Dieta cukrzycowa - co jeść, czego unikać, przydatne wskazówki. Dieta przy cukrzycy typu 2 – co wolno, a czego nie? Owoce dla cukrzyka - jakie wybrać, a jakich unikać? Przykładowy jadłospis. Zalecenia

Dieta cukrzycowa - co jeść, czego unikać, przydatne wskazówki. Dieta przy cukrzycy typu 2 – co wolno, a czego nie? Owoce dla cukrzyka - jakie wybrać, a jakich unikać? Przykładowy jadłospis. Zalecenia

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typu 1 i typu 2. W obu przypadkach dieta ma kluczowe znaczenie dla zarządzania chorobą.

Dieta dla cukrzyków - podstawowe zasady diety przy cukrzycy typu 2, o których warto pamiętać

Podstawą diety cukrzycowej jest kontrolowanie ilości węglowodanów spożywanych w ciągu dnia, ponieważ to właśnie one wpływają najbardziej na poziom cukru we krwi. W diecie powinno się znaleźć także białko i tłuszcze, ale w mniejszej ilości.

Ważne jest także spożywanie regularnych posiłków w regularnych odstępach czasu. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Ponownie, jak w wielu innych chorobach, podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta.

Dieta cukrzycowa - co wolno a co nie?

Kiedy cierpisz na cukrzycę, istnieją pewne produkty spożywcze, które warto unikać:

 • cukier i produkty słodzone cukrem, w tym słodkie napoje,
 • przetworzone produkty, takie jak chipsy i fast food,
 • białe pieczywo i produkty mączne, takie jak makaron i ciasta,
 • alkohol w dużych ilościach.

Z drugiej strony, istnieją produkty, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i powinny znaleźć się w diecie osoby z cukrzycą:

 • warzywa, w szczególności zielone,
 • owoce, takie jak jagody, truskawki, maliny i cytrusy,
 • orzechy i nasiona,
 • białko, takie jak ryby, indyk i tofu,
 • produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb i płatki owsiane.

Co jeść przy cukrzycy - produkty obniżające poziom cukru we krwi

Niektóre produkty mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi i pomóc w zarządzaniu cukrzycą. Oto kilka przykładów:

 • cynamon - dodaj cynamon do swojego jogurtu lub kawy. Cynamon może pomóc w redukcji poziomu cukru we krwi,
 • ocet jabłkowy - dodaj łyżkę octu jabłkowego do sałatki lub wody. Ocet jabłkowy może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi,
 • awokado - dodaj awokado do swojego kanapki lub sałatki. Awokado zawiera zdrowe tłuszcze, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Dieta przy cukrzycy - przykładowy jadłospis

Oto przykładowy jadłospis dla osoby z cukrzycą:

 • Śniadanie: Omlet z warzywami i pełnoziarnistą kanapka z hummusem,
 • Drugie śniadanie: Owoce i orzechy,
 • Obiad: Sałatka z tuńczyka, mieszanka zielonych warzyw, warzywa korzeniowe, kukurydza, fasola, sos z cytryny i oliwy z oliwek,
 • Przekąska: Razowy chleb z masłem orzechowym,
 • Kolacja: Kuskus z warzywami i pieczonym kurczakiem, sałatka z pomidorów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak komponować jadłospis dla cukrzyka?

Komponując jadłospis dla osoby z cukrzycą, ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, które pomogą utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Pierwszą zasadą jest ograniczenie spożycia cukrów prostych, takich jak słodycze, napoje słodzone czy słodkie wypieki. Warto zastępować je produktami bogatymi w błonnik, takimi jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe. Drugą zasadą jest kontroliwa spożycie węglowodanów, które mogą wpływać na gwałtowne zmiany poziomu glukozy. Powinno się unikać jedzenia dużej ilości węglowodanów na raz i stawiać na regularne, lekkie posiłki. Ważne jest także spożywanie białek o niskim indeksie glikemicznym, takich jak drób, ryby, tofu. Zaleca się jednocześnie ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Warto również zadbać o odpowiednią ilość płynów, picie wody lub napojów niskokalorycznych. W przypadku komponowania jadłospisu dla cukrzyka najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który dobierze odpowiednie proporcje składników i dostosuje go do indywidualnych potrzeb osoby z cukrzycą. 

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

W przypadku cukrzycy ważne jest spożywanie niskowęglowodanowych, niskoglikemicznych owoców. Owoce bogate w błonnik, takie jak jagody, maliny i truskawki, są dobrym wyborem, ponieważ mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Pomarańcze, gruszki, jabłka i brzoskwinie są również odpowiednie dla osób z cukrzycą, ponieważ zawierają dużo błonnika i mają niską zawartość węglowodanów. Natomiast owoce o wysokiej zawartości cukru, takie jak winogrona, arbuz, banany i mango, powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. Ważne jest również spożywanie owoców wraz z posiłkami zawierającymi białko lub tłuszcze, co pomaga w spowolnieniu wchłaniania cukru do krwiobiegu. Dlatego najlepiej jest spożywać owoc wraz z posiłkiem, aby zminimalizować skok poziomu cukru we krwi. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian do swojej diety warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca