Ibuprofen - jak dawkować na gorączkę? Przeciwwskazania

Ibuprofen - jak dawkować na gorączkę? Przeciwwskazania

Nie ma nic bardziej frustrującego dla rodzica niż widok chorego dziecka, które nie może przestać płakać z powodu bólu lub gorączki. Ibuprofen to jedno z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci, które skutecznie łagodzi objawy choroby. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie stosować ibuprofen u dzieci, jak działa i w jakich formach występuje oraz jakie są zalecenia dotyczące częstotliwości podawania leku. Przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Ibuprofen dla dzieci - bezpieczne stosowanie

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwgorączkowy, który można stosować u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Jednak, podobnie jak każdy lek, ibuprofen może wywołać działania niepożądane. Dlatego, przed podaniem leku dziecku, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę.

Ibuprofen nie powinien być stosowany u dzieci z chorobami nerek, wątroby lub żołądka, ponieważ może nasilić objawy tych chorób. Nie wolno również stosować go u dzieci z astmą oskrzelową bez konsultacji z lekarzem.

Kiedy nie podawać dziecku ibuprofenu? Ibuprofen - przeciwwskazania do stosowania leku

Ibuprofen jest często stosowanym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który może być stosowany u dzieci w odpowiednich dawkach i warunkach. Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, kiedy nie należy podawać dziecku ibuprofenu lub należy to robić z ostrożnością. Oto niektóre z tych przypadków:

 1. Wiek: Niektóre produkty z ibuprofenem mogą być stosowane tylko u dzieci powyżej określonego wieku. Przed podaniem jakiegokolwiek leku z ibuprofenem należy upewnić się, że jest odpowiedni dla wieku dziecka.
 2. Alergia lub nietolerancja: Jeśli dziecko ma alergię lub występują objawy nietolerancji na ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak reakcje skórne, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu, należy unikać podawania tego leku.
 3. Choroby układu pokarmowego: Dzieci z historią chorób żołądka, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, lub tych, u których podejrzewa się choroby zapalne jelit, powinny unikać ibuprofenu, ponieważ może on zwiększać ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jelit.
 4. Choroby nerek: Dzieci z chorobami nerek lub niewydolnością nerek powinny unikać ibuprofenu, ponieważ może on wpływać na funkcję nerek.
 5. Choroby serca: Dzieci z chorobami serca lub chorobami układu krążenia powinny unikać ibuprofenu, ponieważ może on wpływać na układ krążenia.
 6. Zakażenie wirusowe: Jeśli dziecko ma zakażenie wirusowe, takie jak grypa lub przeziębienie, ibuprofen może być ograniczony, ponieważ istnieją sugestie, że w pewnych przypadkach może wpływać negatywnie na przebieg infekcji. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem.
 7. Inne leki: Jeśli dziecko przyjmuje inne leki, konieczne jest sprawdzenie, czy nie ma interakcji między ibuprofenem a tymi lekami.
 8. Ciąża i karmienie piersią: W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, przed podaniem ibuprofenu warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenić ryzyko i korzyści.

Ibuprofen dla dzieci - jak działa i w jakich formach występuje?

Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo poprzez hamowanie enzymów, które powodują ból, stan zapalny i gorączkę. Ibuprofen można podać dziecku w formie syropu, czopków lub tabletek.

Ibuprofen syrop dla dzieci - łagodne ulgowe właściwości

Ibuprofen syrop dla dzieci jest odpowiedni dla dziewczynek i chłopców w wieku powyżej 3. miesiąca życia. Syrop łagodzi ból i gorączkę oraz działa przeciwzapalnie. Zazwyczaj, ibuprofen syrop dla dzieci podaje się małym pacjentom w dawkach 10-20 mg/kg masy ciała, co 6-8 godzin.

Ibuprofen czopki dla dzieci - skuteczne wsparcie w walce z bólem

Ibuprofen czopki dla dzieci są skutecznym sposobem na łagodzenie bólu, gorączki oraz stanów zapalnych. Czopki z ibuprofenem są zazwyczaj dostępne w dawkach 60 mg lub 125 mg, w zależności od wieku dziecka. Zwykle podaje się je co 6-8 godzin.

Ibuprofen dla dzieci w tabletkach - wygodna forma dla starszych maluchów

Ibuprofen w tabletkach jest dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, którzy potrafią połknąć tabletkę. Tabletki łagodzą ból, gorączkę i stan zapalny. Dawkowanie ibuprofenu w tabletkach zależy od wieku dziecka - zazwyczaj zaleca się podawanie 5-10 mg/kg masy ciała, co 6-8 godzin.

Ibuprofen dla dzieci - co ile godzin podawać?

Częstotliwość podawania ibuprofenu zależy od wieku dziecka i formy podania leku. Zazwyczaj, ibuprofen podaje się co 6-8 godzin. W przypadku syropu i czopków zaleca się stosowanie dawek 10-20 mg/kg masy ciała, natomiast w przypadku tabletek dawki wynoszą 5-10 mg/kg masy ciała.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kalkulator - ibuprofen dla dzieci

Aby zapobiec przedawkowaniu ibuprofenu, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów ibuprofenu dla dzieci, które szacują bezpieczną ilość leku dla dziecka. Wpisując wagę dziecka oraz dawkę leku, kalkulator oblicza bezpieczną ilość leku dla dziecka.

Podsumowanie

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwgorączkowy, który łagodzi objawy choroby u dzieci. Dawkowanie ibuprofenu zależy od wieku dziecka i formy podania leku. Należy również pamiętać, że przed podaniem leku dziecku, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca