Łuszczyca u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca u dzieci - objawy i leczenie stanu zapalnego

Łuszczyca skóry u dzieci: Jakie są sposoby diagnozowania łuszczycy skóry u dzieci i czy można jej zapobiegać?

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry, która może wystąpić u dzieci w różnym wieku. Diagnoza łuszczycy u dzieci opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów oraz przeprowadzeniu badania fizycznego. Niestety, nie ma znanych sposobów na zapobieganie łuszczycy. Jednak istnieją metody leczenia, które mogą złagodzić objawy i kontrolować postęp choroby.

Objawy łuszczycy u dzieci: Gdzie może występować łuszczyca u dzieci?

Łuszczyca u dzieci może występować na różnych częściach ciała. Oto kilka miejsc, gdzie najczęściej pojawia się łuszczyca u dzieci:

 • Skóra głowy: Łuszczyca głowy u dzieci objawia się obfitym łupieżem, zaczerwienieniem skóry i tworzeniem się łuszczących się grudek.
 • Kolana i łokcie: Na kolanach i łokciach dzieci mogą pojawić się zmiany łuszczycowe w postaci czerwonych plam pokrytych srebrzystymi łuskami.
 • Okolice pępka: Łuszczyca może również występować w okolicy pępka u dzieci, powodując zaczerwienienie i tworzenie się łuszczących się plam.
 • Stopy i dłonie: Na stopach i dłoniach mogą występować zmiany łuszczycowe, które sprawiają, że skóra jest szorstka i złuszczająca się.

Warto pamiętać, że łuszczyca może pojawić się na każdej części ciała i objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech dziecka.

Przyczyny łuszczycy u dzieci

Przyczyny łuszczycy u dzieci nie są do końca poznane, jednak wiadomo, że choroba ta ma podłoże genetyczne. W przypadku dzieci, u których rodzice cierpią na łuszczycę, istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby. Łuszczyca u dzieci może być również spowodowana przez infekcje, zwłaszcza streptokokową infekcję gardła, która może wywołać stan zapalny skóry. W niektórych przypadkach stres może prowokować lub nasilać objawy łuszczycy u dzieci. Ponadto, czynniki zewnętrzne, takie jak narażenie na promieniowanie słoneczne, mogą mieć wpływ na wystąpienie łuszczycy u dzieci. Niektóre leki, takie jak antymalaryczne leki lub leki stosowane w leczeniu padaczki, mogą również prowokować łuszczycę lub nasilać jej objawy. Wpływ na rozwój łuszczycy u dzieci mają również czynniki immunologiczne i hormonalne. W każdym przypadku, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia łuszczycy u dziecka. 

Łuszczyca głowy u dzieci: Jakie są sposoby łagodzenia dyskomfortu?

Łuszczyca głowy u dzieci może być nie tylko bolesna, ale także prowadzić do nieprzyjemnego swędzenia i uczucia dyskomfortu. Oto kilka sposobów łagodzenia objawów łuszczycy głowy u dzieci:

 • Dbanie o higienę: Ważne jest regularne mycie głowy dziecka łagodnym szamponem, który nie podrażni skóry.
 • Luszczenie łusek: Po umyciu skóry głowy można delikatnie usunąć nadmiar łusek za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia.
 • Nawilżanie skóry: Stosowanie nawilżających balsamów lub maści na skórę głowy może złagodzić suchość i łuszczenie się skóry.

W przypadku silnych objawów łuszczycy głowy u dziecka należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki lub bardziej intensywne terapie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Łuszczyca paznokci u dzieci. Cechy charakterystyczne i sposoby leczenia

Łuszczyca paznokci to często występujący objaw łuszczycy u dzieci. Charakteryzuje się ona następującymi cechami:

 • Pofałdowane paznokcie: Paznokcie u dziecka z łuszczycą mogą być pofałdowane i nieestetyczne.
 • Łuszczenie się i pogrubienie paznokci: Paznokcie mogą łuszczyć się, pękać lub stawać się grube i nierówne.
 • Zmiany koloru: Może wystąpić zmiana koloru paznokci na żółty, brązowy lub biały.

Leczenie łuszczycy paznokci u dzieci polega na stosowaniu odpowiednich maści lub lakierów do paznokci, które pomagają w łagodzeniu objawów. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić inne formy terapii.

Leczenie łuszczycy u dzieci

Łuszczyca u dzieci to przewlekła choroba skóry, która może powodować silny dyskomfort i wpływać na jakość życia dziecka. Leczenie łuszczycy u dzieci różni się nieco od sposobu leczenia u dorosłych pacjentów. Głównym celem terapii jest kontrolowanie objawów choroby i zmniejszenie stanów zapalnych skóry. W przypadku łagodnych postaci łuszczycy u dzieci zazwyczaj stosuje się maści i kremy, które pomagają nawilżyć skórę i złagodzić objawy. Jeżeli objawy są bardziej nasilone, lekarz może zalecić stosowanie kremów lub maści sterydowych. W niektórych przypadkach można również stosować fototerapię, czyli terapię światłem UV. Ważne jest również odpowiednie nawilżanie skóry dziecka oraz unikanie czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak stres czy infekcje. Leczenie łuszczycy u dzieci powinno być monitorowane i konsultowane z lekarzem, aby dobrać najlepszą terapię dla konkretnej sytuacji. 

Łuszczyca u dzieci - jak wygląda? Jakie są możliwe skutki psychologiczne?

Łuszczyca u dzieci często jest doświadczana jako przewlekła choroba skóry, która może mieć wpływ na psychikę dziecka. Wzrost samoświadomości, niepokój związany z wyglądem i możliwość odrzucenia przez rówieśników mogą wpływać na samopoczucie dziecka. Dlatego tak ważne jest wsparcie emocjonalne i budowanie pewności siebie u dzieci dotkniętych łuszczycą.

Niezależnie od objawów i skutków psychologicznych, istnieją różne formy leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu i łagodzeniu objawów łuszczycy u dzieci. Ważne jest regularne konsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnych zaleceń dotyczących leczenia i opieki nad dzieckiem z łuszczycą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca