Jak wygląda torbiel włosowa i jak ją leczyć? Torbiel włosowa kości ogonowej – objawy

Jak wygląda torbiel włosowa i jak ją leczyć? Torbiel włosowa kości ogonowej – objawy

Torbiel włosowa to schorzenie, w którym w obrębie skóry występuje nacieczenie, a w którym w ciągu czasu rozwija się worek zakończony wyprężeniem skóry. Torbiele włosowe pojawiają się w miejscach, gdzie następuje zmiana włosów, takich jak skóra głowy, twarz, szyja, klatka piersiowa oraz okolice pośladków. Często nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia, ale gdy stają się zakażone lub tworzą się torbiele w okolicy kręgosłupa, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Torbiel włosowa - Jak wygląda i jakie są objawy?

Torbiel włosowa ma postać owalnego wypuklenia o średnicy od kilku do kilkunastu mm. Ma ona barwę skóry i jest zazwyczaj miękka w dotyku. Wokół torbieli mogą występować zaczerwienienia, obrzęki czy łagodne bóle. W przypadku zanieczyszczenia torbieli bakteriami, pojawia się bardziej intensywny ból i obrzęk, a torbiel zaczyna wydzielać ropę.

Torbiel włosowa - Czy samo przejdzie?

W przypadku torbieli włosowej o niewielkiej średnicy, która nie powoduje bólu lub nie daje innych objawów, nie ma potrzeby interwencji lekarskiej. W takim przypadku zwykle zachowuje się obserwację i kontrolę. Jednak jeśli torbiel zaczyna rosnąć, jest zaczerwieniona, lub pojawiają się inne objawy, jak ból, to konieczne może być leczenie.

Torbiel włosowa - Co się dzieje, gdy torbiel pęka?

Torbiel włosowa może pękać, gdy zostanie narażona na uraz lub podczas usunięcia. W takiej sytuacji może wystąpić infekcja i powstanie ropnia. W przypadku torbieli w okolicy kręgosłupa lub na skórze głowy, możemy obserwować ból i obrzęk. Jeśli mamy do czynienia z torbielą na powierzchni skóry, może wystąpić zaczerwienienie, ból i opuchlizna. Konieczne może być leczenie antybiotykami lub punkcja z usunięciem ropy (jeśli taka powstanie).

Torbiel włosowa kości ogonowej - Objawy i diagnoza

Torbiel włosowa kości ogonowej to schorzenie objawiające się bólem i dyskomfortem w dolnej części pleców. Choroba ta rozwija się, gdy w kości kanału kręgowego zaczyna się tworzyć torbiel, która usztywnia kręgosłup i utrudnia chodzenie.

Diagnoza torbieli kości ogonowej jest trudna, ponieważ objawy tego schorzenia są podobne do innych problemów z kręgosłupem. W celu potwierdzenia diagnozy torbieli kości ogonowej konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Torbiel włosowa - Kiedy konieczna jest operacja?

W przypadkach niedużych torbieli o średnicy mniejszej niż 3 cm oraz gdy nie występują inne objawy, zastosowanie terapii farmakologicznych zazwyczaj wystarczy do rozwiązania problemu. W przypadku większych torbieli, które powodują problemy bólowe lub ograniczają ruchomość, konieczne może być usunięcie. Zwykle wykorzystuje się do tego celu zabiegi chirurgiczne, w tym skrawanie, ekskuzję, marsupializację oraz metody endoskopowe.

Podsumowanie

Torbiel włosowa to schorzenie, które zwykle nie daje objawów, ale gdy dochodzi do infekcji lub torbiel zaczyna rosnąć, konieczne może być leczenie. Najskuteczniejszą metodą leczenia w przypadku większości torbieli jest usunięcie ich chirurgicznie. W przypadku schorzeń związanych z tą chorobą w okolicy kręgosłupa, konieczne jest potwierdzenie diagnozy przez specjalistę i stosowanie odpowiedniej terapii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
19Godzin
25Minut
31Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca