Maca - czym jest i jak wpływa na zdrowie? Czym jest korzeń maca i jakie ma zastosowanie korzenia maca. Korzeń maca – właściwości. Przeciwwskazania do stosowania korzenia maca i skutki uboczne. Sprawdź jak dawkować

Maca - czym jest i jak wpływa na zdrowie? Czym jest korzeń maca i jakie ma zastosowanie korzenia maca. Korzeń maca – właściwości. Przeciwwskazania do stosowania korzenia maca i skutki uboczne. Sprawdź jak dawkować

Sprawdź czym jest korzeń maca i jakie są przciwwskazania do jego stosowania 

Korzeń maca - co to i jakie ma właściwości?

Korzeń maca, nazywany również peruwiańskim żeń-szeniem, to roślina pochodząca z peruwiańskich Andów. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne, maca jest popularnym surowcem używanym w medycynie naturalnej i suplementacji. Korzeń maca jest bogaty w witaminy, minerały, aminokwasy i fitozwiązki, które sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia.

Maca posiada szereg korzystnych właściwości, które wpływają pozytywnie na zdrowie. Przede wszystkim, maca jest adaptogenem, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i dostosować się do zmieniających się warunków. Dodatkowo, maca jest źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek.

Na co jest dobra maca?

Maca ma wiele zastosowań zdrowotnych i korzyści dla organizmu. Poniżej przedstawiam kilka obszarów, w których maca może przynieść ulgę:

Poprawa libido i płodności

Maca jest znana ze swojej zdolności do poprawy libido i sprawności seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Badania wykazały, że maca może pomóc w zwiększeniu pożądania seksualnego, poprawie jakości spermy oraz regulacji hormonalnej.

Wzmacnianie energii i wytrzymałości

Dzięki swoim adaptogennym właściwościom, maca może pomóc w zwiększeniu energii i wytrzymałości organizmu. Regularne spożywanie macy może przyczynić się do redukcji zmęczenia i poprawy ogólnej sprawności fizycznej.

Regulacja hormonalna

Maca może wpływać na hormonalną równowagę organizmu, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Badania sugerują, że maca może łagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność i wahania nastroju.

Poprawa nastroju i redukcja stresu

Działanie adaptogenne maca sprawia, że wpływa ona na regulację hormonów stresu i poziomu kortyzolu. Może pomóc w redukcji objawów stresu, takich jak nadmierna nerwowość, napięcie i depresja, poprawiając ogólny stan nastroju.

Maca - dawkowanie

Dawkowanie maca może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i typu produktu. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie od niskiej dawki (np. 1-2 gramy dziennie) i stopniowe zwiększanie jej w miarę potrzeb. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od żywienia, aby określić odpowiednią dawkę maca dla swojej sytuacji.

Maca - suplementy

Maca jest dostępna w różnych formach suplementacyjnych, takich jak kapsułki, proszek lub płyn. Wybór formy zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości, które są odpowiednio przetestowane i mają odpowiednie atesty.

Przed rozpoczęciem suplementacji macą zawsze należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli bierzesz inne leki lub masz pewne schorzenia zdrowotne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Korzeń maca – właściwości i zastosowanie

Korzeń maca, znany również jako peruwiański żen-szeń, to roślina rosnąca w rejonach Andów w Peru. Już od wieków jest wykorzystywana przez Peruwiańczyków ze względu na jej liczne właściwości zdrowotne. Korzeń maca zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy i fitosterole. Dlatego też jest często stosowany jako suplement diety w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedną z najważniejszych właściwości korzenia macy jest jego działanie adaptogenne, które pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Ponadto, korzeń maca wspomaga również funkcjonowanie układu hormonalnego, poprawiając równowagę hormonalną, a także pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego. Dodatkowo, wiele badań sugeruje, że korzeń maca może również wykazywać działanie afrodyzjakalne, poprawiając libido i funkcję seksualną zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ze względu na swoje liczne korzyści dla zdrowia, korzeń maca jest coraz bardziej popularny i łatwo dostępny w postaci kapsułek, proszku lub ekstraktu w wielu sklepach z suplementami diety. 

Podsumowanie

Korzeń maca to roślina o dobroczynnych właściwościach dla zdrowia, która może przynieść wiele korzyści. Działa na organizm na poziomie hormonalnym, poprawiając libido, regulując cykl i łagodząc objawy menopauzy. Ponadto, maca wpływa na energię, wytrzymałość, nastroje oraz redukcję stresu. Warto jednak pamiętać, że suplementacja macą powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca