Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Metody leczenia w medycynie komplementarnej

Sposoby leczenia pacjenta za pomocą opieki zdrowotnej medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM). Medycyna komplementarna to zabiegi, które są stosowane w połączeniu z zabiegami medycyny konwencjonalnej. Zaliczają się do nich różnego rodzaju terapie i praktyki posiadające zdrowotne właściwości. Nie są to jednak standardowe metody opieki zdrowotnej. Ich zakres działania jest bardzo szeroki. Słyną ze swojej medycznej skuteczności i bezpieczeństwa. Należy do nich na przykład akupunktura. Zastosowanie tego rodzaju terapii ma na celu zmniejszenie niektórych skutków ubocznych leczenia nowotworów (zostało to potwierdzone naukowo).

Medycyna komplementarna

Już w drugim dziesięcioleciu XXI wieku medycyna komplementarna i alternatywna ( z ang. cam) była w medycynie klinicznej czymś normalnym. Komplementarne i alternatywne metody pracownicy służby zdrowia stosowali w celach profilaktyki i ochrony zdrowia. Dość często metody terapeutyczne należące do gatunku medycyny naturalnej były określane jako medycyna alternatywna. Słowo alternatywny oznacza "inny", "przeciwstawiający się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane". To natomiast nie odzwierciedla roli, pełniącej przez naturalne sposoby leczenia w procesie terapeutycznym. W wyniku tego pojawiło się nowe pojęcie jakim jest "medycyna komplementarna", czyli postępowanie z wykorzystaniem środków medycyny naturalnej (np. z użyciem ziół, które uzupełnia się leczenie lekami stosowanych w akademickich praktykach medycznych.

Należy wiedzieć, że w Polsce medycyna komplementarna jest stosowana podczas standardowej opieki medycznej. Metody komplementarne często wykorzystują lekarze. Bardzo ważne jest jednak to, aby uprawiano ją z użyciem najwyższej jakości produktów, wyrobów, czy suplementów diety. Wysokiej jakości preparaty posiadają określoną zawartość ciał czynnych, a także znajdują się w formie umożliwiającej ich odpowiednie wchłanianie do organizmu. Zalicza się do nich często używany, prozdrowotny produkt jakim jest jest pyłek pszczeli. Można stosować zarówno w postaci obnóży, które spożywa się łyżeczką w połączeniu np. z miodem albo wodą. warto wiedzieć, że zostało stwierdzone jego lepsze potencjalne działanie jako Jednakże pyłku pszczelego w postaci miałko rozdrobnionej. Właśnie taka forma 10-krotnie zwiększa przyswajalność tego produktu.

Formy medycyny komplementarnej

Diagnoza podczas konsultacji u lekarza specjalisty medycyny komplementarnej rozpoczyna się od diagnozy metodami dalekowschodnimi, czyli diagnoza z pulsu pacjenta, oględziny teczówki oka oraz język. Następnie przechodzi on do analizy wyników badań diagnostycznych-laboratoryjnych. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu np marki Mezator

Dla każdego pacjenta ustala indywidualnie dobrane metody leczenie, a także dietę. Każdego podopiecznego traktuje indywidualnie. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty psychiczne oraz fizyczne, innymi słowami wobec pacjenta stosuje podejście holistyczne. Dzięki tym działaniom jest możliwe wcześniejsze podjęcie odpowiedniego leczenie, a tym samym nie dopuszczeni do rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Ciekawostka

Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie przez specjalistów medycyny komplementarnej urządzeń do diagnostyki organizmu marki Mezator

Dla kogo jest Medycyna Komplementarna?

Medycyna komplementarną przeznaczona jest na przykład dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, W tej sytuacji są dwa postępowania terapeutyczne, czyli leki zmniejszające kwasowość w żołądki, a także zioła przeciwzapalne. W sytuacji mniej nasilonych objawów może zmniejszyć dawkę albo odstawić leki i stosować wyłącznie preparaty ziołowe. Jeśli natomiast dojdzie do zaostrzenia choroby do mieszanki ziołowej powinna dodać leki, w celu wzmocnienia efektów działania. Zalet tego typu postępowania jest kilka. Po pierwsze osoba chora nie ma przewlekle obniżonej kwasowości w obrębie żołądka, a po drugie zioła przyspieszają perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego, co ułatwia przedostawanie się treści pokarmowych do jego dolnych partii. To natomiast powoduje, że nie dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, czyli inaczej mówiąc. Zioła przyspieszają również gojenie się stanu zapalnego.

Medycyna komplementarna polecana jest także przy leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa. Osoby zmagające się z nimi zmuszeni są przewlekle zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy i źle działać na serce. W celu ograniczenia potrzeby zażywania leków, można suplementować dietę produktami wykazującymi działanie komplementarne.

Medycyna komplementarna polecana jest, więc osobom cierpiącym na różne dolegliwości, schorzenia, czy choroby. Nie wyklucza ona medycyny akademickiej i przyjmowania leków, ale jeśli to możliwe dąży do ich ograniczenia.

CAM (complementary and alternative medicine) zyskują coraz większą popularność. Dzięki licznym dowodom potwierdzającym bezpieczeństwo i skuteczność wiele ludzi docenia naturalne praktyki oraz produkty. Wpływają one nie tylko pozywanie na zdrowie, ale także dobre samopoczucie. Wystąpienie możliwego działania niepożądanego oraz szkodliwego dla zdrowia jest stosunkowo niewielkie, skłania, więc to lekarzy do łączenia różnych metod medycyny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medycyny komplementarnej, czy poznać najnowsze trędy panujące w medycynie naturalnej zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie komplementarnej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych diagnostów dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca