjmowania leków, ale jeśli to możliwe dąży do ich ograniczenia.

CAM (complementary and alternative medicine) zyskują coraz większą popularność. Dzięki licznym dowodom potwierdzającym bezpieczeństwo i skuteczność wiele ludzi docenia naturalne praktyki oraz produkty. Wpływają one nie tylko pozywanie na zdrowie, ale także dobre samopoczucie. Wystąpienie możliwego działania niepożądanego oraz szkodliwego dla zdrowia jest stosunkowo niewielkie, skłania, więc to lekarzy do łączenia różnych metod medycyny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medycyny komplementarnej, czy poznać najnowsze trędy panujące w medycynie naturalnej zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie komplementarnej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych diagnostów dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia


Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN