Jaką pastą do zębów wybrać? Ilość fluoru i pasty do zębów wrażliwych. Którą pastę na nadwrażliwość zębów wybrać? Czym powinna się charakteryzować dobra pasta do zębów? 

Jaką pastą do zębów wybrać? Ilość fluoru i pasty do zębów wrażliwych. Którą pastę na nadwrażliwość zębów wybrać? Czym powinna się charakteryzować dobra pasta do zębów? 

Jaka pasta do zębów jest najlepsza dla Ciebie? Wybór pasty do zębów może być przytłaczający, ale odpowiednia pasta może przyczynić się do zdrowia Twojego jamy ustnej. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią pastę do zębów, jakie są popularne marki i ich cechy, jak działa pasta do wybielania zębów, jak dużo fluoru powinna zawierać pasta, a także jaką pastę wybrać, jeśli masz wrażliwość zębów.

Jaka pasta do zębów wybrać - kryteria i wskazówki

Wybierając pastę do zębów, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, zwróć uwagę na obecność fluorku. Fluorek jest składnikiem, który pomaga w zapobieganiu próchnicy i wzmacnianiu szkliwa zębów. Należy szukać past, które zawierają około 1000-1500 ppm (cząsteczek na milion) fluorku.

Kolejnym czynnikiem jest działanie pasty - czy chcesz, aby pasta miała działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne lub wybielające? Wybierz pastę, której działanie odpowiada Twoim potrzebom i problemom jamy ustnej.

Wreszcie, ważne jest, aby pasta miała odpowiedni smak i konsystencję dla Ciebie. Jeśli nie lubisz smaku pasty do zębów, być może będzie Ci trudniej utrzymać regularne, trzyminutowe szczotkowanie zębów. Wypróbuj różne smaki i tekstury, aby znaleźć pastę, która Ci odpowiada.

Jaka pasta do wybielania zębów - skuteczność i rodzaje past wybielających

Pasty do wybielania zębów są coraz bardziej popularne, ponieważ wiele osób pragnie mieć białe zęby. Pasta do wybielania zębów działa poprzez usuwanie powierzchniowych plam i przebarwień na zębach.

Pasty do wybielania zębów zawierają zwykle cząsteczki abrazywne, które mechanicznie czyścią powierzchnie zębów. Niektóre pasty zawierają również składniki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru, który rozkłada plamy na zębach.

Ważne jest, aby pamiętać, że pasta do wybielania zębów może nie być odpowiednia dla wszystkich. Jeśli masz wrażliwość zębów lub choroby dziąseł, skonsultuj się z dentystą przed użyciem pasty do wybielania zębów.

Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów - zalecenia i bezpieczne dawki fluoru

Fluorek jest ważnym składnikiem pasty do zębów, ponieważ pomaga chronić zęby przed próchnicą. Jednak należy dbać o odpowiednią dawkę fluoru - zbyt duża ilość fluoru może prowadzić do przebarwień szkliwa i innych problemów. Dlatego warto kierować się zaleceniami:

 • Dla dzieci do 3. roku życia: nie więcej niż 1000 ppm fluoru,
 • Dla dzieci w wieku 3-6 lat: około 1000-1500 ppm fluoru, przy nadzorze dorosłego przy szczotkowaniu zębów,
 • Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat: około 1400-1500 ppm fluoru.

Zawsze warto przeczytać etykietę pasty do zębów, aby sprawdzić jej zawartość fluoru i przestrzegać zaleceń dotyczących dawki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pasta do zębów wrażliwych - jaką pastę wybrać przy wrażliwości zębów

Jeśli masz wrażliwość zębów, warto skorzystać z pasty stworzonej specjalnie dla tego problemu. Pasta do zębów wrażliwych zawiera składniki, które blokują receptory w kanalikach zębowych, zmniejszając wrażliwość na bodźce.

Przy wyborze pasty do zębów wrażliwych, zwróć uwagę na obecność składników, takich jak sole potasowe lub fluorki cynku, które są znane ze swojego działania kojącego i redukującego wrażliwość zębów.

Zanim zdecydujesz się na pastę do zębów wrażliwych, skonsultuj się z dentystą, aby upewnić się, że pasta jest odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia jamy ustnej.

Którą pastę na nadwrażliwość zębów wybrać?

Wybór pasty do zębów na nadwrażliwość zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, ale istnieje wiele past na rynku, które zostały specjalnie opracowane do łagodzenia nadwrażliwości zębów. Przed wyborem pasty do zębów na nadwrażliwość zawsze warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, aby uzyskać zalecenia i ocenę stanu Twoich zębów. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pasty na nadwrażliwość zębów:

 1. Zawartość fluoru: Pasta do zębów powinna zawierać fluor, który pomaga w wzmocnieniu szkliwa i zapobiega próchnicy. Stomatolog może doradzić odpowiedni poziom fluoru, który jest odpowiedni dla Twojego przypadku.
 2. Składniki aktywne: Niektóre pasty na nadwrażliwość zawierają składniki aktywne, takie jak strontu, potas czy fluorek glinu, które pomagają zmniejszyć nadwrażliwość zębów poprzez blokowanie receptorów bólu w zębiny.
 3. Miękkość szczoteczki: Uważaj na to, aby używać miękkiej szczoteczki do zębów, ponieważ zbyt twarda szczoteczka może pogorszyć nadwrażliwość zębów.
 4. Higiena jamy ustnej: Oprócz wyboru odpowiedniej pasty do zębów, ważne jest, aby dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Pamiętaj o delikatnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej i regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.
 5. Przyjmowanie porady od stomatologa: Stomatolog może przeprowadzić ocenę Twojego stanu zdrowia jamy ustnej i zalecić pastę do zębów, która najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Ważne jest, aby używać pasty do zębów na nadwrażliwość regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa lub zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Pamiętaj, że łagodzenie nadwrażliwości zębów może wymagać czasu, dlatego warto być cierpliwym i systematycznym w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej. Jeśli nadwrażliwość zębów utrzymuje się mimo stosowania pasty na nadwrażliwość, konieczna może być dalsza konsultacja z stomatologiem w celu wykluczenia innych problemów stomatologicznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca