Jakie są lecznicze właściwości aloesu?

Jakie są lecznicze właściwości aloesu?

Właściwości lecznicze soku z aloesu.Aloes jest niewymagającą rośliną ozdobną, którą można hodować w domu. Ponadto aloes to roślina wykazująca liczne właściwości zdrowotne, np. przeciwzapalne. Miąższ aloesowy stosuje się również na oparzenia słoneczne, alergie, wolno gojące się rany, czy trądzik. Sok z aloesu można natomiast pić i preparat ten będzie wspomagał oczyszczanie organizmu. Produkty z aloesem, chociaż nie są lekiem zawierającym cenne właściwości korzystnie wpływają na zdrowie.

Aloes – właściwości lecznicze i zastosowanie

Aloes posiada wiele drogocennych składników. Zawiera aż 75 potencjalnie aktywnych składników, czyli witaminy, enzymy, minerały, cukry, ligninę, saponiny, kwasy salicylowe, a także aminokwasy.

Witaminy, które posiada aloes to przede wszystkim witamina A, C i E, które są przeciwutleniaczami. Ponadto jest bogaty w witaminę B12, kwas foliowy oraz cholinę, będącą antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki.

Enzymy, jakie zawiera aloe vera to: aliiaza, alkaliczna fosfataza, amylaza, bradykinaza, karboksypeptydaza, katalaza, celulaza, lipaza oraz peroksydaza. Bradykinaza jest bardzo ważna dla organizmu, ponieważ przyczynia się zmniejszenia nadmiernych stanów zapalnych. W przypadku, kiedy użyjemy mięsistego żelu aloesowego na skórę jeszcze lepiej zadziała np. na rany.

Minerały, dzięki którym leczniczych właściwości aloesu jest jeszcze więcej to: wapń, chrom, miedź, selen, magnez, mangan, potas, soda oraz cynku. Powinniśmy wiedzieć, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania różnych układów enzymatycznych mających miejsce na szlakach metabolicznych.

Mięsiste liście aloesu i sok z aloesu wykorzystywany jest m.in w:

 • produkcji żywności
 • kosmetykach
 • suplementach diety
 • produktach ziołowych

Aloes wykazuje działanie regenerujące na skórę, a także wspiera jej nawilżenie. Znaleźć go można, więc w kosmetykach, niwelujących cienie pod oczami. Używanie świeżego aloesu na cerę pomoże natomiast usunąć trądzik. Ponadto aloes słynie z właściwości leczniczych jeśli chodzi o niestrawność. Wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Pomaga przywrócić harmonię cyklu trawiennego i zmniejsza ilość bakterii występujących w jelicie grubym. W wyniku tego nasza flora bakteryjna szybko wraca do odpowiedniego poziomu. Aloes wspomaga również utrzymanie naturalnych funkcji oczyszczania wątroby, nerek, czy skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy stosowanie aloesu jest bezpieczne?

Dla większości osób stosowanie aloesu jest bezpieczne. Zazwyczaj jest on dobrze tolerowany przez organizm. Wystąpić mogą jednak podrażnienia skóry, czy reakcje alergiczne. Z tego powodu należy zwróć uwagę w jaki sposób nasz organizm zareaguje na aloes. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych powinno się zaprzestać stosowania aloesu. Ponadto nigdy nie powinno używać się go na poważne skaleczenia bądź oparzenia.

Przeciwwskazania do użycia produktów zawierających w swoim składzie aloes to:

 • hemoroidy
 • choroby nerek
 • zaburzenie czynności nerek
 • choroby serca
 • choroba Leśniowskiego - Crohna
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • niedrożność jelit
 • cukrzyca

Uprawa aloesu w domu - jak hodować aloes zwyczajny?

Aloes można hodować w domu. Przed jego uprawą należy jednak zadbać o klika raczy, takich jak np. zapewnienie odpowiedniego podłoża. Aloes lubi warunki, w których występuje naturalnie. Z tego powodu powinno się wybrać ziemię przeznaczona dla kaktusów, w połączeniu z kamieniami oraz perlitem. Taką mieszankę można również wykonać samodzielnie, ale wystarczająca będzie zwykła ziemia dla sukulentów. Ponadto Aloes wymaga podłoża nie magazynującego dużej ilości wody. Jeśli chodzi o donice, najlepiej wybrać glinianą donicę albo drewnianą doniczkę.

Aloes zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jeśli chcesz poznać więcej roślin o ważnych dla organizmu właściwościach, takich jak np. regulacja poziomu cukru we krwi, przyspieszanie gojenia się ran, wspomaganie procesów zachodzących w organizmie, czy zwalczających drobnoustroje zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu ?

Dowiedz się więcej ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca