mgr Bożena Heller
autor artykułuCo na zatoki? Domowe sposoby na łagodzenie objawów zatok i poprawę samopoczucia
Zatoki i zapalenie zatok to bardzo częsty problem. Choroba ta bywa bolesna i mocno uporczywa, dlatego wiele osób szuka sposobów na łagodzenie objawów zatok w domowych warunkach. Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z problemami zatok:
Pij dużo wody i innych płynów
Picie dużej ilości płynów, w szczególności wody, pomoże utrzymać dobrą nawilżenie błony śluzowej w naszych zatokach. Dzięki temu łatwiej będzie się pozbyć nadmiaru śluzu nagromadzonego w zatkanych zatokach. Pijąc dużo wody, dbasz również o odpowiednie nawodnienie całego organizmu.
Stosuj inhalacje z parą wodną
Inhalacje z parą wodną to jedna z najskuteczniejszych metod na złagodzenie objawów związanych z zapaleniem zatok. Wystarczy wlać do dużej miski gorącej wody, dodać kilka kropli olejku eterycznego i pochylić się nad nią, przykrywając się ręcznikiem. Para wodna ułatwi odkrztuszanie śluzu i przyniesie ulgę w spierzchniętym nosie.
Korzystaj z soli morskiej
Roztwor soli morskiej to doskonały sposób na łagodzenie i redukcję objawów zapalenia zatok. Sól morska doskonale nawilża błonę śluzową i odblokowuje zatoki. Aby zrobić roztwór, wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli morskiej w ciepłej wodzie i regularnie spłukiwać nozdrza.
Unikaj pływania
Pływanie w basenie, w którym poziom zanieczyszczeń jest wysoki, może powodować podrażnienie i infekcje zatok. Unikaj więc pływania w basenach bez odpowiedniego filtrowania wody lub w przypadku, gdy masz już objawy zapalenie zatok.
Ciepłe okłady z aloesu
Aloes to naturalny środek na wiele różnych dolegliwości. Okłady z aloesu na czoło i nos to skuteczny sposób na złagodzenie objawów związanych z zatokami. Aloes łagodzi stan zapalny i przynosi ulgę, a dodatkowo działa antybakteryjnie.
Domowe sposoby na zatkane zatoki - praktyczne wskazówki na odblokowanie zatok i redukcję zatkanego nosa
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów zapalenia zatok jest zatkany nos. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na pozbycie się zatorów w zatokach:
Zrób masaż twarzy
Masaż twarzy to skuteczna metoda na odblokowanie zatok i udrożnienie zatkanego nosa. Wystarczy naciskać opuszki palców powoli na różnych punktach twarzy, rozpoczynając od nosa i kierując się do przodu. Naciskając przez kilka sekund, możemy pomóc otworzyć zatoki i złagodzić objawy zapalenia.
Skorzystaj z nosków solnych
Noski solne to specjalne kropelki, które doskonale udrożniają zatkany nos i pomagają w utrzymaniu dobrze nawilżonej błony śluzowej. Noski solne są bezpieczne, dlatego można je stosować również u dzieci.
Regularnie sprzątaj mieszkanie
Regularne sprzątanie mieszkania to kluczowy element profilaktyki zapalenia zatok. Warto pamiętać, że najwięcej szkodliwych bakterii znajduje się na powierzchniach, które dotykamy najczęściej - klamkach, włącznikach światła, kranach. Sprzątaj więc mieszkanie regularnie i dokładnie, unikając gromadzenia się kurzu i innych alergenów.
Inhalacje na zatoki - domowe sposoby na ulgę i nawilżenie zatok
Inhalacje to metoda, którą warto regularnie stosować, aby zwalczać objawy zatok. Poniżej kilka sposobów na przygotowanie inhalacji:
Eukaliptus i mięta
Do dużej miski z gorącą wodą dodaj garść suchych liści eukaliptusa i mięty. Pochyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem. Parę wdychaj przez 10-15 minut, kilka razy dziennie.
Rumianek
Do miski z gorącą wodą dodaj 2-3 łyżki kwiatów rumianku. Pochyl się nad miską i wdychaj parę, przykrywając głowę ręcznikiem. Rumianek przyspiesza regenerację błony śluzowej, zmniejsza obrzęki i działa przeciwbakteryjnie.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to naturalny antybiotyk i antyseptyk. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Parę wdychaj przez 10-15 minut, kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na zatoki i zatkany nos - skuteczne metody na łagodzenie objawów zatok i odblokowanie nosa
Babka lancetowata
Babka lancetowata to naturalny antybiotyk, który stymuluje układ odpornościowy i redukuje stan zapalny. Do wrzątku wsyp garść suszonych liści babki lancetowatej i gotuj przez 10 minut. Przecedź, ostudź i pij kilka razy dziennie.
Gorąca kąpiel
Gorąca kąpiel to doskonały sposób na oczyszczenie nosa z nagromadzonej wydzieliny i złagodzenie stanu zapalnego. Wystarczy moczyć twarz w gorącej wodzie przez kilka minut, regularnie dmuchając nos i wycierając go chusteczką.
Czosnek
Czosnek to naturalny antybiotyk i antyseptyk, który pomaga zwalczyć chorobotwórcze bakterie. Zjedz 1-2 ząbki czosnku dziennie, lub dodaj go do sałatek i zup. Czosnek pomaga również w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Domowe sposoby na zatoki u dziecka - praktyczne metody na ulgę i redukcję objawów zatok u najmłodszych
Dzieci to grupa szczególnie narażona na problemy związane z zatokami. Oto kilka praktycznych metod na ulgę i redukcję objawów u najmłodszych:
Nawilżaj powietrze
Zadbaj o dobrą wilgotność powietrza w pokoju dziecka. W tym celu warto stosować specjalne nawilżacze powietrza lub miski z wodą umieszczone na kaloryferach. Dzięki temu błona śluzowa dziecka będzie odpowiednio nawilżona, a objawy zapalenia zatok zredukowane.
Zimne okłady
Zimne okłady to skuteczny sposób na redukcję bólu związanego z zapaleniem zatok u dziecka. Przykładaj taki okład do czoła i policzków dziecka przez kilka minut, kilka razy dziennie. Zimna temperatura pomoże zmniejszyć obrzęki i przynieść ulgę.
Picie płynów
Dzieci często zapominają o konieczności picia wody, dlatego warto namawiać je do częstego picia różnych płynów, w tym przede wszystkim wody. Dzięki temu błona śluzowa będzie odpowiednio nawilżona, a organizm będzie miał więcej sił w walce z chorobą.