Jak działa spirala antykoncepcyjna? Skuteczność, wady i zalety tego rozwiązania. Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na trójfazowe, dwufazowe i jednofazowe. Wkładka wewnątrzmaciczna wymaga okresowej kontroli

Jak działa spirala antykoncepcyjna? Skuteczność, wady i zalety tego rozwiązania. Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na trójfazowe, dwufazowe i jednofazowe. Wkładka wewnątrzmaciczna wymaga okresowej kontroli

Spirala antykoncepcyjna to rodzaj wkładki w postaci plastikowego lub metalowego ramienia w kształcie litery T, który jest wprowadzany do macicy przez lekarza. To jedno z bardziej popularnych rozwiązań antykoncepcyjnych dostępnych dla kobiet. W tym artykule omówimy, jak działa spirala antykoncepcyjna, jakie ma zalety i wady oraz jak wybrać odpowiedni rodzaj spirali.

Spirala antykoncepcyjna - Czym jest i jak działa?

Spirala antykoncepcyjna jest jednym z rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Składa się z ramienia, na którym umieszczono hormon progestagen lub miedziane włókna, które zniechęcają plemniki do zapłodnienia jaja.

Spirala antykoncepcyjna dla kobiet - Skuteczna metoda zapobiegania ciąży

Spirala antykoncepcyjna jest jednym z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych dostępnych dla kobiet. Według badań jej skuteczność wynosi ponad 99%, co oznacza, że przy właściwym użytkowaniu praktycznie wyklucza możliwość zajścia w ciążę.

Jak działa spirala antykoncepcyjna? - Mechanizm działania i wpływ na organizm kobiety

Spirala antykoncepcyjna działa poprzez wprowadzenie do macicy niewielkiej ilości hormonów progesteronu lub miedzi. W przypadku spirali hormonalnej, jej działanie polega na zapobieganiu uwolnienia jaja z jajników oraz przez zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, co utrudnia przejście plemników do macicy. Spirala miedziana działa na zasadzie naturalnych właściwości miedzi, która unieszkodliwia plemniki przed zapłodnieniem jaja.

Spirala hormonalna ma również wpływ na zmniejszenie krwawień menstruacyjnych, co jest korzystne dla kobiet, które cierpią na jakościowe problemy związane z regularnym krwawieniem. Spirala miedziana nie wpływa na skrócenie lub wydłużenie czasu trwania miesiączki i nie zmniejsza ilości krwi.

Podczas wprowadzania spirali kobieta może odczuwać krótkotrwały dyskomfort, jednak nie powinien to być powód do niepokoju, ponieważ jest to bezpieczna i stosunkowo prosta procedura, którą przeprowadza lekarz.

Spirala antykoncepcyjna - Zalety i wady tego środka antykoncepcji

Spirala antykoncepcyjna ma wiele zalet, w tym:

 • Bardzo wysoka skuteczność
 • Długi czas użytkowania - do 3-10 lat w zależności od rodzaju spirali
 • Mały wpływ na działanie hormonalne organizmu, szczególnie w przypadku spiral hormonalnych o niskiej dawce hormonów
 • Zmniejszenie objętości miesiączkowania i zmniejszenie bólu - w przypadku spirali hormonalnej
 • Mała ilość hormonów, dzięki czemu ma mniejsze ryzyko powodowania skutków ubocznych

Jednak, jak każda forma antykoncepcji, spirala antykoncepcyjna ma również wady, takie jak:

 • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (tutaj należy korzystać z dodatkowych środków ochrony, takich jak prezerwatywy)
 • Najczęściej wymaga wkładania przez lekarza
 • U niektórych kobiet może powodować zmiany w regularności cyklu miesiączkowego, w tym przedłużenie trwania krwawienia, zwiększenie intensywności bólu podczas owulacji lub utrudnienia w zajściu w ciążę po zakończeniu stosowania

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje i zastosowanie spirali antykoncepcyjnych - Wybór odpowiedniej opcji dla indywidualnych potrzeb

Na rynku dostępne są różne rodzaje spiral, w tym spiral miedzianych i hormonalnych. Wybór najlepszego rodzaju spirali powinien być dokonany indywidualnie, we współpracy z lekarzem. Jeśli kobieta boryka się z problemami związanych z moczem, to wskazana będzie spirala bez nici, która jest bardziej komfortowa dla niektórych pacjentek.

Podsumowanie

Spirala antykoncepcyjna to skuteczna i stosunkowo bezpieczna metoda antykoncepcji. Jeśli kobieta zdecyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem i wybrać najlepszą drogę postępowania w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca