bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kamień żółciowy - objawy kamienia w woreczku żółciowy. Jaka dieta na kamice żółciową?

Blog healthcare

Kamień żółciowy - objawy kamienia w woreczku żółciowy. Jaka dieta na kamice żółciową?

Kamień żółciowy. Sprawdź jak go leczyć i jakie ma objawy. Czym jest pęcherzyk żółciowy i jak wpływa na organizm kamica pęcherzyka żółciowego. 

Spis treści

 1. Czym są kamienie? Kamienie w woreczku żółciowym to małe, twarde obiekty, które osadzają się w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Kamienie żółciowe tworzą się, gdy płyn w pęcherzyku żółciowym łączy się z żółcią - kamienie w pęcherzyku
 4. Kamienie żółciowe zostają uwięzione i nie przechodzą przez system regularnie - przyczyny powstawania kamieni
 5. Kamienie żółciowe mogą być tak małe jak ziarnko piasku i tak duże jak żółtko jaja - skąd się biorą kamienie?
 6. Kamienie żółciowe występują zwykle u osób w wieku powyżej 50 lat, ale mogą wystąpić w każdym wieku - objawy kamieni
 7. Nie ma sposobu, aby zapobiec powstawaniu kamieni żółciowych, ponieważ są one spowodowane połączeniem genetyki i czynników związanych ze stylem życia, takich jak dieta, waga i poziom aktywności fizycznej
 8. Jeśli masz objawy kamicy żółciowej, natychmiast udaj się do lekarza - leczenie kamieni, leki na kamienie
 9. Kamienie żółciowe - podsumowanie
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kamienie żółciowe - skąd się biorą. Kamienie w woreczku żółciowy objawy kamicy. Jak wygląda leczenie kamicy żółciowej? Czy kamienie w woreczku żółciowym są groźne?

Kamienie żółciowe to małe, twarde obiekty, które osadzają się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Tworzą się, gdy płyn w pęcherzyku żółciowym łączy się z żółcią. Kamienie żółciowe zostają uwięzione i nie przechodzą regularnie przez układ. Kamienie żółciowe mogą być tak małe jak ziarnko piasku i tak duże jak żółtko jaja. Kamienie żółciowe zwykle występują u osób w wieku powyżej 50 lat, ale mogą pojawić się w każdym wieku

Jeśli w trakcie kolki żółciowej pojawia się gorączka i dreszcze, a dolegliwości bólowe utrzymują się lub narastają, przyczyną może być ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych lub ostre żółciopochodne

Czym są kamienie? Kamienie w woreczku żółciowym to małe, twarde obiekty, które osadzają się w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych

Kamienie żółciowe to małe, twarde obiekty, które osadzają się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Składają się one z cholesterolu i innych substancji znajdujących się w żółci (płynie, który pomaga trawić tłuszcze). Kamienie żółciowe mogą być tak małe jak ziarenko piasku i tak duże jak żółtko jaja.

Kamienie żółciowe mają zwykle żółty lub brązowy kolor, w zależności od tego, z czego są zrobione (cholesterol ma zwykle żółtawy kolor). W większości przypadków kamienie żółciowe nie powodują żadnych objawów, dopóki nie zablokują przepływu żółci przez jelita - co powoduje żółtaczkę - lub nie utkną w drogach żółciowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kamienie żółciowe tworzą się, gdy płyn w pęcherzyku żółciowym łączy się z żółcią - kamienie w pęcherzyku

Kamienie żółciowe składają się z cholesterolu i tworzą się, gdy żółć staje się zbyt skoncentrowana. Żółć to płyn wytwarzany w wątrobie i przechowywany w pęcherzyku żółciowym. Składa się z kwasów, soli, wody i cholesterolu, który pomaga rozkładać tłuszcz. Kiedy tworzą się kamienie żółciowe, mogą one blokować lub zwężać drogi żółciowe, co powoduje stan zapalny lub infekcję w tych narządach.

Jeśli masz kamienie żółciowe, oznacza to brak równowagi w zdolności organizmu do prawidłowego rozkładania tłuszczów, co prowadzi do gromadzenia się nadmiernych ilości cholesterolu w pęcherzyku żółciowym, a także w innych obszarach, takich jak:

 • Trzustka (zapalenie trzustki)
 • dwunastnica (wrzód dwunastnicy)

Kamienie żółciowe zostają uwięzione i nie przechodzą przez system regularnie - przyczyny powstawania kamieni

Kamienie żółciowe to małe, twarde obiekty, które osadzają się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Kamienie żółciowe tworzą się, gdy płyn w pęcherzyku żółciowym łączy się z żółcią i zaczyna twardnieć w kamień. Kamienie te mogą różnić się wielkością od ziarenka piasku do skorupki jajka.

Kamienie żółciowe powstają, gdy występuje brak równowagi między cholesterolem (rodzajem tłuszczu) a bilirubiną (produktem ubocznym czerwonych krwinek). Wątroba produkuje większość naszego cholesterolu, podczas gdy nasze jelita wchłaniają wszelkie nadmiarowe ilości, które spożywamy z pożywieniem lub suplementami do naszego krwiobiegu, gdzie podróżuje przez kilka narządów, zanim dotrze do miejsca docelowego - wątroby, gdzie jest rozkładany na sole żółciowe, które pomagają trawić tłuszcze!

Kamienie żółciowe mogą być tak małe jak ziarnko piasku i tak duże jak żółtko jaja - skąd się biorą kamienie?

Kamienie żółciowe mogą być tak małe jak ziarenko piasku i tak duże jak żółtko jaja. Niektóre kamienie żółciowe są tak małe, że mogą przejść przez system niezauważone, ale inne są wystarczająco duże, aby powodować ból, nudności, wymioty i gorączkę.

Kamienie żółciowe występują zwykle u osób w wieku powyżej 50 lat, ale mogą wystąpić w każdym wieku - objawy kamieni

Kamienie żółciowe występują zwykle u osób w wieku powyżej 50 lat, ale mogą pojawić się w każdym wieku. Kamienie żółciowe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób otyłych lub z nadwagą. Osoby z kamicą żółciową w wywiadzie rodzinnym również mogą być narażone na zwiększone ryzyko.

Nie ma sposobu, aby zapobiec powstawaniu kamieni żółciowych, ponieważ są one spowodowane połączeniem genetyki i czynników związanych ze stylem życia, takich jak dieta, waga i poziom aktywności fizycznej

Nie ma sposobu, aby zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych, ponieważ są one spowodowane połączeniem czynników genetycznych i stylu życia, takich jak dieta, waga i poziom aktywności fizycznej.

Czynniki ryzyka rozwoju kamieni żółciowych można kontrolować, stosując zdrową dietę, która zawiera dużo świeżych owoców i warzyw, chude pokarmy bogate w białko (takie jak ryby) i unikając tłuszczów nasyconych - rodzaju tłuszczu występującego w produktach z czerwonego mięsa, takich jak hamburgery wołowe lub kiełbaski.

Jeśli masz objawy kamicy żółciowej, natychmiast udaj się do lekarza - leczenie kamieni, leki na kamienie

Jeśli doświadczasz objawów kamicy żółciowej, nie ignoruj ich. Kamienie żółciowe można leczyć i wyleczyć - ale tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zdiagnozowane. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć kamienie żółciowe, natychmiast umów się na wizytę u lekarza.

Kamienie żółciowe nie są chorobą, którą należy lekceważyć. Nieleczone zbyt długo mogą być poważne, a nawet śmiertelne: W rzeczywistości około 20% osób z kamieniami żółciowymi umiera w ciągu 10 lat od ich zdiagnozowania!

Osoby z już rozpoznaną kamicą żółciową, u których typowe dolegliwości występowały w przeszłości, ustępowały samoistnie lub po przyjęciu leków, bez innych objawów i chorób przewlekłych, mogą same rozpocząć leczenie, przyjmując już wcześniej zalecone przez lekarza leki rozkurczowe i przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.

Kamienie żółciowe - podsumowanie

Jeśli masz objawy kamicy żółciowej, natychmiast udaj się do lekarza. Im szybciej zostaną one zdiagnozowane i leczone, tym większe będą szanse na powrót do zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz