Lakowanie zębów - na czym polega? Kiedy się je wykonuje? Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów - na czym polega? Kiedy się je wykonuje? Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest bezbolesną, skuteczną i popularną procedurą stomatologiczną, polegającą na naniesieniu cienkiej warstwy specjalnego lakieru na powierzchnię zębów. Celem lakowania jest ochrona zębów przed próchnicą i innymi uszkodzeniami. Ten prosty zabieg znajduje szczególne zastosowanie u dzieci, jednak może być również zalecany dla osób dorosłych. Poniżej dowiesz się więcej o przebiegu procedury, korzyściach, wskazaniach, a także ryzykach związanych z lakowaniem zębów.

Lakowanie zębów - Przebieg i cel procedury

Lakowanie zębów to niedługotrwały i bezbolesny zabieg, który przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Procedura polega na zabezpieczeniu warstwy ochronnej zębów przez nałożenie na ich powierzchnię specjalnego materiału w postaci cienkiego lakieru. Przed rozpoczęciem zabiegu, zęby zostają dokładnie oczyszczone i osuszone, aby lakier mógł dobrze się przyczepić.

Głównym celem lakowania zębów jest zapobieganie próchnicy, która często występuje na dostępnych zewnętrznych powierzchniach zębów. Lakier tworzy barierę ochronną, chroniąc zęby przed działaniem kwasów i bakterii, które prowadzą do rozwoju próchnicy.

Lakowanie zębów u dzieci - Korzyści i wskazania

Lakowanie zębów jest szczególnie polecane u dzieci, ponieważ zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Proces lakowania rozpoczyna się zwykle, gdy u dziecka wyrastają pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli około szóstego roku życia. Jednak w niektórych przypadkach, zęby mleczne wymagają również lakowania w celu ochrony przed próchnicą.

Główne korzyści lakowania zębów u dzieci to zapobieganie rozwojowi próchnicy, utrzymanie zdrowych zębów, minimalizowanie potrzeby leczenia stomatologicznego oraz oszczędność finansowa poprzez zminimalizowanie kosztów leczenia stomatologicznego w przyszłości.

Wskazaniem do lakowania zębów u dzieci jest przede wszystkim ryzyko wysokiej zachorowalności na próchnicę. Dodatkowo, zaleca się lakowanie u dzieci z trudnościami w utrzymaniu higieny jamy ustnej, obecnością ubytków próchniczych w innych zębach lub występowaniem głębokich bruzd i szczelin na powierzchniach zębów.

Lakowanie zębów - Co to właściwie jest?

Lakowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym lakierem lub żywicą kompozytową. Lakier ten jest dość płynny i łatwo rozprowadza się po powierzchniach zębów. Ma on zdolność do utwardzania się pod wpływem światła i tworzenia trwałej ochronnej warstwy na powierzchniach zębów.

Lakier do lakowania zębów jest zazwyczaj bezbarwny lub lekko mleczny, dzięki czemu nie mają one wpływu na wygląd zębów. Lakowanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Skutki uboczne lakowania zębów - Czy są jakieś ryzyka?

Lakowanie zębów jest bezpieczną procedurą, jednak istnieje kilka czynników związanych z możliwymi skutkami ubocznymi. Przede wszystkim, lakowanie zębów może nie utrzymać się na zębach przez dłuższy czas i wymagać ponownego nałożenia. W niektórych przypadkach może dojść również do odklejenia się lakieru, zwłaszcza jeśli nałożono go na zęby, które nie zostały odpowiednio oczyszczone przed zabiegiem.

Rzadko, ale jednak może wystąpić nadwrażliwość na zimno lub gorące pokarmy/napoje po lakowaniu zębów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Lakowanie zębów mlecznych - Dlaczego jest ważne?

Lakowanie zębów mlecznych jest niezwykle ważne, ponieważ te zęby mają istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania jamy ustnej u dzieci. Zęby mleczne pełnią funkcje zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ich utrata lub uszkodzenie może prowadzić do trudności w jedzeniu, mowie i prawidłowym rosnących stałych zębów.

Ponieważ zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę, lakowanie zębów mlecznych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu postępowi próchnicy i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to procedura stomatologiczna mająca na celu ochronę zębów przed próchnicą, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Proces lakowania jest stosunkowo prosty i bezbolesny, a jego głównym celem jest utworzenie ochronnej warstwy na powierzchni trzonowców (czyli zębów trzonowych) w celu zapobiegania gromadzeniu się bakterii i resztek jedzenia, które mogą prowadzić do próchnicy. Oto, jak wygląda typowy proces lakowania zębów:

 1. Przygotowanie: Stomatolog lub higienistka stomatologiczna rozpocznie od dokładnego oczyszczenia zębów, które mają zostać zalakowane. Czyszczenie pomaga usunąć wszelkie resztki jedzenia i bakterie z powierzchni zębów.
 2. Sucha powierzchnia: Po wyczyszczeniu zębów, stomatolog lub higienistka osusza je, aby zapewnić, że powierzchnie są suche i wolne od wilgoci.
 3. Nakładanie kwasu fosforowego: Na powierzchni zębów, które zostaną zalakowane, nakłada się kwas fosforowy. Ten kwas pomaga otworzyć mikroskopijne pory w szkliwie zębów, przygotowując je do przyjęcia lakieru.
 4. Nakładanie lakieru: Po nałożeniu kwasu fosforowego na powierzchnię zębów, stomatolog lub higienistka nanosi cienką warstwę lakieru ochronnego. Lakier ten jest zazwyczaj przezroczysty lub biały. Lakier jest utwardzany za pomocą specjalnej lampy UV lub laserowej, co trwa tylko kilka sekund.
 5. Ocena i dostosowanie: Po utwardzeniu lakieru, stomatolog ocenia jakość pracy i sprawdza, czy zęby są właściwie zalakowane. Jeśli konieczne, można dokonać dodatkowych dostosowań.
 6. Powtórzenie procedury: Jeśli to konieczne, procedurę lakowania można powtórzyć na innych zębach.

Lakowanie zębów jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy, zwłaszcza u dzieci, które są bardziej podatne na rozwijające się próchnicę. Lakier chroni trudno dostępne obszary trzonowców, takie jak zagłębienia i bruzdy, które są szczególnie narażone na gromadzenie się resztek pokarmowych i bakterii. Jest to również procedura bezbolesna i nieinwazyjna, co sprawia, że jest popularna wśród dzieci i ich rodziców.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Jakie efekty daje lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest skutecznym zabiegiem profilaktycznym, który może przynieść wiele korzyści w zakresie ochrony zdrowia jamy ustnej. Oto główne efekty, jakie można osiągnąć dzięki lakowaniu zębów:

 1. Ochrona przed próchnicą: Głównym celem lakowania zębów jest zapobieganie rozwijaniu się próchnicy. Lakier tworzy ochronną warstwę na powierzchni zębów, która chroni je przed działaniem kwasów i bakterii, które powodują próchnicę. Dzięki temu ryzyko powstawania ubytków jest znacznie zmniejszone.
 2. Wzmacnianie szkliwa: Lakierowanie zębów może pomóc w wzmocnieniu szkliwa, chroniąc je przed uszkodzeniami i erozją. Jest to szczególnie istotne w obszarach trudno dostępnych, takich jak bruzdy i zagłębienia w zębach, gdzie bakterie i resztki pokarmowe mogą gromadzić się i prowadzić do próchnicy.
 3. Łatwiejsza higiena jamy ustnej: Lakowanie zębów może ułatwić utrzymanie higieny jamy ustnej, zwłaszcza u dzieci. Zęby, które zostały zalakowane, są gładkie i łatwiej się czyści, co zmniejsza ryzyko tworzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
 4. Ochrona młodych pacjentów: Lakowanie zębów jest szczególnie korzystne dla dzieci i młodzieży, ponieważ pomaga chronić zęby mleczne i stałe przed próchnicą. Zabezpieczenie zębów mlecznych jest istotne, ponieważ zdrowe zęby mleczne stanowią podstawę dla zdrowych zębów stałych.
 5. Długotrwała ochrona: Lakierowanie zębów może zapewnić długotrwałą ochronę, często przez wiele lat, w zależności od rodzaju i jakości zastosowanego lakieru oraz od odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej.
 6. Ograniczenie potrzeby leczenia: Dzięki lakowaniu zębów można ograniczyć konieczność przyszłych zabiegów dentystycznych, takich jak plombowanie czy leczenie kanałowe, co może zaoszczędzić czas i koszty.
 7. Komfort i wygoda: Lakowanie zębów jest procedurą bezbolesną i nieinwazyjną, która nie wymaga znieczulenia ani burzenia zębów. Dlatego jest dobrze tolerowana przez pacjentów, zwłaszcza dzieci.

Warto zaznaczyć, że lakowanie zębów nie jest trwałą ochroną i może wymagać okresowego odnawiania, szczególnie u dzieci, w miarę jak zęby się rozwijają. Regularne wizyty u dentysty pomagają monitorować stan zalakowanych zębów i utrzymywać ochronę na odpowiednim poziomie.

 

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca