bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kiła: Najważniejsze informacje o rozpoznawaniu, leczeniu i zapobieganiu. Kiła układu nerwowego. Choroby zakaźne, objawy i leczenie syfilis

Blog healthcare

Kiła: Najważniejsze informacje o rozpoznawaniu, leczeniu i zapobieganiu. Kiła układu nerwowego. Choroby zakaźne, objawy i leczenie syfilis

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacja o syfilis

Spis treści

 1. Kiła - co to za choroba? Czym jest Kiła (syfilis)? — choroba przenoszona drogą płciową
 2. Kiła – co to za choroba i jak można się nią zarazić? Objawy i leczenie syfilisu
 3. Kiła - objawy skórne
 4. Kiła - pierwsze objawy
 5. Profilaktyka - jak uchronić się przed kiłą?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Kiła - Leczenie kiły
 8. Jak zapobiec kile? Ochrona przed zakażeniem. Kiła – najważniejsze, to skutecznie jej zapobiegać!
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kiła - co to za choroba? Czym jest Kiła (syfilis)? — choroba przenoszona drogą płciową

Kiła, znana również jako syfilis, to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterię Treponema pallidum. Jest to choroba o charakterze przewlekłym, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych i układu nerwowego, jeśli nie jest diagnozowana i leczona we wczesnym stadium.

Kiła – co to za choroba i jak można się nią zarazić? Objawy i leczenie syfilisu

Objawy kiły mogą różnić się w zależności od stadium choroby. Wyróżniamy trzy główne stadia kiły: pierwotne, wtórne i trzeciorzędowe.

Kiła - objawy skórne

W fazie pierwotnej kiły, której rozwój następuje po około 2-3 tygodniach od zakażenia, pojawia się niewielki owrzodzenie lub wrzód, zwany wrzodem twardym, na miejscu wniknięcia bakterii do organizmu. Najczęściej jest to narząd płciowy, ale może wystąpić również na innych częściach ciała. Wrzód ten często nie sprawia bólu i może go łatwo przeoczyć, co utrudnia wcześniejsze rozpoznanie i leczenie.

W fazie wtórnej kiły, która rozwija się po kilku tygodniach lub miesiącach od pierwotnych objawów, mogą wystąpić różnego rodzaju objawy skórne. Może to obejmować wysypkę, której charakterystyczną cechą jest występowanie na dłoniach i stopach, a także plamisto-grudkowatą wysypkę na różnych częściach ciała. Oprócz zmian skórnych, mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych i bóle mięśniowe.

Kiła - pierwsze objawy

Pierwsze objawy kiły mogą być łatwo przeoczone lub mylone z innymi dolegliwościami. Dlatego ważne jest, aby znać kilka charakterystycznych cech, które mogą sugerować rozpoczęcie infekcji. Należy zwrócić uwagę na pojawienie się wrzodów, wysypki, powiększenia węzłów chłonnych, zmęczenia i gorączki. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Profilaktyka - jak uchronić się przed kiłą?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed kiłą jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych. Oto kilka zaleceń dotyczących profilaktyki kiły:

 1. Stosuj bezpieczny seks - używaj prezerwatywy podczas stosunku płciowego, oralnego i analnego, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
 2. Unikaj kontaktu ze skórą lub błonami śluzowymi partnera, jeśli istnieje możliwość obecności owrzodzeń lub ran na skórze.
 3. Regularnie wykonuj badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne z wieloma partnerami.
 4. Unikaj dzielenia igieł i strzykawek, gdyż kiła może być przenoszona również w ten sposób.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kiła - Leczenie kiły

Kiła jest chorobą, którą można skutecznie leczyć przy użyciu odpowiednich antybiotyków. Najczęściej stosowanym lekiem do leczenia kiły jest penicylina benzatynowa, podawana zastrzykowo. W przypadku alergii lub nietolerancji na penicylinę, możliwe jest zastosowanie innych antybiotyków, takich jak doksycyklina czy azitromycyna.

Ważne jest regularne uczestniczenie w kontroli lekarskiej i wykonanie badań na obecność bakterii Treponema pallidum po zakończeniu leczenia, aby potwierdzić wyleczenie.

Jak zapobiec kile? Ochrona przed zakażeniem. Kiła – najważniejsze, to skutecznie jej zapobiegać!

Aby zapobiec kile oraz zabezpieczyć się przed zakażeniem, istnieje kilka ważnych środków ochronnych. Po pierwsze, należy unikać kontaktu z osobami, u których może występować zakażenie kiłą. Ważne jest również używanie prezerwatyw podczas każdego kontaktu seksualnego, szczególnie w przypadku partnera, którego status zdrowotny nie jest znany. Regularne testowanie się na kiłę jest kluczowe, szczególnie jeśli osoba ma zmienne partnerów seksualnych. Pamiętaj, że kiła może mieć asymptomatyczne objawy, dlatego regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia. Ważne jest także edukowanie się na temat kiły i świadomość tego, jak można się zarazić. Podczas wizyty u lekarza, należy uczciwie informować o swojej historii seksualnej, aby możliwe było przeprowadzenie odpowiednich testów i zaplanowanie niezbędnego leczenia. Pamiętaj, że zapobieganie kile jest możliwe, ale wymaga świadomości i odpowiednich działań. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz